Se afișează postările cu eticheta tanc romanesc. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tanc romanesc. Afișați toate postările

17 noiembrie 2015

916.Au iesit la lumina! T72 si P-125 in sfarsit pentru public! (partea a III-a) "Povestea unui vis"

.
            In premiera absoluta (asa cum ne place sa spunem gazetareste) avem onoarea de a prezenta scurta istorie a drumului deja istoricului P-125 (unul dintre cele 5 prototipuri ale unuia dintre cele mai avansate tancuri ale vremii, conceput si construit in Romania), poveste a visului ca acesta sa ajunga langa public, functional si complet, la Muzeul National Militar .
 Va oferim fotografii cu amanunte ,detalii si vederi nestiute  pana astazi, ca sa va delectati!
 Nu uitati sa cititi-daca nu ati facut-o-si celelalte 2 episoade!

 Deci si prin urmare ,cititi si aflati despre:





Povestea unui vis

Multa lume auzise de noul tanc romanesc, prin '89! Circulau zvonuri, nimeni nu stia prea multe. Eu l-am vazut prima data doar in 2005, in curtea unui fost regiment mecanizat, de la marginea Bucurestiului, transformat in depozit, pentru tehnica din unitatile desfiintate. Era interesant, era necunoscut, chiar si pentru un tanchist.


Apoi am aflat mai multe despre el chiar de la cei care lucrasera la fabricarea lui.

In momentul in care acea unitate s-a desfiintat, toata tehnica trebuia sa fie redistribuita la alte unitati sau casata. Atunci mi-a venit ideea sa intreb colegii de la Muzeul Militar National daca nu doresc sa-si imbogateasca patrimonial cu tehnica pe care nu o au. Era vorba de autotunul SU-100, tancul T-72 si prototipul P-125. Specialistii muzeului au raspuns DA, imediat, argumentand ca sunt valori de patrimoniu.

DA PAGINA!