Se afișează postările cu eticheta jucarii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta jucarii. Afișați toate postările

31 mai 2023

2424. "Noi in anul 2000" de Ziua Copilului, dar altfel decat visam.


  Cand auzeam acest cantec, visam la o lume cu totul si cu totul deosebita, frumoasa, plina de veselie , minunatii tehnice si calatorii spatiale, bogatie si fericire pentru toti.
  Nu doar telefoane, calculatoare si razboaie.
  Inca sper sa fie bine si frumos, desi au trecut 23 de ani de la tinta vizata temporal.
  Important este ca nu mai traim in lipsurile , minciunile si mizeriile nationale din care nu mai speram sa iesim vreodata, iar copii fiind atunci, jinduind la bunatati devenite rare si plimbari prin alte tari, imposibile.
  Poate fi mai bine, dar nu lamentandu-ne ci luptand pentru a face sa fie !
  Noi facem si asa:


29 mai 2023

2423. Jucariiiiiiiiiiii! Muzeul Judetean de Stiintele Naturii si "Suntem Romania!" va asteapta sa va bucure sufletul cu amintirea copilariei

 

.
Haideti!
Avem jucariile copilariei bunicilor, parintilor si chiar din a noastra.
De maine, pentru o luna, pot fi vizitate si admirate.
Multumim colegilor nostri Edward Bobolot si Adela Pricop pentru exponate, ajutor, dar si voluntarilor Raluca Dragomir, Roxana Florina, Bianca, Darius si Flavius Bobolot, Matteo Lupu.




22 decembrie 2022

2340. Jucarii de Craciun in expozitie la Cercul Militar Ploiesti

.
 
.

Iar am comis-o, dar cu mult mai multe jucarii!
  Colegul Edward Bobolot impreuna cu coleguta noastra cea mai mica de varsta Adela Pricop, satmareanca din Mediesu Aurit, au umplut vitrinele Cercului Militar Ploiesti cu jucarii devenite istorice in mentalul romanului mai tanar sau mai varstnic, prezentant piese iconice, incepand cu anii 60: masinute, papusi, jocuri, atat romanesti cat si china, sovietice, german democrate, o mica istorie  a ludicului pe parcursul unei lungi perioade.
  Intre orele 09.00-15.30 de luni pana vineri, expozitia cu minuni va asteapta!.
  Mai jos, in link-ul Actualitatea prahoveana, aveti o scurta filmare despre expozitie si descrierea acestei bucurii:

Actualitatea prahoveana

Gazeta de Prahova

.

Album foto AICI




19 octombrie 2021

2118. Surpriza romano-germana! (Colectiile noastre)

.
   Nu cred ca stiu multi despre " inspirarea" mesterilor de la fabrica MAP (MAteriale Plastice ) Oradea din productia internationala de jucarii. Dar, uite ca dovada incontestabila a aparut tocmai la un set foarte apreciat de catre colectionarii de astfel de piese: un set aparut in Romania la inceputul anilor '70 :limuzina decapotabila Cadillac, rulota, avion si barca cu motor pe un peridoc tractat de limuzina.

    Din pacate, asa cum mitul "perlei" jucariilor romanesti, (faimosul autocar ONT) dovedit a fi o copie a unui "Diamond" japonez a fost demolat, aratandu-se ca nu este o conceptie romaneasca ci un produs copiat indemanatic de catre mesterii fabricii "Bu-Co " ("Bucuria Copiilor" Bucuresti), noi descoperind in net piesa originala germana si cumparand-o, marcata clar pe sasiu, cu tristete totusi o prezint, fiind o dovada clara a copierii.
    Interesant este ca nu a fost copiata perfect, desi matritele rezultate au fost de
.

mare calitate, redand fidel amanunte. Rotile de exemplu: varianta MAP are un fel de capace rotunjite. Difera si bordurile, scaunele, chiar si aripile spate. Posibil si restul pieselor din set respecta acelasi grad de reproducere cu usoare modificari., poate chiar mai bine. Din pacate nu detin decat barca de MAP.
    Sunt curios daca mai are cineva originalele germane. 
    Mai multe foto aici.

09 septembrie 2016

1078.Sa trecem la chestii serioase! (Colectiile noastre)

.
.
   Pai da!
   Avem si altele de facut, nu doar istorie, politica, economie sau ...fotbal!

   Asa ca, dupa cum vedeti, in primul rand am hotarat sa ne inarmam! Si ca sa fim siguri ca avem mentenanta asigurata, am luat doua unitati, ca una sa fie de  canibalizare.Plus ca ne-au dat si un chinezoi la pachet ca sa-l opereze!

   Nu prea seamana ele nici cu "Gvozdika" rusnaca si nici cu "Gepardul" germanic, este cam ciudat si merge pe baterii, dar...io zic asa: daca unii sunt asa de seriosi incat cauta mereu de galceava si se tot inarmeaza dand bani grei, las ca le aratam noi cum ii cumintim cu bani putini!

   Dar nu doar asta avem in dotare si in colectie...Nuuuu....Pai sunt chestii pe care am uitat sa vi le aratam, din cele mai civile. 

   Pai hai sa le vedeti!