Dl.lt.-col Petre Opris a mai fost "gazduit" prin paginile revistei noastre, asa ca de azi revine, printr-o serie de articole cu totul deosebite cu privire la industria romana din diferite perioade,cat si despre economia politica a vremurilor in discutie.
Incepem cu prima parte dintr-o poveste cu multe enigme si lacune pentru noi,"cei de rand",povestea uneia dintre cele mai interesante si controversate investitii din Romania comunista, o investitie despre care putini stiu ca era o urmare fireasca a colaborarii mai vechi incepute cu licente de aparate electronice(TV),calculatoare industriale si echipamente energetice inca din anii 50 , deoarece Franta era (si nu s-a vindecat inca) un stat cu puternica orientare socialista,deci, cu priza la politica romana si din acest motiv.
(nemotoujours)
DA PAGINA !
Parteneri/Colaboratori
- Pagina de pornire
- Cetateanul, nu partidul!
- Asociatia "Suntem Romania!"
- Parteneriate/colaborari ale Asociatiei Cultural Educative pentru Protejarea si Promovarea Patrimoniului Tehnic, Stiintific si Istoric si publicatiei online "Suntem Romania!"
- Redactia revistei - magazin "Suntem Romania !"
- Colectia ELECTRONUM:Muzeul Industriei in Spatiul Romanesc-proiect al "Suntem Romania!"
- Noi am salvat doua Rombac - # Salvam un Rombac
- Grupuri si pagini facebook ale "Suntem Romania!"- contact FB
- Clasări de monumente mobile si imobile in LMI și proiecte de protejare si de promovare ale obiectivelor mobile si imobile din LMI- Patrimoniul National
- SPONSORI
- "MuzeoScoala"- programul de expozitii interactive in cadrul institutiilor de invatamant
- Colectiile noastre
- Rapoarte de activitate ale Asociatiei.
Se afișează postările cu eticheta ford. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ford. Afișați toate postările
10 decembrie 2014
24 aprilie 2014
510.D'ale pompierilor-ep.3 : masinutze - machetutze
Pai da'cum?Adica mashinutzele machetutze de pompieri nu sunt frumoase???
Ba chiar cele mai frumoase !
De aceea si pentru ca, azi o sa pozam cateva din ceea ce detzine subsemnatul in a sa colectie nu prea mare cu aceasta tema, dar cred ca cel putin cateva piese chiar merita prezentate.
Hai sa le vedeti !
Ba chiar cele mai frumoase !
De aceea si pentru ca, azi o sa pozam cateva din ceea ce detzine subsemnatul in a sa colectie nu prea mare cu aceasta tema, dar cred ca cel putin cateva piese chiar merita prezentate.
Hai sa le vedeti !
Abonați-vă la:
Postări (Atom)