Se afișează postările cu eticheta #ArmataRomâniei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta #ArmataRomâniei. Afișați toate postările

04 ianuarie 2024

2393. România achiziționează 200 de rachete Patriot printr-un program comun la nivel NATO


Ministerul Apărării Naționale salută semnarea de către Agenția NATO pentru Sprijin și Achiziții (NATO Support and Procurement Agency / NSPA) a contractului de achiziționare în comun, a până la 1.000 de rachete PAC-2 GEM-T pentru sistemele de rachete sol-aer PATRIOT aflate în dotarea Germaniei, Ţărilor de Jos, României şi Spaniei.

În acest sens, NSPA a atribuit un contract către Compania COMLOG / Germania, pentru fabricarea rachetelor în Europa, care vor fi omologate printr-un acord FMS (Foreign Military Sales) tip LOA (Letter of Offer and Acceptance) de către Guvernul Statelor Unite ale Americii.

În cadrul acestei achiziții multinaționale consolidate, care utilizează principiile Inițiativei Europene de Apărare Aeriană ESSI (European Sky Shield Initiative), România va achiziționa un număr de 200 de rachete PAC-2 GEM-T. Ministerul Apărării Naționale a solicitat și a obținut aprobarea Parlamentului României pentru participarea la acest program comun de achiziții, costul total estimat pentru întregul pachet de 200 de rachete destinat completării stocurilor de luptă ale armatei noastre fiind de 1,09 mld EUR, fără TVA, în care sunt incluse piese de schimb, servicii conexe și costuri FMS.

„Această achiziție demonstrează că Alianța are soluții adecvate și adaptate situației de securitate cu care ne confruntăm în estul Europei, odată cu declanșarea războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei. Consider că acest proiect este un succes, un model de cooperare între aliați, și un exemplu de dezvoltare a capacităților de producție pentru apărare care merită replicat la nivelul Europei”, a declarat ministrul apărării naționale, Angel Tîlvăr.

09 februarie 2023

2366. Semnarea contractului de finanțare pentru implementarea proiectului MILMACS

.
  Ministrul apărării naționale, Angel Tîlvăr, a semnat joi, 9 februarie, contractul de finanțare din fonduri europene nerambursabile prin Programul Operațional Competitivitate (POC 2014 – 2020) pentru implementarea proiectului „Eficientizarea şi îmbunătăţirea calităţii serviciilor oferite de reţeaua medicală militară prin crearea la nivel naţional a unui sistem integrat de comunicaţii, arhivare şi prelucrare a investigaţiilor medicale multimedia (MILMACS)”.

            Contractul încheiat cu Ministerul Fondurilor Europene are ca beneficiar parteneriatul format din Ministerul Apărării Naționale – instituție lider în cadrul parteneriatului, respectiv Spitalul Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” și Serviciul de Telecomunicații Speciale, ca instituții partenere.

            Proiectul, în valoare de 148.000.602,50 lei, are ca obiectiv implementarea managementului imagisticii medicale de tip multimedia la nivelul tuturor spitalelor militare, abordând toate specialităţile în vederea digitalizării proceselor medicale asociate, având următoarele obiective specifice:

            - digitalizarea proceselor de preluare a imagisticii medicale, inclusiv transformarea acesteia în format standard actualizat;

            - unificarea tuturor fişierelor multimedia ale unităților medicale militare, rezultate în urma investigaţiilor medicale efectuate la nivelul fiecărui spital, prin crearea unei reţele la nivel naţional care să interconecteze toată aparatura medicală de investigaţie la un nod central şi crearea unei baze de date medicale comune;

            - depozitarea în context operaţional a conţinutului multimedia preluat - însemnând ca acesta va putea fi preluat de către personalul medical pentru care acesta reprezintă suport în activitatea profesională;

            - arhivarea fişierelor multimedia rezultate în urma investigaţiilor medicale la care este supus pacientul de-a lungul timpului;

            - crearea premiselor expunerii online a conţinutului imagistic de către pacienţi, în funcție de nevoile acestora (a doua opinie medicală etc.);

            - implementarea proceselor specializate de management al ciclului de viață al imagisticii medicale (transfer, arhivare, restaurare, distrugere);

            - optimizarea procesului de redactare a diagnosticului medical prin utilizarea tehnologiei de transformare automată, după dictare, a informaţiei din format acustic în format text;

            - crearea unui sistem de comunicaţii care să permită dezvoltarea unui mediu în care medicii să poată accesa rapid şi în siguranţă rezultatele investigaţiilor medicale ale unui pacient;

            - punerea la dispoziţia medicilor a unor instrumente de înaltă performanţă (capacitate mare de prelucrare, rezoluţie ridicată în afişarea imaginilor), de aplicaţii informatice care să le permită acestora prelucrarea imagisticii medicale, inclusiv prin construirea de imagini 3D, în vederea stabilirii diagnosticului;

            - dezvoltarea de aplicații software care să permită personalului medical analiza evoluţiei în timp a stării de sănătate a pacientului;

            - crearea unui mediu colaborativ prin dezvoltarea de sisteme de videoconferinţă, care să le permită medicilor analiza în comun a imagisticii medicale a unui pacient în scopul stabilirii diagnosticului.

***

            Military Multimedia Archiving and Communication System (MILMACS) este o platformă de telemedicină comună la nivel național, bazată pe tehnologia MACS (Multimedia Archiving and Communication System), specializată pentru sistemele de imagistică medicală, dar și pentru serviciile clinice și de diagnostic.

            MILMACS este un sistem integrat de comunicații, arhivare și prelucrare a investigațiilor medicale multimedia, fiind una dintre componentele principale ale Sistemului Informatic de Telemedicină al Apărării (SITA).

            SITA are ca obiectiv principal digitalizarea activității medicale în Armata României prin asigurarea personalului sanitar cu instrumente moderne de lucru în acordarea serviciilor medicale.

            Telemedicina vine în ajutorul metodelor clasice de asigurare a serviciilor medicale în care aduce un set nou de instrumente medico-informatice care au rolul de a asigura suporul tehnic pentru servicii medicale la distanță, cum ar fi: teleconsultația, monitorizarea pacientului de la distanță, instrumente pentru schimbul de informații medicale la distanță între personalul medical, inclusiv de imagistică medicală, în vederea diagnosticării pacientului sau pentru îndrumarea personalului medical în oferirea de servicii medicale de urgență sau al personalului medical care are nevoie de sprijin de specialitate.

            Platforma MILMACS este proiectată pentru a oferi un cadru de telemedicină pentru diferite servicii de imagistică medicală cum ar fi înregistrarea și arhivarea datelor medicale, contribuind la schimbul informațional (schimbul de imagini medicale și date clinice, asigurarea unor servicii de comunicații) dintre personalul specializat al diferitelor instituții medicale militare. Această platformă va interconecta 14 unități medicale din sistemul sanitar al M.Ap.N.

Suportul tehnic pentru interconectare și centrele de date unde vor fi găzduite informațiile medicale vor fi asigurate de către S.T.S.

Publicat de : D.Ravdan 

10 mai 2021

2029. Desant aerian multinational-Swift Response 21/Defender Europe 21


Azi, luni, 10 mai, începând cu ora 14.00, pe aerodromul Bazei Aeriene de la Boboc s-a desfășurat o secvență a exercițiului multinațional Swift Response 21/Defender Europe 21, care a inclus acțiuni de desant aerian executate de militari americani, polonezi, olandezi, germani și români. 
Mai multe foto AICI
Foto: Anatolie Sirbu/"Suntem Romania!"

08 mai 2021

2028.Primii militari români s-au întors din Afganistan

  Primul contingent, alcătuit din circa 70 de militari români care au fost în misiune în Afganistan, a sosit sâmbătă, 8 mai, în Baza 90 Transport Aerian cu o aeronavă C 17 Globemaster III a partenerului american.

Planul de retragere a celor peste 600 de militari este coordonat cu comandanţii din teatrul de operaţii, astfel încât procesul să se desfășoare coerent şi în condiţii de maximă siguranţă.

Finalizarea procedurilor va avea loc până la 11 septembrie 2021 dar, din motive de securitate, calendarul repatrierii militarilor nu este public, însă este sincronizat permanent cu planificările celorlalți membri ai Alianței Nord-Atlantice.

Ministerul Apărării Naționale a demarat, de la 1 mai, procesul de retragere a militarilor români din Afganistan, conform Declarației comune a Consiliului Nord-Atlantic adoptată la recenta reuniune extraordinară comună a miniștrilor de externe si miniștrilor apărării din statele membre ale NATO.

24 noiembrie 2020

1956. "Roborachete" in apararea Romaniei la tarmul nostru al Marii Negre


   "Roborachete". Nu exista acest termen, dar exact asta sunt vectorii subsonici/sonici/supersonici cu grad mare de autonomie in "decizii"- o oarecare alegere a tintei si a identificarii ei, dar si a urmaririi acesteia, chiar contracarand activ sau pasiv reactiile acesteia de aparare (tinta). 
Practic sunt roboti cu "bomba in brate".

   Cred ca am explicat foarte pe intelesul oricui si voi continua in acest tot simplist si clar, nesofisticat tehnic, pentru a ajuta sa inteleaga aproape orice persoana interesata de subiectul intaririi apararii coastei romanesti a Ligheanului Negru impotriva unei agresiuni pe unde maritime.

   Principiul constructiv si operational nu este nou si nici unic, existand de mult cativa producatori care se lupta sa dovedeasca ce treaba buna fac ei, dar eu am ales un model de produs care chiar ma incanta cu anumite calitati tehnico-tactic strategice si o serie de "delicatese" in meniul caietului de sarcini- NSM (NAVAL STRIKE MISSILE) al  firmelor Raytheon (SUA) si  Kongsberg (Norvegia) .

   
Subiectul m-a provocat pentru ca am vrut sa vad cam ce inseamna tehnica ce va putea ajunge in "curtea" Armatei romane si cum sunt interesat de noutati tehnice in general si militare in special, nu am rezistat tentatiei de a face o mica analiza a acestor jucarele inteligente. 

   Discutia fiind astfel deschisa, am sa explic ce vad eu atragator la acesti vectori reactivi si de ce.

25 aprilie 2020

1890. O Zi a Marinei-filmare de pe puntea F111 Marasesti, centrul exercitiului


  Filmat cu emotii, pe o mare montata, usor agitata, intr-un exercitiu ca de obicei deosebit de complex, sofisticat, ce se desfasoara peste tot in jurul tau,nestiind ce sa prinzi mai repede si mai bine, trepiedul devenind un balast inutil intr-o astfel de situatie, cand faci tot posibilul ca sa prinzi si din spate, laterale, fata, cat mai mult si cat mai bine, chiar si la distanta mare, la limita posibilitatilor camerei tale.
  Magia unica a acelor ore, un spectacol absolut impresionant, de mare clasa, realizat ca la carte in ritmul unui cronometru impecabil, impresioneaza pana si pe cei mai carcotasi.
  Si onoarea de a fi intre marinari, musafirul lor, de ziua lor... Nu se poate pretui!
  Dar sper ca o sa va placa!

28 noiembrie 2019

1851.Bai politicianule,lasa-mi Armata in pace!"Impuscaturi sub clar de luna" sau cum sper ca Armia Romana sa nu mai primeasca "gloante in piept"de la politic si de ce!

.
Bai politicianule, lasa-mi Armata in pace!"Impuscaturi sub clar de luna" sau cum sper ca Armia Romana sa nu mai primeasca "gloante in piept"de la politic si de ce!

"Uite la nenorocitii astia, nu s-au instalat bine si deja au inceput cu plocoanele: au si achitat in avans rachetele americanilor, drept rasplata ca i-au ajutat sa iasa la alegeri si sa-i dea jos pe ailalti! Si se vaita ca nu au bani nenorocitii si ca e gaura!"
Recunoasteti textul, este???
Oare ce i-o fi apucat pe "astia"de au platit cu un an inainte???
Pai sa rememoram:
1-"uite tancul facut cu Kraus Maffei,uite nu e tancul ca nu sunt bani, nu e tzuica, nu e stele destule pe cer"..."Lasa ca facem modernizare la TR85 si ne ajunge...aoleu...nu mai nu mai avem bani nici sa le modernizam pe toate...vai ce bun e T55!!!Armata nu are nevoie de ceva nou"!
2-":uite transportorul RN 90 facut cu turcii, uite nu are 8 roti, are sase, uite nu trebuie Armatei romane ca reparam TAB 77 si facem Saur, uite turcii il fabrica, noi avem table goale si nu mai facem nici Saur 1, nici 2."Armata noastra glorioasa nu are nevoie, ca ne dau fratii de la vest Oshkosh, Cougar, Sand Cat...ce daca nu e ce ne trebuie si cat! Armata romana se descurca"!


3-"Uite facem la Moreni pe banii angajatilor TBT -uuuuuuu! Maaama ce o sa fie"! Ba n-o sa fie,ca luam Piranha 3 SH desigur, cateva, ca altfel o sa ragaie militarii de prea multe si mai vedem apoi.  Ca Armia Romana acum 100 de ani a reintregit Patria in opinci!Adica acuma s-a boierit?mai bine facem spitale si autostrazi cu banii aia!Sau ne marim salariile, ca suntem niste bieti politicieni amarati,frate!"
4-ce dracu vor  iar militarii astia? avioane? s-au tampit? Nu-i luam Taromului, care trebuie sa aduca bani si le luam lor, care doar toaca????? Ce-i aia Gripen?
Si de ce sa le facem in tara? ca sa ne doara capul? Adica angajati, salarii, impozite, taxe, regie, logistica? Nu avem destula treaba????
  Hai,GATA!Nu avem bani ca sa cumpere aia fabrica si sa ne angajeze romanasii nostri...E prea scumpa chestia asta!Mai bine luam SH unele mai vechiute, astia din Armata or sa zica bogdaproste, da-i incolo!"
5.CORVETE?????? Bai frate, militarii astia nu se mai satura naibii? Nu au destule copai? S-au smecherit? Ne-au secat de bani cu remorcherele alea 3, facute la strainezii de Holandezi! Ce si-au zis:" Punem fraierii sa ne ia si corvete"!!! Ba,astia chiar se cred smecheri?????????????
  Si auzi tu: sa le bagam bani in buzunare strainezilor,construindu-le aici, in Romania!!! Prea de tot!
Nu e bani!
   Apropo:chestia asta cu corvetele este o adevarata tragi-comedie antica!O epopee demna de a sta langa Odiseea  homerica! Nu am timp sa va povestesc, desi  as lua sigur un premiu Nobel pentru literatura .
DA PAGINA!

13 septembrie 2019

1384.Pe "Mircea" de Ziua Marinei -partea a doua,povestea lui Laurentiu-fotoreportaj




A venit si cel mai asteptat eveniment maritim al anului, si anume Ziua Marinei!
     Pentru cativa dintre noi, cei de la “Suntem Romania!”, s-a oferit ocazia de a participa la Ziua Marinei pe nava scoala Mircea. Avand in vedere ca nava scoala a avut ruta ei de navigatie, noi nu ne-am putut concentra complet pe evenimentele ce se desfasurau aproape de faleza din fata Comandamentului Fortelor Navale.
     Am avut sansa de a vedea cum functioneaza si comunica echipajul format in majoritate din cadetii Academiei Fortelor Navale.
     In dimineata zilei de 15 august, am fost luati de o barca pneumatica a Fortelor Navale, care ne-a dus de data aceasta pe N.S. “Mircea”. Datorita modului in care a fost construita, nava scoala este usor de leganat de catre valurile marii. Dupa briefing-ul oferit de ofiterul secund, domnul Capitan Florin Albici, ne-am imprastiat sa facem diverse poze pe nava. Am vazut atat aparatura moderna, cat si traditionala, destinata instructiei clasice. Dupa aproape o ora, echipajul a fost adunat pe puntea centrala, in formatie, pentru un briefing in legatura cu ce se va intampla pe parcursul zilei. La terminarea briefing-ului, echipajul s-a organizat conform instructiunilor date de seful de echipaj, tinerii marinari incepand sa manuiasca cu maiestrie paramele si elementele arboradei. Aici am observat ceva foarte interesant: femeile munceau cot la cot cu barbatii, nu se facea diferentiere intre cele doua sexe, cum se mai face in alte structuri ale statului!
DA PAGINA!

04 septembrie 2019

1380. Muzeul de care nu stiati:"Muzeul militar Constanta"-sectie a Muzeului Militar "regele Ferdinand Bucuresti"

."Delicatese"

.o "transee"
    Ma asteptam sa fiu surprins,colegii nu se asteptau sa fie-dar si eu si ei am fost depasiti de situatie si am stat ceva ore cu gurile si urechile,plus obiectivele aparatelor cascate, deosebit de placut impresionati!
     Nici chiar eu,mare "descoperitor"de muzee-zau ca sunt, mai ales de colectii particulare-nu stiam de existenta acestuia, si chiar sub umbrela faimosului Muzeu Militar National "Regele Ferdinand"din Bucuresti.Doar ca acum vre-un an,depistand o activitate feisbucista "suspecta",cu postari interesante,am luat legatura cu cel care se lupta sa promoveze si sa intretina aceasta colectie tomitana surprinzatoare,adapostita intr-o unitate militara in conservare!!!!
.



    Colectia muzeala este supervizata si administrata de un pasionat ca si noi de istorie si de artefacte frumoase,valoroase,care te vrajeste cu povesti fascinante despre istoricul si chiar aventurile prin timp ale acestui muzeu,dar,desigur,si despre comorile detinute in mica dar variata colectie foarte frumos prezentata,indiferent ca sunt piese de arta,mobilier, arme sau documente,ori...tehnica militara-parcul rece contine piese pe care nu le-am mai vazut in nici un alt muzeu de profil si de mult uitate a fi sau a fi fost in dotarea Armiei romane.
    Din nefericire, desi usor de ajuns la el,fiind intr-o zona periferica a orasului, este vizitat de catre turisti "doar cand ploua"-cum spune Costin Scurtu-gazda  doldora de istorii si plina de solicitudine, de care greu te desparti,avand clar senzatia ca trebuie sa revii pentru a continua sirul descrierilor si aventurilor istorice.
    Va prezint doar cateva fotografii din salile de expunere si parc, fara descrieri,pt ca vreau sa va provoc sa mergeti si sa le vedeti cu ochii vostri.Va garantez ca o sa-mi multumiti!
foto:Catalin Magdas
Dati pagina pentru mai multe foto!

13 august 2019

1376. EXERCIȚIUL NAVAL DEMONSTRATIV „FORȚELE NAVALE ROMÂNE 19”


.

Mii de marinari militari, zeci de nave, aeronave și ambarcațiuni vor prezenta joi, 15 august, cel mai mare spectacol naval pe care Forțele Navale Române îl organizează, an de an, în România. Partea nevăzută a acestui spectacol înseamnă sute de ore de pregătire și zeci de zile de instrucție pe mare, pe fluviu, în teren, în aer și sub apă, pe care militarii din toate structurile participante le execută, pentru a prezenta publicului, într-un mod ireproșabil, cartea de vizită a Marinei Militare Române. 
Toate evenimentele, organizate cu prilejul Zilei Marinei Române, sunt dedicate navei-școală „Mircea”, „Ambasadorul onorific în serviciul României”, care a împlinit, anul acesta, 80 de ani de când poartă cu onoare și cu cinste Tricolorul românesc pe mările și oceanele lumii. Pentru
recunoașterea contribuției sale la promovarea imaginii țării noastre pe meridianele lumii, precum și pentru rolul său în păstrarea valorilor și tradițiilor marinărești, drapelul navei-școală „Mircea” va fi decorat cu „Ordinul Virtutea Maritimă cu însemn de pace în grad de Comandor”.
Capitala Mării Negre va fi joi, 15 august, la Constanța, unde festivitățile vor începe la ora 09.55, pe faleza din fața Comandamentului Flotei, prin ridicarea Pavilionului, geacului și a Marelui Pavoaz, la bordul navelor militare, concomitent cu intonarea Imnului de Stat al României și cu salutul cu cele 21 de salve de tun, conform tradiției marinărești. După alocuțiunile persoanelor oficiale, Zeul Neptun își va face apariția din largul mării, pentru a da startul
.

demonstrațiilor, iar drapelele României, NATO și Uniunii Europene vor fi purtate în semn de salut, de trei scafandri parașutiști lansați din elicoptere și de trei ambarcațiuni rapide.
Scena marină va fi ocupată, în minutele următoare, de cele trei remorchere multifuncționale, „Vânjosul”, „Vârtosul” și „Voinicul”, și de șase ambarcațiuni rapide, care vor invita publicul la vals. După retragerea acestora, vor fi inserate elemente de cercetare-diversiune. Scafandrii de luptă vor fi lansați de la bordul unui elicopter Puma Naval și de la bordul unei ambarcațiuni rapide, pentru a simula atacul țărmului, de unde vor primi riposta unei alte grupe de scafandri de luptă. 
Demonstrațiile continuă cu secvența de respingere a atacului aviației inamice. Aeronavele de luptă MIG-21 Lancer, F-16 și Eurofighter Typhoon  
.
vor juca rolul taberei adverse și vor ataca gruparea de forțe de pe mare. Sistemele de artilerie de la bordul navelor din dispozitivul de pe mare, tunurile și transportoarele amfibii blindate (TAB) de pe dig vor respinge cu foc, atacul aerian, repriză în care vor fi utilizate aproximativ 2.000 de unități de muniție de manevră, cu calibre cuprinse între 14,5 și 100 mm.
În continuare, conform scenariului, punctul de conducere al exercițiului demonstrativ va fi informat de echipajul american al unui avion de cercetare P8 Poseidon, că un submarin inamic se află în raionul maritim din fața Comandamentului Flotei. Imediat, un elicopter Puma Naval va lansa o geamandură radio-hidro-acustică, pentru localizarea poziției submarinului, o corvetă va ataca cu o torpilă și cu bombe reactive, iar de la bordul aparatului de zbor se va executa o tragere cu torpile ușoare. 
.
După anihilarea pericolului submarin, exercițiul continuă cu secvența de respingere a desantului maritim. Zece ambarcațiuni de asalt se vor îndrepta spre faleză și vor executa foc cu muniție de manevră, dar atacul forțelor ostile va fi respins, conform scenariului, de pe mare, de trei vedete blindate fluviale, din aer, de aeronave F-16 și de elicoptere Puma, iar de pe mal de tunuri, de TAB-uri și de infanteriști marini. Siguranța publicului de pe faleză va fi asigurată cu aproximativ 3.600 de unități de muniție de manevră, calibre cuprinse între 5,45 și 100 mm. 
Migrația ilegală pe mare și amenințările asimetrice sunt două elemente pe care marinarii și aviatorii le vor combate, simultan, cu un mozaic de forțe navale și aeriene, ce aparțin ministerelor apărării naționale, afacerilor interne și transporturilor, aspect care subliniază importanța cooperării interdepartamentale și interinstituționale. Navele MAI și ARSVOM (Agenția Română de Salvare a Vieții Omenești pe Mare) vor intercepta o ambarcațiune suspectă, iar elicopterul ARSVOM va survola raionul acțiunii. Ambarcațiunea cu migranți va fi interogată și, după cercetarea situației, aceasta va fi însoțită în port, conform procedurilor. În același timp, ambarcațiunile rapide ale Forțelor Navale lansează la apă patru scafandri, care vor fi recuperați de un elicopter Puma Naval. De pe parâma elicopterului, scafandrii vor saluta oficialitățile și publicul de pe faleză, marcând, astfel, încheierea exercițiilor demonstrative. 
.
Pe mare, fregata „Regele Ferdinand” va prezenta simularea unei apuntări a elicopterului Puma Naval la bordul său și va deschide parada navală, la care vor participa toate navele și aeronavele care au performat în fața falezei Comandamentului Flotei. 
În acordurile Muzicii Militare a Forțelor Navale, Garda de Onoare va încheia Exercițiul demonstrativ „Forțele Navale Române 19”, dar evenimentele vor continua, la Constanța, până la ora 22.00. 
Tradiționalele jocuri marinărești vor fi organizate, în Portul Tomis, în intervalul orar 13.00-15.00, iar de la ora 20.00, pe faleza din Constanța, Muzica Militară a Forțelor Navale va interpreta numeroase piese din repertoriul marinăresc. La ora 21.00, marinarii se vor retrage cu torțe pe itinerariul Poarta 1 (Port Constanța) – Comandamentul Flotei – Piața Ovidiu și retur, iar, la ora 22.00, de la bordul navelor militare vor fi lansate lampioane și în Portul Tomis va fi prezentat un spectacol de artificii, oferit de Sindicatul Liber al Navigatorilor și Administrația Porturilor Maritime Constanța.
foto:"Suntem Romania!",din anii anteriori.

27 decembrie 2018

1336.Pacat domnule general...Pacat!

   Nu s-a anuntat bine, erau doar zvonuri si deja,tipic romanesc, vajnicii "vigilantes" de serviciu au inceput sa latre in toate directiile:
"Asa-i trebuie!"
"O merita!"
"Nu a facut nimic pentru noi!"(Care "Ei"??? Pai acei cativa care orice ai face, daca nu e dedicat lor si cerintelor lor particularizate, oricate ai realiza, tot un nimic esti).
"A stat acolo degeaba!"...
Si multe altele.pe care deja le cititi peste tot, de la facebuc la presa de scandal.
De parca a iesi din functie la termen ar fi o rusine. Si cu capul sus!

DA PAGINA!

10 octombrie 2018

1331:Va invitam la Comemorarea eroilor din Primul Război Mondial la Predeal, pe Vârful Clăbucetul Taurului Predeal/Gârbova/Azuga


 


"Suntem Romania!" va participa cu doi membri si doi simpatizanti!
 Eroii căzuți în luptele de la Predeal, din Primul Război Mondial, vor fi comemorați pe Vârful Clăbucetul Taurului, din Predeal, în data de, 13 octombrie, sâmbătă, ora 12.00, cu inaugurarea traseului tematic ”Drumul tunului”.
Evenimentul este organizat în colaborare de către Primăriile orașelor Predeal și Azuga, Batalionul 21 Vânători de Munte "General Leonard Mociulschi" din Predeal, Cabana Gârbova, Organizația Națională Cercetașii României, cu sprijinul Salvamont, ISU Brașov, Jandarmeriei Montane.
Pe Vârful Clăbucetul Taurului, aflat pe linia frontului Predeal – Azuga (Munții Bucegi –
Munții Baiului), se păstrează încă urmele tranșeelor și adăposturilor armatei române din anul 1916. Printr-un proiect al Cercetașilor României – Centrul Local Baden-Powell, București, au fost amplasate panouri indicatoare spre zona tranșeelor pe traseele turistice marcate dinspre Predeal și Azuga și a fost semnalizat traseul tematic ”Drumul tunului” (traseu turistic – punct albastru), pe care a fost urcat armamentul ostașilor români în octombrie 1916, dinspre Azuga.
Așadar, sâmbătă, 13 octombrie, publicul larg este așteptat alături de grupul de cercetași ce va parcurge, în mod simbolic, traseul ”Drumul tunului”, din Azuga până în Vârful Clăbucetul Taurului (aflat la 1520m altitudine), acolo unde, începând cu ora 12.00, se va desfășura evenimentul comemorativ.
Activitatea va include un ceremonial militar și religios, cu citirea listei eroilor identificați și înhumați în cimitirele din zonă (pusă la dispoziție de Oficiul Național pentru Cultul Eroilor), precum și instalarea stâlpului cu panoul informativ din vârf, pe care va fi arborat și steagul României.
La finalul evenimentului, toți participanții sunt invitați la masa tradițională oferită gratuit de Cabana Gârbova.
Ca repere istorice, Bătălia de pe Valea Prahovei, numită și Bătălia de la Predeal, s-a desfășurat între 9-25 octombrie 1916, fiind una dintre cele mai grele confruntări ale armatei române din Primul Război Mondial, soldate cu grave pierderi de vieți umane, în zonele Predeal/Susai, Azuga/ Clăbucetul Taurului, Clăbucetul Azugii și Clăbucetul Baiului, Bușteni/ Valea Cerbului, Diham.

La eveniment vor participa peste 150 de tineri din cadrul Organizației Naționale Cercetașii României, centrele locale Baden-Powell, Lupii Ageri, Roșu și Bucureștii Noi, toate din București.
DA PAGINA!

16 august 2018

1324.Pentru că… Numele meu este Maria!

         Ei și?! Veți spune... Și exact asta am spus și eu când m-au botezat ai mei. Mai ales că, în timp ce ma cufunda preotul în cristelniță, nu auzeam mai mult de: A...blbfșșș, Ma...fșșșblb, Co...blbumfșșș... Un nume ca oricare altul, doar trebuia să am unul! Sau mai multe... Și am trăit eu cu el așa, fără să ne deranjăm prea mult unul pe altul, mai mult de două, cel mult trei ori pe an, până într-o zi, când... Am aflat un secret bine păstrat până atunci: Ziua Marinei Române! (Ziua Marinei Române s-a aniversat pentru prima dată în 1902, la 15 august, fiind strâns legată de sărbătoarea religioasă a Sfintei Maria, ocrotitoarea marinarilor de pretutindeni.)
15 august, sărbătorim aceeași zi, NE sărbătorim în aceeași zi! Nu mai știu la ce vârstă am descoperit secretul, dar n-a fost nevoie să-l redescopăr. În mintea mea totul se rezuma la: mă cheamă ca pe Marina Română! Civilă, militară, de apă dulce, ori sărată! Și da, eram mândră de asta! Normal că mândră sunt și astăzi!
Între timp am aflat mai multe și, mai presus de toate, am putut strânge mâna, în această zi de sărbătoare, acelor oameni care apără țara dinspre mare.
Dorință a copilăriei, onoare și bucurie de fiecare dată!
Cu mare drag si respect, vă salut, marinari ai României! Cu mic, cu mare, la multi ani, Forțele Navale Române!
Vă mulțumesc pentru că existați!
La mulți ani, Marii, Mariene și toti cei ce poartă numele de Marin, ori Marian! Foto: Ziua Marinei 2017
*Ana-Maria Stoian* (Soro)