Se afișează postările cu eticheta cercetasii romaniei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cercetasii romaniei. Afișați toate postările

16 aprilie 2023

2399. Ziua Forțelor Terestre la Ploiești! Sunteți pregătiți?

.
 
.







D.Ravdan:
ZIUA FORTELOR TERESTRE ROMANE este sarbatoarea celei mai mari structuri din Armata romana, cu cele mai multe tipuri de armament si de tehnica militara, cu cei mai multi militari si cu cea mai complexa organizare.
  Baza 2 Logistica "Valahia" este cea mai importanta structura militara din judetul Prahova, care detine atat Comenduirea Garnizoanei Ploiesti cat si organizarea logisticii militare pentru o parte din teritoriul Munteniei. In organizarea sa si cu ajutorul Asociatiei "Suntem Romania!" si implicarea Cercului Militar Ploiesti din structura sa, dar si a colaboratorilor militari si civili, se vor desfasura activitati publice cu totul deosebite, dedicate Zilei Fortelor Terestre.
  Expozitiile, demonstratiile, spectacolele in aer liber si TIROLIANA vor da unicitate si spectaculozitate acestei sarbatoriri unice in peisajul manifestarilor prahovene!
  Evenimentul pe FB este AICI.
  Pentru prima oara in Prahova in acest format si cu astfel de participare:

  Interior Palatul Culturii:
- expo armament actual- Baza 2 logistica "Valahia" 
- expo de armament istoric (de epoca);
Standuri instituții de învățământ militare, biroul de informare recrutare și parteneri;
- Stand echipament vânători de munte;
- expozitie de foto militara ("Suntem Romania!");
- expozitie de machete de tehnica militara- C-tin Gherghinoiu.
- proiectii continue de filme scurte despre activitatile Fortelor Terestre Romane.
Exterior :
.
Fanfara militară ;
- expozitie de tehnica militara de lupta si de transport (complexe de lansare HIMARS, autospeciale și motociclete politie militară);
- INVICTUS TEAM - 
- demonstratii de circulatie cu motociclete (LEMC Night Ravens);
Tabăra de cercetasi militari;
- TIROLIANA oferita si operata de catre vanatorii de munte- Batalionul 21 "General Leonard Mociulschi" Predeal;
- Tabara Cercetasilor Romaniei (copii si tineret) ;
.
- bucătărie de campanie rulanta auto BRA-2 în funcțiune pentru ceai și cafea;
- spectacole de muzica si de dans (in caz de vreme rea, acestea se vor muta in interior, sala "Marea Unire");

Program : 21-22 aprilie, intre orele 10.00- 18.00 vineri si 10.00- 16.00 sambata.
Ploiesti, Centrul Civic si Palatul Culturii.

Sponsori: 
.






La cocos  hypermarket Ploiesti;



Suport Media:
.


30 noiembrie 2018

1334."Drumul tunului"-un vis in realitate si un premiu mai mult decat meritat!

Cu militari ai B21VM Predeal in frunte ca purtatori de drapel,Cercetasii venind din Azuga
 si astfel refacand simbolic traseul pe care au fost aduse tunurile cu care s-a dus lupta, urca spre varful Clabucetul Taurului.
Poate cea mai frumoasa fotografie pe care am facut-o vreodata,
deoarece am prins pe micutul impresionat profund de ceea ce vede.

Moment de pios omagiu.
Colegul nostru Laurentiu,
militar in B21Vanatori de Munte,
aducandu-si omagiul inaintasilor nostri,
la apus de soare,
inainte de ziua inaugurarii monumentului.
.
   Am unele momente in viata care chiar sunt inaltatoare,de o frumusete aparte, iesind in evidenta clar fata de altele cu insemnatatea lor care trece dincolo de familie, poate pentru ca tot la familie se refera-la oameni care au luptat si chiar au murit pentru familii: a lor, a mea, a ta.
   Este vorba de momente in care prieteni si nu doar sau numai, fac ceva deosebit pentru cei care ne-au aparat limba si traditiile,nu doar granitele, prin ceea ce au facut.

   Sunt multe modalitati de a-ti apara valorile neamului tau si ale locului unde traiesti, dar cea mai impresionanta ramane jertfa suprema.Si sa fii intr-un loc unde ai tai s-au jertfit ca sa poti exista ca identitate nationala, ca fiinta libera si mandra, un loc in care altii ca tine i-i pomenesc pe acestia  si le multumesc, este o mandrie dar si o mare onoare.
   Mai ales ca pana de curand era un loc uitat!
   Locul de unde a fost bombardat Predealul,pe atunci al Imperiului Austro-Ungar, pazit si inarmat de catre armata Imperiului German in primul razboi mondial, loc in care au fost carate pe cai,catari si cu carca piese de artilerie si bombardand "peste deal", cu o precizie si tenacitate de admirat, romanii au distrus posibilitatile de transport pe cale ferata,instalatiile garii si au tocat efectiv inamicul.
   Nu fara jertfe, desigur.
Ciprian Peticila,
initiator si sponsor al evenimentului si al monumentului,
cabanierul de la Garbova.

      Clabucetul Taurului este unul dintre locurile pe unde Armata Romana a trecut Carpatii!
   De aceea  Ciprian Peticila, cabanier de o viata la Garbova si actual proprietar, a considerat ca locul trebuie marcat ca atare, pentru stiinta noastra si aducere aminte, mai ales ca ani de zile a tot vazut cum din siroaiele ploilor se itesc inca tuburi goale de cartuse.
  "Tu realizezi Nemo in ce hal s-a tras aici si s-a luptat daca dupa 100 de ani inca ies astea la suprafata?" m-a intrebat acesta cand ne-am cunoscut.
  Ciprian a organizat evenimentul, a facut crucea si a cazat Cercetasii Romaniei, compania Baden-Powell centrul Bucuresti si pe noi, iar acestia (Cercetasii) au carat si montat crucea impreuna cu el (o cruce de peste 300 de kg.!!!) si impreuna cu Batalionul 21 Vanatori de Munte Predeal, au facut ceremonia impresionanta de la locul unde s-au montat piesele de artilerie si s-a pornit lupta.
  Cercetasii au marcat traseul "Drumul tunului", pe unde din Azuga a urcat mica armata, pana la coborare in Predeal, cu informatii si povestea faptelor inaintasilor nostri.
  Pentru acest proiect deosebit Cercetasii au primit un premiu national ca recunoastere.
  Haideti sa va mai povestesc!
   DA PAGINA!

10 octombrie 2018

1331:Va invitam la Comemorarea eroilor din Primul Război Mondial la Predeal, pe Vârful Clăbucetul Taurului Predeal/Gârbova/Azuga


 


"Suntem Romania!" va participa cu doi membri si doi simpatizanti!
 Eroii căzuți în luptele de la Predeal, din Primul Război Mondial, vor fi comemorați pe Vârful Clăbucetul Taurului, din Predeal, în data de, 13 octombrie, sâmbătă, ora 12.00, cu inaugurarea traseului tematic ”Drumul tunului”.
Evenimentul este organizat în colaborare de către Primăriile orașelor Predeal și Azuga, Batalionul 21 Vânători de Munte "General Leonard Mociulschi" din Predeal, Cabana Gârbova, Organizația Națională Cercetașii României, cu sprijinul Salvamont, ISU Brașov, Jandarmeriei Montane.
Pe Vârful Clăbucetul Taurului, aflat pe linia frontului Predeal – Azuga (Munții Bucegi –
Munții Baiului), se păstrează încă urmele tranșeelor și adăposturilor armatei române din anul 1916. Printr-un proiect al Cercetașilor României – Centrul Local Baden-Powell, București, au fost amplasate panouri indicatoare spre zona tranșeelor pe traseele turistice marcate dinspre Predeal și Azuga și a fost semnalizat traseul tematic ”Drumul tunului” (traseu turistic – punct albastru), pe care a fost urcat armamentul ostașilor români în octombrie 1916, dinspre Azuga.
Așadar, sâmbătă, 13 octombrie, publicul larg este așteptat alături de grupul de cercetași ce va parcurge, în mod simbolic, traseul ”Drumul tunului”, din Azuga până în Vârful Clăbucetul Taurului (aflat la 1520m altitudine), acolo unde, începând cu ora 12.00, se va desfășura evenimentul comemorativ.
Activitatea va include un ceremonial militar și religios, cu citirea listei eroilor identificați și înhumați în cimitirele din zonă (pusă la dispoziție de Oficiul Național pentru Cultul Eroilor), precum și instalarea stâlpului cu panoul informativ din vârf, pe care va fi arborat și steagul României.
La finalul evenimentului, toți participanții sunt invitați la masa tradițională oferită gratuit de Cabana Gârbova.
Ca repere istorice, Bătălia de pe Valea Prahovei, numită și Bătălia de la Predeal, s-a desfășurat între 9-25 octombrie 1916, fiind una dintre cele mai grele confruntări ale armatei române din Primul Război Mondial, soldate cu grave pierderi de vieți umane, în zonele Predeal/Susai, Azuga/ Clăbucetul Taurului, Clăbucetul Azugii și Clăbucetul Baiului, Bușteni/ Valea Cerbului, Diham.

La eveniment vor participa peste 150 de tineri din cadrul Organizației Naționale Cercetașii României, centrele locale Baden-Powell, Lupii Ageri, Roșu și Bucureștii Noi, toate din București.
DA PAGINA!

06 septembrie 2018

1325.Cercetasii Romaniei in luna august

Credeti ca ai nostri dragi tineri stau degeaba?
Ei bine nu!
Se pregatesc,invata,cerceteaza si activeaza   continuu.
Avem un raport de activitati de la ei,desigur si cu fotografii.

Activități la malul mării...

În perioada 15-16 august 2018, cercetașii din cadrul Centrului Local "Baden Powell" București (ONCR) au efectuat activități in orașul Constanța, constând în participarea  la manifestările  dedicate zilei marinarilor români,
pe faleza cazinoului (unde au făcut și o poză cu perechea prezidențială) , apoi la Muzeul Marinei Române, unde au participat la vizitarea muzeului într-un tur ghidat făcut de cercetașii marinari, la ateliere de modelaj în lut și  noduri marinărești...ceea ce demonstrează că...


SUNTEM GATA ORICAND!!!

Si la munte!


În perioada 22-24 august 2018, două patrule de cercetași din cadrul Centrului Local "Baden-Powell" Bucuresti (ONCR),
au participat la o ieșire în munții Bucegi, unde au desfășurat activități specifice  cercetășești, legate de traiul în natură în condiții de izolare: adăpostirea improvizată, prepararea hranei la foc, deplasarea în teren muntos...de asemenea, au efectuat  orientare pe timp de noapte și de zi, pe azimut și noduri...
toate acestea , pentru ca cercetașii să fie...gata oricând!!!

Andrei Stoica
da pagina pentru mai multe foto

09 decembrie 2015

921.Deschiderea anului cercetasesc 2015-2016 Ep. 2

  Bine v-am regasit dragi cititori! Revin dupa cum v-am promis cu episodul 2 din DAC 2015 (deschiderea anului cercetasesc 2015-2016) si tin sa va precizez ca am ramas placut impresionat de organizare, la care am inteles ca a luat parte o echipa de 6 oameni extraordinari - echipa principala de coordonare pe ramuri de varsta. Aceasta echipa  a fost sustinuta si completata de inca 70 de lideri si voluntari care s-au ocupat de fiecare detaliu al acestui eveniment, munca incepand cu o luna in urma.

  Activitatile pentru ramura de varsta 11-14 ani – “Temerari”, s-au facut respectand directiile de dezvoltare din cadrul simbolic al evenimentului, dupa cum va voi povesti mai incolo. Tin sa mentionez ca au fost peste 160 de ‘Temerari” cercetasi implicati in acest proiect care, din punctul meu de vedere a fost un real success.

 Haideti sa va prezint o scurta agenda a atelierelor:

(DA PAGINA!)

04 noiembrie 2015

910.Deschiderea anului cercetasesc 2015-2016 - fotoreportaj (ep.1)



.
         Si in acest an, ca de fiecare data, prin amabilitatea deja devenita traditie, anul Cercetasesc s-a deschis printr-o serie de evenimente la Muzeul National al Satului Dimitrie Gusti.

         Ca de fiecare data aici au fost mai multe unitati de cercetasi apartinand ONCR ( Organizatia Nationala A Cercetasilor Romaniei) , din Bucuresti.
  
         Acest eveniment este o traditie in lumea cercetasiei, pentru cei ce nu stiu, si se tine in fiecare an in acelasi loc. La aceasta editie organizarea a fost mult superioara fata de anul trecut , ca si participarea. Am avut cercetasi de toate varstele , care s-au intrecut in schimb de experienta intre unitatile din care fac parte.
  
         Multumiri organizatorilor pentru amabilitate dar si cercetasilor!
         Si nu in ultimul rand: Gata Oricand!!
         Va urma
         *Sorin D.*

         DA PAGINA PENTRU FOTOGRAFII!

01 aprilie 2015

806.Târgovişte: 100 de ani de cercetăşie în România, 25 de ani de la reînfiinţarea cercetăşiei în România


AFIS CERCETASI
Joi, 2 aprilie 2015, ora 11.30 la Muzeul de Istorie din Târgovişte va avea loc vernisajul expoziţiei temporare “100 de ani de cercetăşie în România, 25 de ani de la reînfiinţarea cercetăşiei în România”, expoziţie realizată cu sprijinul Organizaţiei Naţionale „Cercetaşii României” – prin Centrul Local Savant Gheorghe Munteanu – Murgoci Bucureşti şi Asociaţia Cultural Ştiinţifică „In Memoriam Gheorghe Munteanu – Murgoci” Ploieşti.
Expoziţia va cuprinde uniforme de cercetaşi, fotografii document, însemne şi brevete, legitimaţii şi jurnale, cărţi, broşuri şi regulamente, dar şi o prezentare power-point a celor „100 de ani de cercetăşie în România”.
Organizaţia Naţională „Cercetaşii României”, şi-a propus încă de la începuturi , o educaţie completă, dusă în mijlocul naturii. O adevărată „şcoală de împuternicire” aşa cum a fost ea caracterizată de cei care i-au definit ţelurile, Gheorghe D. Mugur şi prof. Gheorghe Munteanu-Murgoci, şcoală fără catedre şi fără bănci, fiind şi astăzi o latură importantă a educaţiei non-formale.

DA PAGINA !