Se afișează postările cu eticheta chisinau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta chisinau. Afișați toate postările

22 octombrie 2013

282.Foametea din Basarabia - UN DOCUMENT FILMAT...

   Realizat de Fundaţia Sfinţii Închisorilor, acest documentar depăşeşte cu uşurinţă orice film de groază. Este binecunoscut faptul că foamea din perioada 1946-1947 a fost rezultatul deciziilor şi acţiunilor regimului sovietic. Oricât s-a străduit istoriografia comunistă să dea vina pe o consecinţă a fascismului şi a “secetei din 1945 – 1946″, n-a izbutit să justifice politica antinaţională şi antiumană a regimului stalinist în aşa numita Republică Sovietică Socialistă Moldovenească.
 
   În 1947, când mureau deja de foame zeci de mii de basarabeni, industria alimentară din RSSM a depăşit planul anului 1946 la fabricarea untului cu 33,2%, a uleiului – cu 39,5%, a cărnii – cu 32,5%, a conservelor – cu 101,9%e. Acest lucru îl aflăm din sursa oficială – gazeta “Moldova Socialistă”, din 28 ianuarie 1947. Este evident că aceste produse alimentare proveneau din producţia sechestrată de la ţărani şi se exporta în URSS în timp ce producătorii din Moldova mureau de foame.

DATI PAGINA SA VEDETI FILMUL !