Se afișează postările cu eticheta muzee. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta muzee. Afișați toate postările

02 mai 2023

2406.Vernisajul expoziției de sculptură INWARD realizate de Florin Tamba – laureat al Premiului „Grigore Bradea” 2021.

.

Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud și Asociația culturală „Grigore
Bradea” vă invită la vernisajul expoziției de sculptură INWARD realizate de
Florin Tamba – laureat al Premiului „Grigore Bradea” 2021.
Evenimentul se desfășoară cu sprijinul partenerilor Restaurant Rod
Cluj-Napoca și Asociaţia „Grigore Moisil” Bistrița.
Vernisajul expoziției de sculptură are loc vineri, 5 mai 2023, de la ora
18.00, la Muzeul Bistrița.
În opinia istoricului de artă Vasile Duda -„Florin Tamba face parte din
categoria sculptorilor capabili să producă un iconis, să creeze forme vizuale
cu semnificație, cu sens și energie estetică. Se strecoară o linie clasicizantă
în univesul artei sale, o viziune admirativă a femininului ce descinde, prin
continuitate, din proporția și suplețea formelor lui Praxiteles, până la cele
ale lui Modigliani și Cindy Sherman. O tehnică asumată după modelul
marilor maeștri și o atitudine constructivă a frumosului se manifestă ca o
eliberare din capsula gândurilor nerostite și ne destăinuie o viziune
originală, o remaniere a umanismului contemporan...”
Florin Tamba este originar din Sălaj. Și-a început studiile în artă la
Liceul de Artă “Ioan Sima” Zalău (2004-2008) și le-a continuat la
Universitatea de Artă și Design, Secția Sculptură, Cluj-Napoca (2008-2011).
Tot aici a urmat și studii universitare de master, la Facultatea de arte
plastice, Secția Sculptură. Este membru al Uniunii Artiștilor Plastici filiala
Cluj-Bistrița.
Simpozioane:

22 mai 2022

2246. „O poveste din Nepos” (Un veac, o poveste, o moștenire)


Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud cu sprijinul Consiliului Județean Bistrița-Năsăud vă invită miercuri,  25 mai 2022, ora 18.00  la vernisajul expoziției de pictură „O poveste din Nepos” (Un veac, o poveste, o moștenire) a artistei Mirela Trăistaru în sala de artă contemporană a Muzeului Bistrița.  Expoziția poate fi vizitată de marți până duminică între orele 10.00 - 18.00.

      În 1768, Iosif al II-lea, împărat al Sfântului Imperiu Roman, rege al Ungariei și Boemiei, primul fiu al Mariei Therezia, vizitează pentru prima dată Banatul și Transilvania, poposind în casele oamenilor de rând din zona Bistrița-Năsăud. Ajuns la satele grănicerești de pe Valea Someșului Mare, împăratul exclamă: Salve parvae nepos Romuli (Vă salut, mici nepoți ai Romei!). În amintirea acestui eveniment memorabil, aceste sate dobândesc numele Salva, Parva, Nepos și Romuli.

06 aprilie 2022

2226. Expoziția „Metaloplastie.Tradiţia reînviată a vechilor orfevrari transilvăneni – Colecţia Ioan Zibilianu”

.
Joi, 7 Aprilie 2022, la ora 17, Complexul Muzeal Bistriţa-Năsăud organizează expoziția intitulată „Metaloplastie.Tradiţia reînviată a vechilor orfevrari transilvăneni –  Colecţia Ioan Zibilianu”.

Artistul mureșean Ioan Zibilianu pe parcursul mai multor decenii de activitate şi-a perfecționat tehnica de lucru încât operele sale fac trecerea de la meșteșug la artă şi amintesc de capodoperele vechilor artizani transilvăneni care au activat odinioară în perioada medievală. Lucrările sale sunt inspirate din argintăria transilvăneană medievală a secolelor XIV-XV şi mai ales din perioada de maximă înflorire a secolelor XVI-XVII când meșteșugul argintăriei transilvane a dobândit titulatura de cea mai renumită din răsăritul Europei, iar Transilvania a devenit un veritabil centru de creație recunoscut unanim la nivelul întregului continent european. În cadrul expoziției sunt prezentate mai multe lucrări de metaloplastie (potire, cupe, fructiere, pocale, talere/farfurii) realizate de maestrul Ioan Zibilianu, cu precădere în a doua parte a carierei sale profesionale, moment când artistul a ajuns la deplina maturitate artistică şi stăpânirea desăvârșită a tehnicii de lucru.

În cadrul acestui meşteşug atât de rafinat şi destinat mai ales elitelor, oraşul Bistriţa a jucat un rol major de primă importanță, meşterii aurari bistriţeni alături de cei din Braşov, Sibiu şi Cluj, fiind printre cei mai renumiţi şi apreciaţi meşteri orfevrari ai epocii, la care deseori apelau prin comenzi speciale domnitorii Moldovei şi Ţării Româneşti, dar şi capete încoronate şi aristocrația din diverse regate europene sau diferite parohii aparţinând unor culte diferite.

Pentru vernisarea expoziţiei nu se putea găsi un loc mai potrivit decât frumosul imobil renascentist denumit Casa Argintarului, fosta casă a breselei aurarilor bistriţeni, situată foarte aproape de centrul oraşului Bistriţa, pe strada Dornei nr. 5.

Invitaţi în cadrul expoziţiei vor fi domnii Ilarie Gh. Opriş, membru fondator al Asociaţiei Artiştilor Plastici Mureş şi artistul Ioan Zibilianu.

Curator expoziţie: George Marinescu

Vă aşteptăm cu drag!


Manager,

Gavrilaş Alexandru

13 decembrie 2021

2162.ELEGANŢĂ ŞI OSPITALITATE LA MESELE DE ODINIOARĂ-expozitie

     Luna cadourilor aduce la Muzeul de Istorie ”Paul Păltănea”, instituție aflată sub patronajul Consiliului Județean Galați, o expoziție inedită, realizată de muzeograf dr. Elena-Ingrid Bahamat.


”ELEGANŢĂ ŞI OSPITALITATE LA MESELE DE ODINIOARĂ (A doua jumătate a secolului al XIX-lea –prima jumătate a secolului al XX-lea)  redă atmosfera ospitalieră şi eleganţa care dominau organizarea meselor festive sau a celor familiale, prilejuite mai ales de întâlniri speciale (aniversare sau onomastică,  sărbători de iarnă sau de Paşte), cu precădere din  viaţa elitei socio-politice a epocii cuprinse între a doua jumătate a secolului al XIX-lea şi prima jumătate a secolului al XX-lea. Vizitatorii pot admira piese din servicii de masă sau garnituri (unele personalizate) care  împodobeau mesele ocaziilor speciale, articole vestimentare purtate de oaspeţi sau gazde cu prilejul acestor întâlniri. Totodată, în cadrul expoziției vizitatorii pot admira picturi şi fotografii menite să contureze atmosfera locuinţelor care găzduiau evenimentele familiale sau oficiale, în  pas cu moda  occidentală (în special) şi respectând  tradiţia ospitalităţii româneşti. Toate exponatele fac parte din patrimoniul Muzeului de Istorie Paul Păltănea Galaţi”. (muzeograf dr. Elena-Ingrid Bahamat)

Vernisajul expoziției va avea loc miercuri, 15 decembrie 2021, ora 14.00, la Muzeul de Istorie ”Paul Păltănea” Galați, Secția Lapidarium, strada Mr. Iancu Fotea nr. 2 bis, vizavi de Biserica Greacă.  

Aura Cristian,
Responsabil Relații Publice Muzeul de Istorie ”Paul Păltănea” Galați

05 iunie 2020

1903.Portretul litografiat al lui Alexandru Ioan I-iu Cuza, după un desen realizat de pictorul Constantin I. Stăncescu

.
.
Exponatul lunii iunie, 2020

         La Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galați continuă prezentarea lunară a unui exponat care face parte din patrimoniul instituției muzeale gălățene. Pentru luna iunie, muzeograful Valentin Bodea prezintă portretul litografiat al lui Alexandru Ioan I-iu Cuza, după un desen realizat de pictorul Constantin I. Stăncescu. Acest exponat este o recunoştinţă adusă lui Alexandru Ioan I-iu Cuza, la 200 de ani de la naştere (1820-2020).
„Portretul lui Alexandru Ioan I-iu Cuza a fost realizat în anul 1859, la Paris de către tânărul bursier Constantin I. Stăncescu. Acesta a fost litografiat în oval cu inscripţia: ‹‹Aleksandru Joanŭ I. Prinţulŭ Moldo-Romaniǐ 1859››. La partea de  jos erau indicate numele desenatorului, denumirea imprimeriei şi numele litografului: ‹‹C.I. Stăncescu del Inp. Lemercier, Paris; Hirsch lith.››. Alexandru Ioan I-iu Cuza apare cu favoriţi, dar îmbrăcat în uniformă de general şi având aruncată pe umărul drept mantia cu guler de blană.

18 septembrie 2019

1387. LA ŞCOALA DE ALTĂDATĂ

  A început şcoala nu numai pentru prichindeii cu ghiozdanul în spate, sau pentru adolescenţii cu mintea limpede şi ochiul ager, ci şi la Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”. Cum era la şcoală, la sfârșitul secolului al XIX-lea și prima jumătate a secolului al XX-lea, puteţi afla din expoziţia „La școala de altădată”, care va avea vernisajul vineri, 20 septembrie, la ora 12.00.   

“În fiecare an, în luna septembrie, școala își deschide porțile elevilor care îi pășesc pragul cu emoția începutului, bucuria revederii sau cu umbra unei nostalgii ce însoțește fiecare sfârșit de vacanță. Prin intermediul expoziției „La școala de altădată”, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” adresează o invitație copiilor de azi și celor de ieri de a face o  întoarcere în timp, în perioada cuprinsă între sfârșitul secolului al XIX-lea și prima jumătate a secolului al XX-lea, pentru a intra în atmosfera școlii de odinioară. Vizitatorii vor avea prilejul de a admira un bogat material ilustrativ înfățișând elevi, profesori și vechi instituiții de învățământ gălățene, documente școlare, manuale, obiecte diverse care umpleau ghiozdanele elevilor și pupitrele școlare”, a precizat muzeograful Mihaela Damian. 

Proiectul expozițional a fost realizat în parteneriat cu Muzeul de Istorie „Teodor Cincu” din Tecuci, Colegiul Național „Vasile Alecsandri” din Galați, Asociația „Galați – orașul meu”, colecționarii Butucescu Georgeta și Iulian Panait.

Vernisajul expoziției va avea loc vineri, 20 septembrie 2019, ora 12.00, la secția Lapidarium a Muzeului de Istorie „Paul Păltănea” Galați, str. Mr. Iancu Fotea, nr. 2bis, lângă Biserica Greacă.

04 septembrie 2019

1380. Muzeul de care nu stiati:"Muzeul militar Constanta"-sectie a Muzeului Militar "regele Ferdinand Bucuresti"

."Delicatese"

.o "transee"
    Ma asteptam sa fiu surprins,colegii nu se asteptau sa fie-dar si eu si ei am fost depasiti de situatie si am stat ceva ore cu gurile si urechile,plus obiectivele aparatelor cascate, deosebit de placut impresionati!
     Nici chiar eu,mare "descoperitor"de muzee-zau ca sunt, mai ales de colectii particulare-nu stiam de existenta acestuia, si chiar sub umbrela faimosului Muzeu Militar National "Regele Ferdinand"din Bucuresti.Doar ca acum vre-un an,depistand o activitate feisbucista "suspecta",cu postari interesante,am luat legatura cu cel care se lupta sa promoveze si sa intretina aceasta colectie tomitana surprinzatoare,adapostita intr-o unitate militara in conservare!!!!
.



    Colectia muzeala este supervizata si administrata de un pasionat ca si noi de istorie si de artefacte frumoase,valoroase,care te vrajeste cu povesti fascinante despre istoricul si chiar aventurile prin timp ale acestui muzeu,dar,desigur,si despre comorile detinute in mica dar variata colectie foarte frumos prezentata,indiferent ca sunt piese de arta,mobilier, arme sau documente,ori...tehnica militara-parcul rece contine piese pe care nu le-am mai vazut in nici un alt muzeu de profil si de mult uitate a fi sau a fi fost in dotarea Armiei romane.
    Din nefericire, desi usor de ajuns la el,fiind intr-o zona periferica a orasului, este vizitat de catre turisti "doar cand ploua"-cum spune Costin Scurtu-gazda  doldora de istorii si plina de solicitudine, de care greu te desparti,avand clar senzatia ca trebuie sa revii pentru a continua sirul descrierilor si aventurilor istorice.
    Va prezint doar cateva fotografii din salile de expunere si parc, fara descrieri,pt ca vreau sa va provoc sa mergeti si sa le vedeti cu ochii vostri.Va garantez ca o sa-mi multumiti!
foto:Catalin Magdas
Dati pagina pentru mai multe foto!

12 iunie 2019

1351.NATALIA NEGRU – UN DESTIN SUB SEMNUL TRAGICULUI


.
.
           Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galați în parteneriat cu Muzeul de Istorie „Teodor Cincu” Tecuci și colecționarul Cezar Amariei vă invită joi, 13 iunie 2019, ora 12.00, la vernisajul expoziției „NATALIA NEGRU – UN DESTIN SUB SEMNUL TRAGICULUI”.
          Expoziția readuce în atenția publicului pe poeta, prozatoarea și traducătoarea Natalia Negru, născută la Buciumeni (jud. Tecuci, astăzi Galați), un nume aproape uitat al literaturii române din prima jumătate a secolului al XX-lea. Drama sa conjugală, în urma căreia și-au aflat sfârșitul poeții Șt. O. Iosif și Dimitrie Anghel, i-a creat imaginea de femeie fatală în ochii contemporanilor. Supusă oprobriului public și ostracizată de mediile literare, Natalia Negru își cere în posteritate locul cuvenit în istoria literaturii române, dincolo de patimi și judecăți părtinitoare.
Fotografiile, documentele, cărțile și accesoriile vestimentare recompun biografia scriitoarei „având drept nume culoarea doliului”, al cărei destin a însemnat dragoste pasionată, zbucium sufletesc și durere. (muzeograf Mihaela Damian)
            Vernisajul expoziţiei va fi urmat de lansarea cărţii „NATALIA NEGRU – DISPUNERI OCAZIONALE”, ediția a II-a, semnată de profesorul, criticul și istoricul literar Ionel Necula, în prezentarea managerului Muzeului de Istorie „Teodor Cincu” din Tecuci, domnul Viorel Burlacu.
              Evenimentul se va desfășura la Muzeul de Istorie „Teodor Cincu” Tecuci.
 
Arhivist,
Nicoleta Gheorghe
  
Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galaţi, Str. Al. I. Cuza, nr. 80
Site: www.migl.ro; e-mail: muzeuistoriegalati@yahoo.com, muzeografi.migl@gmail.com

Facebook: www.facebook.com/muzeugl, www.facebook.com/muzeuldeistorie.galati

03 octombrie 2017

1243.SPIRIT ȘI PASIUNE ÎN UNIFORMA

Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galați și Asociația Internațională a Polițiștilor Regiunea 2 Galați în parteneriat cu Asociația Galați, orașul meu vă invită miercuri, 4 octombrie 2017, ora 1200, la vernisajul expoziției 
SPIRIT ȘI PASIUNE ÎN UNIFORMĂ.
Expozanți:
Nour GHEORGHE - sculptură
Trăirile și momentele speciale ale fiecărui vernisaj sunt unice și pline de satisfacții sufletești atunci când din prea plinul tău de frumos  creat îl transmiți și celor din jurul tău prin tot ceea ce faci în slujba frumosului din artă și pentru artă. Tot ceea ce facem sunt mărturii în timp ale frumosului trecute prin eul fiecăruia.

Florin MOCANU - fotografie
Ce este arta, decât un mod de a privi?
Pasiunea mea pentru fotografie, s-a născut din dragostea mea pentru frumos și dorința de a imortaliza diferitele etape ale existenței umane. Prin intermediul obiectivului fotografic, încerc să surprind momente, locuri și persoane, care să rămână mărturii în timp și care să transmită, la rândul lor, privitorului emoția clipei.
Fotografia reprezintă un mod de a mă relaxa și de a regăsi echilibrul interior, reușind totodata să cunosc locuri încărcate de istorie, precum și oameni minunați.

Cătălin Irinel IONESCU - pictură
A gândi artistic este ușor oricui, dar să materializezi artistic gândurile tale, cu mâinile doar prin ochii tăi, este o mare încercare și pentru tine și pentru ceilalți, doar să te înțeleagă. La acest nivel, mereu se face diferența între artiști. Totuși să nu uităm, orice artist consacrat, la început a fost un amator!

Silviu IORGA - embleme militare
Colecționează de șapte ani embleme și însemne de poliție din toată lumea. Ele au fost obținute de la colegii români și străini cu care a executat misiuni în comun, prin schimburi cu alți colecționari dar și cu ajutorul colegilor care execută misiuni externe.

Evenimentul se va desfășura în Lapidarium, secție a Muzeului de Istorie „Paul Păltănea” Galați, str. Mr. Iancu Fotea, nr. 2

07 iunie 2017

1193.„Răsfoind filele istoriei” la Muzeul Marinei Române

7 Mai 2017, Constanța

  După o zi plină ca una ruptă din poveste ( Gala "Omul Anului 2016" organizată de Forțele Navale Române ), ne adunăm în Piața Ovidiu pentru o ședință de lucru - a se citi de reorganizare a ideilor puțin buimăcite după o așa aventură.   Nimerim în plin festival culinar! Printre atâtea bunătăți, ne construim un meniu onorabil: înghețată pentru majoritatea, șuberek și sushi pentru mine (Neîncercate încă, îmi promisesem să nu părăsesc Constanța fără a le gusta.). Dar... Cafeaua înainte de toate! Și, pentru că ne aflăm în Constanța, evident  că va fi o cafea... la nisip!
    Ne așezăm, deci, comod, pentru a ne savura cafeaua, când... Primim o invitație: Muzeul Marinei! Ideea se lipește rapid: cum am omis?! De ce am omis?! Încă nici nu l-am văzut pe tot! Și ce frumos miroase cafeaua!... Invitația se completează: Expoziție... F111 Mărășești... Nu prea e timp... Adaug un cub de zahăr și învârt alene lingurița... Deja gândurile au zburat în larg, căutând Fregata Mărășești...
 "Nemoooo!" 
 Nu schimbăm prea multe cuvinte. Nici nu era nevoie, esența erau: Muzeul Marinei, Mărășești, domnul Maistru militar principal Daniel-Andrei Pap!
 - Mergem?
 Unic răspuns: - Da!
 Nicicând o cafea turcească nu s-a văzut băută mai rapid. "Arș, frige!" Suflăm puțin și o reducem la zaț fin. Scaunele sunt solide; norocul lor, altfel ar fi zburat în cele patru colțuri ale cafenelei când ne-am ridicat...
 - Pe unde mergem?
 - Pe acolo! Arătând fiecare în altă direcție, ca de obicei...
 Pornim, deci, pe căi diferite, spre muzeu.
DA PAGINA!

22 iunie 2016

1041."Cum am petrecut Zilele Muzeului Militar! " (2016) - partea a cincea



Afisul evenimentului
        Este randul colegului nostru CrissAvia sa ne povesteasca impresiile sale cu privire la cele doua zile din luna mai in care "Suntem Romania!" a participat impreuna cu ai sai colaboratori la "Zilele Muzeului Militar National":

       
        Doua zile pline! Am avut onoarea sa fac parte din echipa si pot spune ca mi-a placut foarte mult. 

 La standul “Suntem Romania!” au participat:

Asociaţia Aeronautică Română – organizatorul evenimentelor  "AERONAUTIC SHOW":

















18 iunie 2016

1036." Cum am petrecut Zilele Muzeului Militar! " (2016) - A PATRA PARTE


Robert "pe ele"
.
            Acestia sunt ei: prietenii nostri de la SARS Romania: laconici, la subiect, clari si concisi!
         Nu ai cum sa-i faci sa o lungeasca ,sa spuna mai multe.Ei sunt cu actiunea, nu cu vorba, exact ca in faimosul film "Salutari de la Agigea": "FAPTE, NU VORBE!"
         Desigur, ca sa scrie aceste cateva cuvinte a durat o luna!!!
         Dar, haideti sa vedeti si parerea lor despre acest eveniment:

02 iunie 2016

1023." Cum am petrecut Zilele Muzeului Militar! " (2016) - A DOUA PARTE


"Mascotele"noastre privind la spectacolul acelor zile
    Da, mai avem si colegi care au fost, nu au fost dar au fost la Zilele Muzeului Militar, doar ca...aventurile de mai jos or sa va  lamureasca de ce, cum si in ce fel Romeo al nostru a "reusit" sa nu faca nici poze, nici nu a reusit sa vada mare lucru de pe acolo si de data asta nici pozne!

    Asa ca deci si prin urmare, am hotarat sa pun foto de la ceilalti colegi ai nostri si chiar cu...colegii si colaboratorii nostri care au participat efectiv in acele zile, punand umarul la organizare si la desfasurarea actiunilor noastre.
    Dati CLICK AICI pentru prima parte.

 Saptamana normala a unui om anormal

    Pe principiul Manciu Style (Copyright Jean Blagoi) si datorita unor conjuncturi aparte a fost una dintre cele mai intense saptamani traite in care am imbinat viata de familie cu cea de jurnalist si cu cea de membru al grupului "Suntem Romania!".

    Pe scurt, ideea este asa: am imbinat in 6 zile viata de familie la Horezu, deschiderea oficiala a bazei de la Deveselu, nunta unei nepoate la Craiova si prezenta la Zilele Muzeului Militar unde participam si eu cu 15 fotografii in cadrul unei expozitii organizate de Suntem Romania.
 Haideti sa vedeti: 

20 mai 2016

1011.MARATON EXPOZIȚIONAL NOCTURN Ediția a IV-a (Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galaţi)

Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galaţi vă aşteaptă sâmbătă, 21 mai 2016, în intervalul orar 1800-0130, să sărbătorim Noaptea Europeană a Muzeelor.

            În NOAPTEA în care muzeele amintesc cât de importantă este cultura, publicul gălăţean este invitat la un maraton expozițional vizitând secţiile Muzeului de Istorie „Paul Păltănea”, din municipiul Galaţi:
 
.
.
-   SECŢIA „ISTORIE”, STR. DOMNEASCĂ, NR. 25, GALAȚI găzduiește periodic, expoziții temporare cu tematici variate - invitaţii incitante pentru vizitatorii din categorii socio-profesionale diverse.
 
UNIFORME ROMÂNEȘTI DE GENERAL (1930-2016), vernisaj, ora 1900
Aici, gălăţenii vor putea admira o expoziţie inedită și captivantă „UNIFORME ROMÂNEȘTI DE GENERAL (1930-2016)” realizată în parteneriat cu Ștefan-Marius Diaconu (Brăila), Eliodor Tanislav (București), Ioan Chiș (București), Viorel Zaharia (Galați), Ionel Celmare (Focșani).
La eveniment vor participa și membrii de la Asociația Tradiția Militară.
 
-     MUZEUL „CASA COLECŢIILOR”, STR. EROILOR, NR. 64, GALAŢI
Rămasă în conștiința gălățenilor sub denumirea de Farmacia Ținc, Muzeul Casa Colecțiilor a fost construit între 1899-1900 şi s-a impus în peisajul arhitectural al orașului Galați – specific începutului de secol XX – prin elemente stilistice definitorii, având ca destinaţie iniţială o farmacie şi locuinţa farmacistului Constantin Ţinc.
Astăzi, acest edificiu, situat la intersecţia străzilor Traian, Eroilor şi Dr. Carnabel găzduiește expozițiile:
DATI PAGINA!

17 februarie 2016

955.REGINA ELISABETA A ROMÂNIEI (1843 - 1916) - REGINA POETĂ

.
 Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galați în parteneriat cu Colegiul de Industrie Alimentară „Elena Doamna” Galaţi vă invită joi, 18 februarie 2016, ora 1330, la evocarea susţinută de muzeograf dr. Elena Ingrid Bahamat: „REGINA ELISABETA A ROMÂNIEI (1843 - 1916) – REGINA POETĂ”.
 
Dedicată comemorării a 100 de ani de la moartea Reginei Elisabeta, evocarea personalităţii şi vieţii primei Regine a României va releva: cine a fost soţia Regelui Carol I de Hohenzollern - Sigmaringen, ce rol a avut în istoria românilor, cum a rămas în memoria posterităţii.
Activitatea face parte din proiectul cultural Muzeul şi şcoala. Ora de istorie la muzeu, proiect care vizează completarea programei şcolare prin organizarea de evocări, lecţii de istorie, expuneri ştiinţifice, mese rotunde la muzeu şi la şcoală.
Evenimentul se va desfăşura la Muzeul „Casa Cuza Vodă” Galaţi (str. Al. I. Cuza, nr. 80).

954.CU BASTONUL PRIN GALATZ

.
Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galați în parteneriat cu Şcoala Gimnazială „Iulia Haşdeu” Galaţi şi Şcoala Gimnazială nr. 7 Galaţi, desfăşoară în perioada 18 – 26 februarie 2016, tururi cu ghidaj al monumentelor istorice din municipiul Galaţi sub genericul 
CU BASTONUL PRIN GALATZ,
 conform programului:
 
-    joi, 18 februarie 2016, ora 1200, Şcoala Gimnazială „Iulia Haşdeu” Galaţi pe traseul: Palatul Cultural „V. A. Urechia” (Teatrul Dramatic „Fani Tardini”) – Casa Gheorghiade – Casa Gh. Plesnilă – Casa Balş – Casa C. Plesnilă – Casa Auschnitt – Casa Macri – Casa Sterea Codescu – Biserica Romano-Catolică – Casa Mendl – Casa Dr. Bazgan – Catedrala Ortodoxă „Sf. Nicolae”;
 
-    vineri, 26 februarie 2016, ora 1300, Şcoala Gimnazială nr. 7 Galaţi pe traseul: Palatul Simion Gheorghiu – Grand Hotel – Palatul de Justiţie – Casa Epaminonda Lambrinidi – Casa Dr. Aristide Serfioti – Casa Carp Gheorghe – Palatul Administrativ – Casa Cuza Vodă.
 
Acest oraș cu ale sale monumente istorice, adevărate bijuterii sculptate, care ascund povești nemuritoare din trecut trebuie promovate prin asemenea activități. Astfel bătrânul port dunărean pe care scriitorii străini îl numeau "Veneţia şi Amsterdamul Mării Negre, unicul port internaţional al Dunării" se va dezvălui ochiului privitorului, iar urechea va fi încântată de legende, poveşti şi fapte reale din vechiul Galatz. (muzeograf Valentin Bodea)

09 decembrie 2015

920.LANSARE DE CARTE: "O MIE DE ANI ÎN O SUTĂ UNA ENIGME" si "O VARĂ CE NU MAI APUNE"

.
       Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” Galați vă invită joi, 10 decembrie 2015,
.
ora 1500, la evenimentul cultural prilejuit de lansarea cărților: O MIE DE ANI ÎN O SUTĂ UNA ENIGME, autori Nicoleta şi Radu Sergiu Ruba şi O VARĂ CE NU MAI APUNE, autor Radu Sergiu Ruba.

Oriunde se hotărăşte să apară, enigma îl pune pe om pe gânduri. Deoarece, oricare i-ar fi încarnarea, dincolo de aparenţa ei, începe labirintul necunoscutului, e probabil să se ivească puteri ascunse, energii neînchipuite, fiinţe şi lumini din alte lumi. (Nicoleta și Radu Sergiu Ruba – „O mie de ani în o sută una enigme”)
Forța evocatoare și talentul confesiv fac din O vară ce nu mai apune pașaportul spre ținuturi și oameni din alt loc și din alt secol. Radu Sergiu Ruba scrie despre șaradele vieții, despre farsele, descompunerile și recompunerile ei. Prozele lui stau la confluența dintre istorie, geografie și biografie. Le citești cu emoția elevului care, pe vremuri, aștepta ca soarele să prindă în raza lui picătura de cerneală suspendată în vârful peniței. (Radu Paraschivescu – „O vară ce nu mai apune”)
Evenimentul se va desfăşura la Muzeul „Casa Cuza Vodă”, secţie a Muzeului de Istorie „Paul Păltănea” Galaţi.
Biroul Relații publice,
Nicoleta Gheorghe

17 noiembrie 2015

916.Au iesit la lumina! T72 si P-125 in sfarsit pentru public! (partea a III-a) "Povestea unui vis"

.
            In premiera absoluta (asa cum ne place sa spunem gazetareste) avem onoarea de a prezenta scurta istorie a drumului deja istoricului P-125 (unul dintre cele 5 prototipuri ale unuia dintre cele mai avansate tancuri ale vremii, conceput si construit in Romania), poveste a visului ca acesta sa ajunga langa public, functional si complet, la Muzeul National Militar .
 Va oferim fotografii cu amanunte ,detalii si vederi nestiute  pana astazi, ca sa va delectati!
 Nu uitati sa cititi-daca nu ati facut-o-si celelalte 2 episoade!

 Deci si prin urmare ,cititi si aflati despre:





Povestea unui vis

Multa lume auzise de noul tanc romanesc, prin '89! Circulau zvonuri, nimeni nu stia prea multe. Eu l-am vazut prima data doar in 2005, in curtea unui fost regiment mecanizat, de la marginea Bucurestiului, transformat in depozit, pentru tehnica din unitatile desfiintate. Era interesant, era necunoscut, chiar si pentru un tanchist.


Apoi am aflat mai multe despre el chiar de la cei care lucrasera la fabricarea lui.

In momentul in care acea unitate s-a desfiintat, toata tehnica trebuia sa fie redistribuita la alte unitati sau casata. Atunci mi-a venit ideea sa intreb colegii de la Muzeul Militar National daca nu doresc sa-si imbogateasca patrimonial cu tehnica pe care nu o au. Era vorba de autotunul SU-100, tancul T-72 si prototipul P-125. Specialistii muzeului au raspuns DA, imediat, argumentand ca sunt valori de patrimoniu.

DA PAGINA!

04 noiembrie 2015

911.Lupte crancene la Hanul Manuc ! O noua editie, va aratam din cea veche . Avem si FILM !!!


.
.
    Da, turci din Turcia si romani de la ei de acasa!

    Asa a fost prima editie a Campionatului de tir cu arcul traditional "Cupa Serban Cantacuzino",octombrie 2014...

    DAR IN SAMBATA ACEASTA SE PRODUCE EDITIA A DOUA!

    7-8 noiembrie:
 - multe tinte in miscare si statice,
 - costume traditionale si arme replicate cu migala,
 - o atmosfera de  sarbatoare,
 - desigur bucate levantine si romanesti la cele doua restaurante si la bistro!

    Ia dati pagina sa vedeti fotografii (dati click pe ele) si clipul de atunci!

02 noiembrie 2015

909.Au iesit la lumina! T72 si P-125 in sfarsit pentru public! (partea a II-a) INEDIT! Primele fotografii cu interiorul tancului romanesc P-125!

Turela tancului romanesc P-125
    Da, astazi s-a implinit si acest vis!
   In sfarsit putem prezenta secretul cel mai secret
IN PREMIERA ABSOLUTA: sistemul de conducere a focului si a tancului, sistemul de ochire,de incarcare al tunului, etc si amd!!!
   Piesele sunt PERFECT functionale, personalul de la UMB unde au fost stocate muncind voluntar pentru a le aduce in aceasta stare.
   Multe felicitari domnilor! 

   Astazi restauratorii au analizat interiorul celor doua piese pentru a trece la lucru si in aceasta parte.
   Cu aceasta ocazie avem acces la -poate-cele mai interesante si asteptate fotografii cu P-125: acelea de interior.
   Ei bine, cu aceasta ocazie mi s-a confirmat si ceea ce era o enigma maxima, controversa totala, informatie devenita mit:MOTORUL !!!!
   Nu am cum sa vi-l arat acuma, dar va povestesc mai jos, printre fotografiile cu interiorul.
   DA PAGINA!