Se afișează postările cu eticheta D'ale pompierilor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta D'ale pompierilor. Afișați toate postările

13 septembrie 2021

2089. Ei, ai nostri: POMPIERII-LA MULTI ANI, DRAGILOR!

Ei, ai nostri: 

POMPIERII.
LA MULTI ANI, DRAGILOR!
Din păcate anul acesta nu am putut sa le strângem mâinile si sa-i felicitam pentru câte vieti au mai salvat.
O facem asa, scris și cu foto vechi. Și le mulțumim pentru că sunt atenți mereu si lupta pentru linistea noastră.
.


.

06 august 2019

1368. Din "comorile"pompierilor-autospeciale,pompe si scari hipo istorice-video

APC Praga Victoria-anii 40-50.
.

   Sunt valori inestimabile,in stare de functionare:autopompe cisterna din anii 30 sau 50,hiposcari si pompe din secolul 19!!! Si nu doar!

   Pana le va veni randul ca sa fie admirate pe viu,cu amabilitatea IGSU si a personalului Muzeului National al Pompierilor am avut ocazia sa filmam cate ceva si sa va aratam.

   In speranta ca or sa va placa,va invitam sa le vedeti in imaginile noastre.
 Nu sunt ascunse!Doar ca asteapta sa intre la restaurat si sa li se gaseasca spatii de expunere.

07 iunie 2017

1194.Doar de clatit ochii (D'ale pompierilor)

   Pai da, ca sa mai admiram si noi frumusetile aparute prin curtea IGSU-recte ISU Buzau, caci prea mult timp s-a cam plans dupa ceva nou, vesel si sprintar care sa nu mai gafaie la deal ,sa nu se mai impiedice la vale, sa nu curga, sa nu afume, sa nu huruie-duduie-maraie...Sa-si tina tablele pe ea si echipajul nepierdut pe drum, sa aiba toata cazarma in ea si ceva peste ca dotare...
   Deci si desteapta si frumoasa si devreme acasa!
   Doamne-ajuta ca se intampla si nu se opreste intamplarea aici si ajung sa vad in diverse colturi ale Patriei astfel
de bijuterii necesare ca...apa, ca tot sunt prieteni nedezlipiti de acest lichid dragii nostri pompieri!

   Dati pagina si admirati-o ca merita!
   P.S.:
   pacat ca nu se mai fabrica in tzara...Sau nu se dau comenzi???

*nemotoujours*

13 aprilie 2017

1165.Deschidere Oficială a Proiectului ,,Multirisc – modul I”- IN SFARSIT !!!

Astăzi, 13 aprilie a.c., la sediul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dealul Spirii” Bucureşti-Ilfov s-a desfășurat evenimentul prilejuit de Conferința de Deschidere Oficială a Proiectului ,,Multi risc – modul I”.
Activitatea de astăzi s-a bucurat de participarea șefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Secretar de Stat dr. Raed Arafat, precum și a inspectorului general al IGSU, colonel Daniel – Marian Dragne, care au subliniat importanța achiziționării unor autospeciale noi și performante, menite să asigure succesul misiunilor la care intervin pompierii militari.
Pe timpul activității a fost prezentată una dintre cele mai recente achiziții din cadrul proiectului, respectiv containerul de suport logistic de tip multi risc, cu toate echipamentele și accesoriile specifice care au intrat în dotarea serviciilor profesioniste pentru situații de urgență. Acest tip de echipament va fi folosit la intervenții în situații de urgență indiferent de tipul de risc care le-a generat, atunci când autospecialele de primă intervenție nu dispun de suficient echipament și accesorii pentru realizarea în condiții optime a intervenției.
Activitatea reprezintă debutul unui proiect amplu, prin intermediul căruia Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă va mai achiziționa containere de suport logistic de tip căutare-salvare, containere de suport logistic pentru iluminat, autocamioane cu sistem hidraulic de încărcare/descărcare cu cârlig, autospeciale de intervenție și salvare de la înălțime, tabără mobilă pentru persoane evacuate/sinistrate, automacarale etc.
Descriere proiect
(DA PAGINA!)

22 martie 2017

1152.CONCURS !!! Nu doar pentru pompieri!


1
2
3
4










   Nu doar pompierii cunosc masinile de pompieri.
   Si desigur, nu doar ei le iubesc!
   Ei bine, avem niste machete UNICAT ale unor masini fabricate in Romania, deosebite, istorice, adevarate povesti in tehnica de interventie din Romania.
   Ia sa vedem ce stiti despre ele si cum le recunoasteti, ca astfel sa va oferim si premii pe masura!
   Dati pagina pentru a citi regulamentul si a descoperi...PREMIILE!

02 martie 2017

1137.Piesa de muzeu-deliciu pentru noi, aur pentru pompierii din Fagaras (D'ale pompierilor) FILMULET !!!


!!!! Si functional!!!
.
Zil 131
    Placerea devenita rara de a auzi un motor 8V de capacitate mare (6.960 cmc), lent (de turatie joasa), rusnac si BENZINAR ...putini o mai au in ziua de azi.
    Ei bine, ieri fiind participant la Conferinta "Protectia civila si managmentul dezastrelor" organizata de catre MAI/DSU/IGSU la hotelul "Crowne Plaza" (despre care am sa va povestesc deosebit de amplu in curand, a fost DEOSEBIT de interesanta!), am avut marea surpriza si placere de a "da ochii" cu tehnica de interventii (masini de pompieri) deja "de epoca" din dotarea IGSU, langa cele mai noi achizitii -nave spatiale in adevar!

    Au avut ambitia sa prezinte trecutul si prezentul, mandri de cat de bine intretinuta este cea ...veche si de cat de moderne sunt "vedetele" proaspat intrate in dotare (Nu chiar proaspat, dar fata de celelalte...)

    Am sa va prezint intr-un microserial  ceva "piese de forta" care au facut si inca mai fac o cariera plina de succes, fiind rasfatate si iubite, functionand "ceas".BRAVO !

    Incep cu aceasta autoscara superba, perfect functionala si originala ZIL131 din anii 70, din dotarea ISU Brasov, la Fagaras, cu motorul specificat mai sus.
    M-au patruns fiorii cand i-am auzit motorul incalzindu-se ,cu sunetul pur si simplu fantastic si mirosul...cam nashpa de benzina de calitate si aditivata fara plumb, aceste motoare 'inghitind " cu pofta rebuturi petroliere, adica benzine de maxim 75CO cu plumb, gazoline, toluen si alte nenorociri.
    Se pare ca nu-i plac "fineturile " din aceste vremuri caci se cam scutura in anumite momente. Dar cu cata gratie o facea!
   Acest model, tot benzinar, inca exista in RoArmy ca Punct Comanda, autoatelier, radiostatie, cisterna, si (retrasa) ca macara pentru sistemele ROT Luna, dar de mult de tot nu am mai auzit vreuna functionand 
  Ei bine, v-am filmat-o sa o auziti si sa o vedeti,(schimbati calitatea la un minim de 480) asa ca  dati pagina!

02 octombrie 2014

657.Noi si un cadou de ziua pompierilor: Ana-Maria si "Suntem Romania!" in vizita la I.S.U.Prahova.

.
.
     Stati asa, ca vine si povestea filmata a acelei zile oameni buni, inca se mai lucreaza la ea, dar eu m-am grabit sa va arat ce bine sta in sala de traditii a I.S.U.Prahova "Serban Cantacuzino"  macheta pe care noi am facut-o cadou ,o pompa manuala tractata hipo ,un model care noi credem ca a fost folosit de catre pompierii ploiesteni prin secolul XIX.

      Ei bine, daca eu nu am avut cum sa ajung fiind plecat prin lume, Ana-Maria ne-a reprezentat pe toti cei de la "Suntem Romania!" cat si blogul sau "O mana de cuvinte", publicatii care au fost si vor fi mereu langa pompieri, "eroii din umbra".
In schimb noi am primit iconite ,simbolul credintei in lupta pompierilor impotriva raului,vicisitudinilor naturii.

Multumim, LA MULTI ANI chiar daca mai intarziat si sa auzim numai de bine!
foto:I.S.U."Serban Cantacuzino",Prahova

DA PAGINA !

29 septembrie 2014

645.D'ale pompierilor -ep.4: inca o autospeciala 'istorica", o adevarata bijuterie !

Din 07.septembrie sa stiti ca nu m-am plimbat doar prin munti si rezervatii naturale!
Pe unde am fost, am avut surprize diverse, deosebit de frumoase, asa cum este si aceasta autospeciala (masina de interventie) a pompierilor voluntari din Steierdorf Anina, judetul Caras Severin, care desi are o varsta memorabila se prezinta excelent si chiar face fata cu succes evenimentelor nedorite - incendiile din zona.
Felicitari domnilor pompieri !
Si bonus, un VW LT35 !!!
Haideti sa va arat pozne cu ele !

DA PAGINA !

24 aprilie 2014

510.D'ale pompierilor-ep.3 : masinutze - machetutze

   Pai da'cum?Adica mashinutzele machetutze de pompieri nu sunt frumoase???
   Ba chiar cele mai frumoase !
   De aceea si pentru ca, azi o sa pozam cateva din ceea ce detzine subsemnatul in a sa colectie nu prea mare cu aceasta tema, dar cred ca cel putin cateva piese chiar merita prezentate.
   Hai sa le vedeti !

30 septembrie 2013

255.DE-ALE POMPIERILOR - Ep.2 - "Bijuteria" din Moneasa

   Uite ca mai exista !
   Este incredibil cum lucrurile rare isi gasesc oameni care le merita, iar acestia le pastreaza si le intretin ca pe ochii din cap, impotriva tuturor necazurilor si vicisitudinilor.
   Nu mi-am crezut ochilor cand saptamana trecuta am vazut aceasta masina de o mare raritate confirmata de existenta - stiuta si adusa la cunostinta de catre colegii de pe forumul pompierii.info - a doar inca doua bucati in Romania si fiti siguri, in intreaga lume.
   Este vorba despre autospeciala APCU SR (Steagul Rosu ,actual SC Roman SA)132 "Carpati"- UMT (Uzina Mecanica Timisoara), numita impropriu totusi "Carpati" caci de la acel camion nu are decat sasiul,motorul si placa de bord cu aparatele.
   DATI PAGINA ca sa va spun mai multe: