Realizat de Fundaţia Sfinţii Închisorilor, acest documentar depăşeşte
cu uşurinţă orice film de groază. Este binecunoscut faptul că foamea
din perioada 1946-1947 a fost rezultatul deciziilor şi acţiunilor
regimului sovietic. Oricât s-a străduit istoriografia comunistă să dea
vina pe o consecinţă a fascismului şi a “secetei din 1945 – 1946″, n-a
izbutit să justifice politica antinaţională şi antiumană a regimului
stalinist în aşa numita Republică Sovietică Socialistă Moldovenească.
În 1947, când mureau deja de foame
zeci de mii de basarabeni, industria alimentară din RSSM a depăşit
planul anului 1946 la fabricarea untului cu 33,2%, a uleiului – cu
39,5%, a cărnii – cu 32,5%, a conservelor – cu 101,9%e. Acest lucru îl
aflăm din sursa oficială – gazeta “Moldova Socialistă”, din 28 ianuarie
1947. Este evident că aceste produse alimentare proveneau din producţia
sechestrată de la ţărani şi se exporta în URSS în timp ce producătorii
din Moldova mureau de foame.
DATI PAGINA SA VEDETI FILMUL !
Parteneri/Colaboratori
- Pagina de pornire
- Cetateanul, nu partidul!
- Asociatia "Suntem Romania!"
- Parteneriate/colaborari ale Asociatiei Cultural Educative pentru Protejarea si Promovarea Patrimoniului Tehnic, Stiintific si Istoric si publicatiei online "Suntem Romania!"
- Redactia revistei - magazin "Suntem Romania !"
- Colectia ELECTRONUM:Muzeul Industriei in Spatiul Romanesc-proiect al "Suntem Romania!"
- Noi am salvat doua Rombac - # Salvam un Rombac
- Grupuri si pagini facebook ale "Suntem Romania!"- contact FB
- Clasări de monumente mobile si imobile in LMI și proiecte de protejare si de promovare ale obiectivelor mobile si imobile din LMI- Patrimoniul National
- SPONSORI
- "MuzeoScoala"- programul de expozitii interactive in cadrul institutiilor de invatamant
- Colectiile noastre
- Rapoarte de activitate ale Asociatiei.
Se afișează postările cu eticheta chisinau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta chisinau. Afișați toate postările
22 octombrie 2013
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
