Se afișează postările cu eticheta colectii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta colectii. Afișați toate postările

04 septembrie 2019

1380. Muzeul de care nu stiati:"Muzeul militar Constanta"-sectie a Muzeului Militar "regele Ferdinand Bucuresti"

."Delicatese"

.o "transee"
    Ma asteptam sa fiu surprins,colegii nu se asteptau sa fie-dar si eu si ei am fost depasiti de situatie si am stat ceva ore cu gurile si urechile,plus obiectivele aparatelor cascate, deosebit de placut impresionati!
     Nici chiar eu,mare "descoperitor"de muzee-zau ca sunt, mai ales de colectii particulare-nu stiam de existenta acestuia, si chiar sub umbrela faimosului Muzeu Militar National "Regele Ferdinand"din Bucuresti.Doar ca acum vre-un an,depistand o activitate feisbucista "suspecta",cu postari interesante,am luat legatura cu cel care se lupta sa promoveze si sa intretina aceasta colectie tomitana surprinzatoare,adapostita intr-o unitate militara in conservare!!!!
.



    Colectia muzeala este supervizata si administrata de un pasionat ca si noi de istorie si de artefacte frumoase,valoroase,care te vrajeste cu povesti fascinante despre istoricul si chiar aventurile prin timp ale acestui muzeu,dar,desigur,si despre comorile detinute in mica dar variata colectie foarte frumos prezentata,indiferent ca sunt piese de arta,mobilier, arme sau documente,ori...tehnica militara-parcul rece contine piese pe care nu le-am mai vazut in nici un alt muzeu de profil si de mult uitate a fi sau a fi fost in dotarea Armiei romane.
    Din nefericire, desi usor de ajuns la el,fiind intr-o zona periferica a orasului, este vizitat de catre turisti "doar cand ploua"-cum spune Costin Scurtu-gazda  doldora de istorii si plina de solicitudine, de care greu te desparti,avand clar senzatia ca trebuie sa revii pentru a continua sirul descrierilor si aventurilor istorice.
    Va prezint doar cateva fotografii din salile de expunere si parc, fara descrieri,pt ca vreau sa va provoc sa mergeti si sa le vedeti cu ochii vostri.Va garantez ca o sa-mi multumiti!
foto:Catalin Magdas
Dati pagina pentru mai multe foto!

09 septembrie 2016

1078.Sa trecem la chestii serioase! (Colectiile noastre)

.
.
   Pai da!
   Avem si altele de facut, nu doar istorie, politica, economie sau ...fotbal!

   Asa ca, dupa cum vedeti, in primul rand am hotarat sa ne inarmam! Si ca sa fim siguri ca avem mentenanta asigurata, am luat doua unitati, ca una sa fie de  canibalizare.Plus ca ne-au dat si un chinezoi la pachet ca sa-l opereze!

   Nu prea seamana ele nici cu "Gvozdika" rusnaca si nici cu "Gepardul" germanic, este cam ciudat si merge pe baterii, dar...io zic asa: daca unii sunt asa de seriosi incat cauta mereu de galceava si se tot inarmeaza dand bani grei, las ca le aratam noi cum ii cumintim cu bani putini!

   Dar nu doar asta avem in dotare si in colectie...Nuuuu....Pai sunt chestii pe care am uitat sa vi le aratam, din cele mai civile. 

   Pai hai sa le vedeti!

12 iunie 2015

849.Mai facem si noi cadouri, nu doar primim!

.
.
.
  Zilele trecute am donat in numele publicatiei noastre o piesa deosebit de rara unor prieteni deosebiti,care sunt membrii unei mici dar active asociatii:"Redescopera istoria".
  Este vorba de un dictionar tehnic militar roman - german editat in 1941,editia a doua!
  Prietenii nostri au si o publicatie online cu acelasi nume ca al asociatiei si pe langa faptul ca sunt prezenti la diferite manifestari muzeale in uniforme militare din al doilea razboi mondial, au si o mica colectie de obiecte din acea perioada, colectie pe care o expun  de fiecare data cand sunt solicitati.
  Noi am considerat ca acest dictionar merita sa fie in posesia lor pentru a fi expus,cercetat si pus in valoare.
  Si sa stiti ca nu se vor supara daca si voi le donati efecte militare,fotografii,insemne si altele,chiar daca nu sunt din epoca WW2!
  Dati pagina pentru a vedea fotografii cu ei si pentru a accesa link-urile lor.

24 aprilie 2014

510.D'ale pompierilor-ep.3 : masinutze - machetutze

   Pai da'cum?Adica mashinutzele machetutze de pompieri nu sunt frumoase???
   Ba chiar cele mai frumoase !
   De aceea si pentru ca, azi o sa pozam cateva din ceea ce detzine subsemnatul in a sa colectie nu prea mare cu aceasta tema, dar cred ca cel putin cateva piese chiar merita prezentate.
   Hai sa le vedeti !