| . |
Va oferim fotografii cu amanunte ,detalii si vederi nestiute pana astazi, ca sa va delectati!
Nu uitati sa cititi-daca nu ati facut-o-si celelalte 2 episoade!
Deci si prin urmare ,cititi si aflati despre:
.
.
Povestea unui vis
Multa lume auzise de noul tanc
romanesc, prin '89! Circulau zvonuri, nimeni nu stia prea multe. Eu
l-am vazut prima data doar in 2005, in curtea unui fost regiment
mecanizat, de la marginea Bucurestiului, transformat in depozit,
pentru tehnica din unitatile desfiintate. Era interesant, era
necunoscut, chiar si pentru un tanchist.
Apoi am aflat mai multe despre
el chiar de la cei care lucrasera la fabricarea lui.
In momentul in care acea
unitate s-a desfiintat, toata tehnica trebuia sa fie redistribuita la
alte unitati sau casata. Atunci mi-a venit ideea sa intreb colegii de
la Muzeul Militar National daca nu doresc sa-si imbogateasca
patrimonial cu tehnica pe care nu o au. Era vorba de autotunul
SU-100, tancul T-72 si prototipul P-125. Specialistii muzeului au
raspuns DA, imediat, argumentand ca sunt valori de patrimoniu.
DA PAGINA!