Se afișează postările cu eticheta ford. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ford. Afișați toate postările

10 decembrie 2014

715.Istoria mai putin stiuta.NOI ASPECTE PRIVIND COLABORAREA ROMÂNIEI CU FIRMA „CITROËN” (1976-1991)-prima parte

  Dl.lt.-col Petre Opris a mai fost "gazduit" prin paginile revistei noastre, asa ca de azi revine, printr-o serie de articole cu totul deosebite cu privire la industria romana din diferite perioade,cat si despre  economia politica a vremurilor in discutie.
  Incepem cu prima parte dintr-o poveste cu multe enigme si lacune pentru noi,"cei de rand",povestea uneia dintre cele mai interesante si controversate investitii din Romania comunista, o investitie despre care putini stiu ca era o urmare fireasca a colaborarii mai vechi incepute cu licente de aparate electronice(TV),calculatoare industriale si echipamente energetice inca din anii 50 , deoarece Franta era (si nu s-a vindecat inca) un stat cu puternica orientare socialista,deci, cu priza la politica romana si din acest motiv.
  (nemotoujours)
  DA PAGINA !

24 aprilie 2014

510.D'ale pompierilor-ep.3 : masinutze - machetutze

   Pai da'cum?Adica mashinutzele machetutze de pompieri nu sunt frumoase???
   Ba chiar cele mai frumoase !
   De aceea si pentru ca, azi o sa pozam cateva din ceea ce detzine subsemnatul in a sa colectie nu prea mare cu aceasta tema, dar cred ca cel putin cateva piese chiar merita prezentate.
   Hai sa le vedeti !