Se afișează postările cu eticheta Complexul Muzeal Bistriţa-Năsăud. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Complexul Muzeal Bistriţa-Năsăud. Afișați toate postările

02 mai 2023

2406.Vernisajul expoziției de sculptură INWARD realizate de Florin Tamba – laureat al Premiului „Grigore Bradea” 2021.

.

Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud și Asociația culturală „Grigore
Bradea” vă invită la vernisajul expoziției de sculptură INWARD realizate de
Florin Tamba – laureat al Premiului „Grigore Bradea” 2021.
Evenimentul se desfășoară cu sprijinul partenerilor Restaurant Rod
Cluj-Napoca și Asociaţia „Grigore Moisil” Bistrița.
Vernisajul expoziției de sculptură are loc vineri, 5 mai 2023, de la ora
18.00, la Muzeul Bistrița.
În opinia istoricului de artă Vasile Duda -„Florin Tamba face parte din
categoria sculptorilor capabili să producă un iconis, să creeze forme vizuale
cu semnificație, cu sens și energie estetică. Se strecoară o linie clasicizantă
în univesul artei sale, o viziune admirativă a femininului ce descinde, prin
continuitate, din proporția și suplețea formelor lui Praxiteles, până la cele
ale lui Modigliani și Cindy Sherman. O tehnică asumată după modelul
marilor maeștri și o atitudine constructivă a frumosului se manifestă ca o
eliberare din capsula gândurilor nerostite și ne destăinuie o viziune
originală, o remaniere a umanismului contemporan...”
Florin Tamba este originar din Sălaj. Și-a început studiile în artă la
Liceul de Artă “Ioan Sima” Zalău (2004-2008) și le-a continuat la
Universitatea de Artă și Design, Secția Sculptură, Cluj-Napoca (2008-2011).
Tot aici a urmat și studii universitare de master, la Facultatea de arte
plastice, Secția Sculptură. Este membru al Uniunii Artiștilor Plastici filiala
Cluj-Bistrița.
Simpozioane:

06 aprilie 2022

2226. Expoziția „Metaloplastie.Tradiţia reînviată a vechilor orfevrari transilvăneni – Colecţia Ioan Zibilianu”

.
Joi, 7 Aprilie 2022, la ora 17, Complexul Muzeal Bistriţa-Năsăud organizează expoziția intitulată „Metaloplastie.Tradiţia reînviată a vechilor orfevrari transilvăneni –  Colecţia Ioan Zibilianu”.

Artistul mureșean Ioan Zibilianu pe parcursul mai multor decenii de activitate şi-a perfecționat tehnica de lucru încât operele sale fac trecerea de la meșteșug la artă şi amintesc de capodoperele vechilor artizani transilvăneni care au activat odinioară în perioada medievală. Lucrările sale sunt inspirate din argintăria transilvăneană medievală a secolelor XIV-XV şi mai ales din perioada de maximă înflorire a secolelor XVI-XVII când meșteșugul argintăriei transilvane a dobândit titulatura de cea mai renumită din răsăritul Europei, iar Transilvania a devenit un veritabil centru de creație recunoscut unanim la nivelul întregului continent european. În cadrul expoziției sunt prezentate mai multe lucrări de metaloplastie (potire, cupe, fructiere, pocale, talere/farfurii) realizate de maestrul Ioan Zibilianu, cu precădere în a doua parte a carierei sale profesionale, moment când artistul a ajuns la deplina maturitate artistică şi stăpânirea desăvârșită a tehnicii de lucru.

În cadrul acestui meşteşug atât de rafinat şi destinat mai ales elitelor, oraşul Bistriţa a jucat un rol major de primă importanță, meşterii aurari bistriţeni alături de cei din Braşov, Sibiu şi Cluj, fiind printre cei mai renumiţi şi apreciaţi meşteri orfevrari ai epocii, la care deseori apelau prin comenzi speciale domnitorii Moldovei şi Ţării Româneşti, dar şi capete încoronate şi aristocrația din diverse regate europene sau diferite parohii aparţinând unor culte diferite.

Pentru vernisarea expoziţiei nu se putea găsi un loc mai potrivit decât frumosul imobil renascentist denumit Casa Argintarului, fosta casă a breselei aurarilor bistriţeni, situată foarte aproape de centrul oraşului Bistriţa, pe strada Dornei nr. 5.

Invitaţi în cadrul expoziţiei vor fi domnii Ilarie Gh. Opriş, membru fondator al Asociaţiei Artiştilor Plastici Mureş şi artistul Ioan Zibilianu.

Curator expoziţie: George Marinescu

Vă aşteptăm cu drag!


Manager,

Gavrilaş Alexandru