Se afișează postările cu eticheta nemotoujours.. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta nemotoujours.. Afișați toate postările

25 noiembrie 2019

1849.Am scapat de "D'ale lui Caragiale"in direct? Sper ca da...dar nu cred.

Am avut o serie incredibila de guverne caragialesti,sublime si din nefericire reale.
Am avut(?) o pleiada de personaje politicienesti demne de caricaturile scrise ale lui Caragiale, cu pretentii de cultura,maiestrie oratorica,demnitate si corectitudine, ajungand pana la pretentia aberanta si infricosatoare de a detine presedintia....
Superba lumea lui nea Iancu in paginile cartilor, pe scena si pe ecran.
ORIBILA "in direct"!Adica in viata de fiecare zi.

Am scapat acuma frate?????????????
Dispareti naibii odata!

EU-ALEX STOIAN(NEMOTOUJOURS)

13 august 2018

1323.Clipa memorata de noi. "Moment de ragaz",exercitiile "Springstorm 2018"








   Arhiva noastra foto este mare si din cand in cand gasim in ea fotografii uitate prin colturi,dar care au ceva de spus.

   De azi incepem capitolul "Clipa memorata de noi" cu o imagine surprinsa asta-primavara la exercitiul "Sprinstortm 2018" de la Capul Midia.


   Foto este ingusta pentru ca am realizat-o cu camera video setata pentru filmare pe 16:9.Am vazut momentul si inspiratia m-a facut sa-l imortalizez.


   Militarul facea parte din echipa de suport a grupei de cercetare cu drone aeriene si tocmai terminasera misiunea de vizualizare a campului de lupta.
   Sper ca va place.

25 aprilie 2018

1302. ŞI TU POŢI DEVENI SALVATOR! Admiterea in invatamantul de profil,2018


Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă recrutează candidaţi pentru admiterea în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Afacerilor Interne și Ministerului Apărării Naţionale care asigură formarea iniţială a personalului – sesiunea 2018.
        În funcţie de locurile scoase la concurs, tinerii care doresc să urmeze o carieră militară pot depune cereri de înscriere la sediile inspectoratelor județene pentru situaţii de urgenţă sau cel al București – Ilfov, în funcție de domiciliul sau reședința înscrisă în cartea de identitate, astfel:
Ø  În instituţiile de învăţământ ale Ministerului Afacerilor Interne, care școlarizează elevi/studenţi în specialitatea “pompieri și protecţie civilă“ au fost scoase la concurs 327 de locuri, dintre care la:
  • Facultatea de Pompieri din cadrul Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” – Bucureşti - 37 locuri ofiţeri/bărbaţi:
  • Şcoala de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu” - Boldeşti, judeţul Prahova - 290 locuri bărbaţi, repartizate după cum urmează:
                  -    subofiţer de pompieri şi protecţie civilă – 265 de locuri;
                  -    maistru militar auto – 25 locuri.
DA PAGINA!

13 aprilie 2018

1300.Incendiile din Ploiesti-raspunsul oficial I.G.S.U.



Incendiu ASTRA-Mediafax
In zilele de 22 si 27 Martie a.c. au avut loc doua evenimente (incendii) in Ploiesti (Rafinaria ASTRA si cea a Lukoil sunt efectiv in perimetrul orasului), soldate si cu emanare masiva de fum-noxe de ardere produse petroliere.
  Ploiestiul de ceva timp a depasit orice inchipuire privind toxicitatea si agresivitatea agentilor poluanti din aer, crescand galopant cazurile de boli si de  afectiuni specifice. 

  Aceste doua evenimente au speriat si mai mult cetatenii exasperati de necazurile deja existente si de inertia si ascunzisurile-sa nu spun chiar falsurile Agentiei de Mediu Ploiesti care furnizeaza date cu privire la calitatea mediului total neconforme cu realitatea, dar si de reactia inexistenta a autoritatilor locale.

  Exista un grup de initiativa pe facebook,infiintat pentru a mobiliza cetatenii pentru aceasta problema grava si in care se prezinta constant dovezi ale poluarii masive, se publica petitii, informari, plangeri pe subiect si se alerteaza cazurile nou aparute.  Daca cititi ce scriu cetatenii acolo, va ingroziti :
Dati click pe link - STOP POLUARII ORASULUI PLOIESTI

  In grupul numit mai sus s-a pus problema capacitatii de poluare a acestor doua incendii si care vor fi cauzele ulterioare.
  Personal, datorita faptului ca revista noastra magazin are - consideram noi- o relatie mai deosebita de colaborare cu I.G.S.U si implicit I.S.U.Prahova si stiind ca ne vor lamuri cel mai clar tehnic, dandu-ne astfel un punct de plecare obiectiv, ne-am luat angajamentul sa-i contactam si sa aflam in primul rand date tehnice oficiale din sursa directa- pompierii.
  Cele doua incendii fiind pe teritoriul unor societati particulare si nu de stat, I.G.S.U. nu are compententa de a furniza decat date strict tehnice despre eveniment si interventie in sine si cauze, in acord cu proprietarii, ceea ce pentru noi ca inceput al acestei analize de caz este foarte bine.
  In continuare voi publica cererea noastra si raspunsul dansilor.

DATI PAGINA!

17 noiembrie 2017

1263. In sfarsit ! Proiecte de reabilitare ale unor instituții de recuperare medicală pentru militari

Ministrul apărării naționale, Mihai Fifor, a vizitat vineri, 17 noiembrie, imobilul deținut de M.Ap.N. în Centrul istoric al orașului Băile Herculane, județul Caraș Severin, în vederea evaluării și identificării soluțiilor tehnice care să permită reabilitarea clădirii și reintroducerea ei în sistemul medical militar.
În prezent, pentru acest proiect este realizată documentația tehnică, iar pentru anul 2018 au fost planificate fonduri atât pentru consolidare, cât și pentru reabilitare, urmând ca imobilul să fie destinat refacerii capacității de muncă a personalului care a participat la acțiuni militare în teatrele de operații, a personalului în activitate și a cadrelor militare în rezervă și în retragere.
”Cândva, hotelul de la Herculane, denumit și Sanatoriul Militar Regele Ferdinand I, era unul care oferea programe de recuperare avansată pentru militarii români. Țin mult la acest proiect și, de aceea, îmi doresc să fie demarat la începutul anului viitor. Astfel, în doi ani vom avea o nouă bază pentru recuperarea militarilor răniți în teatrele de operații, dar și o bijuterie arhitectonică recuperată și repusă în circuit”, a spus ministrul Mihai Fifor.
Cu acest prilej, a fost prezentat și stadiul proiectului de modernizare a Sanatoriului de Balneofizioterapie și Recuperare Medicală „Dr. Dimitrie Cantemir” din Bălțătești, județul Neamț, aflat în administrarea MApN și destinat recuperării medicale a personalului militar și civil și a cadrelor militare în rezervă și în retragere.
DA PAGINA!

28 iulie 2017

1218.Final de drum la Tall Ships Races 2017- Bricul "Mircea" si sfarsitul cursei

.
.























Oricât de frumos ar răsări soarele, la capăt de zi tot va trebui să apună.”
Heinrich Heine

Marea Baltică, 24 iulie

Duminică 23 iulie, în jurul orei 13.40, Nava Școală Mircea a molat legăturile și a părăsit portul Turku din Finlanda, având onoarea să deschidă parada navală din cadrul Tall Ships Races 2017 și să fie salutată de public. A fost de fapt și momentul despărțirii navei de această regată, care va mai cuprinde două curse între Turku și Klaipeda din Lituania și respectiv, între Klaipeda și Szczecin din Polonia. Programul marșului NS Mircea continuă însă, următorea escală urmând a fi în Gdynia, Polonia. Da, acum la finalul activităților din porturile finlandeze putem spune că a fost frumos aici, indiferent că vorbim de Kotka sau Turku, orașe pregătite pentru astfel de evenimente. Cineva spunea că dacă finlandezii și-au propus o activitate pentru o anumită oră, nu-i împiedică nimic să nu o facă; iar vremea, cu ploaie sau soare, este ultimul lucru pe care ei îl iau în calcul.


DA PAGINA!

01 iulie 2017

1200.Asediatorii invadati! "Cariere in slujba cetateanului" sau cum au invadat tinerii fortele a doua ministere (prima parte)

.Pompieri,genisti,marinari,SMURD,jandarmi,politisti si reprezentantii administratiei: prefect si primar, plus voluntari "Suntem Romania!"
Viitorul arata bine!
     Cam asa  aparea ruina castelului Lonyai din Mediesu Aurit in dimineata zilei de 24 iunie 2017: o cetate asediata de catre Politia de frontiera, Fortele tereste (batalionul 52 "Tisa" Satu Mare), Jandarmeria Satu Mare, Fortele Navale, Pompierii (ISU "Somes",Satu Mare), SMURD, SARS Uz Muntenia si..."Vanatorii de oameni"-cei care recruteaza pentru armia romana, adica Centrul Militar Judetean!

     Corturi de campanie, arme cat cuprinde, uniforme de tot felul, echipament militar, pompieristic, de interventii diverse, de  salvare, machete de navemaritime militare istorice si exponate specifice Marinei militare...TOTUL pregatit de lupta!

     Scopul: promovarea carierelor militare si militarizate, dar si prezentarea cat mai aproape de cetatean a OMULUI din  aceste cariere, langa echipamentele si tehnica din dotarea lui.

     Da, a fost un asediu care...s-a topit sub asaltul tinerilor din zona, avizi sa vada, sa cunoasca, sa verifice, sa afle ...Si care , va spun cinstit si fara sa ne ascundem: pur si simplu i-au doborat pe profesionistii celor doua ministere.
     I-au doborat nu doar cu interesul si curiozitatea specifica, dar si cu inocenta si energia debordanta.
     Evenimentul a avut si un concurs cu premii deosebit de frumoase, concurs in care copii au trebuit sa se inscrie pe FB sau pe mail si sa raspunda la intrebarea:"Ce vreau sa fac eu ca militar pentru tara mea".(Concursul AICI)

.
Razvan Balog,10 ani
     O mare parte dintre raspunsuri au fost extraordinar de frumoase ,de aceea o sa publicam cateva dintre ele in seria povestilor despre eveniment. Si cat stam si povestim despre "bataliile  crancene' duse la Medies, citam pe unul dintre acesti copii minunati, localnic:

Răzvan Balog
 Ma numesc BALOG RAZVAN, am 10 ani si sunt elev al scolii Gimnaziale George Cosbuc Mediesu Aurit. Azi, 24 Iunie am avut deosebita placere de a participa la acest eveniment care, dupa parerea mea, a fost extraordinar. Ma consider ca fiind o piatra de temelie la zidirea viitorului tarii mele, Romania, si sunt mandru de acest lucru. CE VREAU SA FAC, CA MILITAR PENTRU TARA MEA ? In primul rand UNITATE in popor, sa fim un singur gand si o singura simtire.. iar daca as reusi acest lucru nu cred ca vom mai avea nevoie de serviciile de ordine publica defiland zilnic pe strazile acestei tari. In al doilea rand, as apara tara, valorile morale ale acestei tari, traditiile, obiceiurile si NUMELE.
 Romania te iubesc si sunt mandru ca sunt ROMAN .

     

DA PAGINA !

29 iunie 2017

1199.Îmbunătățirea legislației privind drepturile personalului participant la acțiuni militare, răniților și urmașilor celor decedați, în analiza M.Ap.N.



Joi, 29 iunie, în coordonarea Departamentului pentru relația cu Parlamentul și informare publică a avut loc, la sediul M.Ap.N, întâlnirea unui grup de lucru inter-departamental pentru analizarea soluțiilor de îmbunătățire a cadrului normativ care stabilește drepturile personalului participant la acțiuni militare, răniților și urmașilor celor decedați.

În cadrul lucrărilor au fost luate în discuție și propuneri pentru optimizarea cadrului normativ referitor la statutul personalului militar, în special pentru cei aflați la baza ierarhiei militare.

La activitate au participat reprezentanți ai structurilor M.Ap.N. cu responsabilități  în domeniile supuse analizei, precum și membri ai Asociației Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități ”Sfântul Mare Mucenic Dimitrie - Izvorâtorul de Mir” și Ligii Militarilor Profesioniști.

În urma discuțiilor, a rezultat un set de propuneri privind amendarea, pe viitor, a legislației aferente domeniilor în discuție.

21 iunie 2017

1197.ISU Prahova:BULETIN INFORMATIV Nr. 25 din 21.06.2017

INSPECTORATUL PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ “Şerban Cantacuzino” AL JUDEŢULUI PRAHOVA


Marți, 20 iunie, în jurul orei 15.26, în urma unui apel primit prin sistemul unic 112, Detașamentul 2 de pompieri Ploiești, a fost mobilizat în localitatea Drăgănești, pentru localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă particulară, iar până la sosirea echipajelor de pompieri incendiul s-a propagat și la două anexe gospodărești.
   La sosirea pompierilor militari, flăcările se manifestau cu violență la acoperiș pe o suprafață de aproximativ 100 mp. Forţele de intervenţie au acţionat cu trei autospeciale de lucru cu apă şi spumă pentru stingerea incendiului şi protecţia locuinței, operaţiunea de stingere fiind finalizată în jurul orei 17.13.

   Ca urmare a producerii evenimentului, provocat din cauza unui scurtcircuit electric, respectiv un cablu electric defect neizolat corespunzător sau cu izolația deteriorată ca urmare a unei acțiuni mecanice ori fizice, au ars terasa acoperișului pe o suprafață de aproximativ 100 mp și au fost degradate obiecte de mobilier și electrocasnice.

   Pentru informatii suplimentare DA PAGINA!

16 iunie 2017

1197: Generatii: "O viata pe Nava Amiral" - film documentar cu lupi de mare adevarati!

.
    NU, nici gand macar de povesti cu sirene cu forme ametitoare sau cu monstri marini infioratori !
    Din fericire nici cu batalii memorabile, dar lipsesc si comorile fabuloase...
    Doar cu oameni extraordinari, cu o nava de poveste si misiuni militare, navale, indeplinite  exemplar!
    Si despre evolutia de la simpla "coaja" la o fortareata plutitoare redutabila a unui proiect ambitios, unic, proiect care odata realizat a dovedit ca Romania este o forta in gandirea si realizarea unei arme care poate si impune respect !

    Acum o saptamana, unul dintre "eroii" documentarului nostru, cel care a trait  pe si apoi a si comandat aceasta emblema militara a Romaniei aproape 20 de ani si a "surubarit-o" inca de la stadiul de monstru de tabla fara nicio semnificatie a implinit o frumoasa varsta...I-am urat "La multi ani" din partea "Suntem Romania!" si a celor care am fost astfel aparati de catre dumnealui si echipajele minunat formate si proiectate in viitorul existentei acestei arme si am realizat cu suportul unor oameni absolut minunati acest adevarat document de istorie vie din care fac parte si mana sa dreapta, seful de echipaj cu care atatia ani a "pastorit" oamenii si monstrul de otel, dar si "urmasul" acestuia...
   Adica doua generatii de Lupi de Mare croiti pe aceeasi Nava Amiral.

   Comandor de marina in retragere Dumitru Preda (zis "Lupul Alb al Marii Negre") , Maistru militar principal sef de echipaj Gheorghe Marica (zis "Nea Gica") si Maistru militar principal sef de echipaj Cristian Cismasu (zis...lasa ca o sa aflati din film!!!)

    Cuvintele mele sunt de prisos. Onoarea si bucuria de a fi cu astfel de  oameni nu se pot compara cu nimic, iar ocazia de a auzi direct de la ei istorie pura care se repercuteaza in misiuni internationale, dar si intr-un adevarat stil de viata este unica!
    De aceea am captat si prezervat pentru posteritate !
    Vedeti si va bucurati !
    Povestea acestei serii de documentare este AICI
    DA PAGINA PENTRU FILM!


1196.Zece amintiri pline de zambete, lacrimi si nostalgie petrecute la bordul batranei Dacii (preluare)

07 iunie 2017

1193.„Răsfoind filele istoriei” la Muzeul Marinei Române

7 Mai 2017, Constanța

  După o zi plină ca una ruptă din poveste ( Gala "Omul Anului 2016" organizată de Forțele Navale Române ), ne adunăm în Piața Ovidiu pentru o ședință de lucru - a se citi de reorganizare a ideilor puțin buimăcite după o așa aventură.   Nimerim în plin festival culinar! Printre atâtea bunătăți, ne construim un meniu onorabil: înghețată pentru majoritatea, șuberek și sushi pentru mine (Neîncercate încă, îmi promisesem să nu părăsesc Constanța fără a le gusta.). Dar... Cafeaua înainte de toate! Și, pentru că ne aflăm în Constanța, evident  că va fi o cafea... la nisip!
    Ne așezăm, deci, comod, pentru a ne savura cafeaua, când... Primim o invitație: Muzeul Marinei! Ideea se lipește rapid: cum am omis?! De ce am omis?! Încă nici nu l-am văzut pe tot! Și ce frumos miroase cafeaua!... Invitația se completează: Expoziție... F111 Mărășești... Nu prea e timp... Adaug un cub de zahăr și învârt alene lingurița... Deja gândurile au zburat în larg, căutând Fregata Mărășești...
 "Nemoooo!" 
 Nu schimbăm prea multe cuvinte. Nici nu era nevoie, esența erau: Muzeul Marinei, Mărășești, domnul Maistru militar principal Daniel-Andrei Pap!
 - Mergem?
 Unic răspuns: - Da!
 Nicicând o cafea turcească nu s-a văzut băută mai rapid. "Arș, frige!" Suflăm puțin și o reducem la zaț fin. Scaunele sunt solide; norocul lor, altfel ar fi zburat în cele patru colțuri ale cafenelei când ne-am ridicat...
 - Pe unde mergem?
 - Pe acolo! Arătând fiecare în altă direcție, ca de obicei...
 Pornim, deci, pe căi diferite, spre muzeu.
DA PAGINA!

06 iunie 2017

1192.Minunile gradinii de piatra - statuile de la Magura


.
   Nu exista termen de comparatie.
   Un deal cu poieni de vis despartite prin palcuri de arbusti si copaci, la marginea unei paduri de poveste...Poieni pline de minuni din piatra sculptate de oameni maiestri in domolirea duritatii si transformarea ei in poezie si basm, in fantezie ,vis...realitate.
   Expozitia de la Magura  Buzaului (Tisau) este rezultatul unei tabere de sculptura care s-a stins in 1985, la terminarea programului de 16 ani pentru care a fost conceputa - marcarea a 16 secole de la prima atestare documentara a orasului Buzau prin  invitarea a cate 16 sculptori in fiecare an si expunerea realizarilor acestora (intre 1970 si 1985).

   Povestea taberei, a celor 16 sculptori invitati anual in aceasta perioada si a celor 256 de lucrari care la ora actuala sunt marcate si explicate, o gasiti peste tot in net, asa ca...nu-mi bat capul sa v-o repet .
   Eu doar va spun despre senzatia minunata de expozitie unica untr-un loc unic, un adevarat parc natural cu exponate fascinante in care vezi evolutia artei sculpturale, a conceptiilor artistice timp de 16 ani, nu doar ca teme, personaje alese cat ca stil, linii si chiar libertate de gandire si de exprimare!

   Practic treci de la un an la altul si ai senzatia ca intri in gandirea colectiva a perioadei, a societatii si chiar a...politicii vremii.

   Haideti sa va arat frumuseti, dar mai mult sa stiti ca va incit pt ca vreau sa ajungeti sa le vedeti cu ochii vostri si sa traiti senzatia aceea minunata de arta contopita cu natura.

DA PAGINA!

01 iunie 2017

1190.Intrarea în România a opt convoaie NATO participante la exerciţiul multinaţional NOBLE JUMP 2017- FILMARE DIN ELICOPTER!

 Opt convoaie ale Forţei Întrunite cu Nivel de Reacţie Foarte Ridicat (VJTF), care urmează să participe la exerciţiul Noble Jump 2017, vor sosi în România joi, 1 iunie, începând cu ora 9.20, prin punctul de trecere a frontierei de la Giurgiu, dinspre Bulgaria.

    Convoaiele militare, ce vor ajunge în România după debarcarea în portul Alexandroupolis, din Grecia, şi traversarea Bulgariei, sunt compuse din aproximativ 300 de militari cu peste 150 de vehicule de luptă şi transportoare de trupe ce se vor deplasa la Centrul de Instruire pentru Luptă al Forţelor Terestre “Getica” din Cincu, judeţul Braşov.


    Menţionăm că, în perioada 1 - 4 iunie 2017, pe rutele de deplasare a convoaielor militare, traficul rutier poate fi îngreunat, astfel:

DA
 PAGINA pentru filmare !

31 mai 2017

1189.Sosirea în România a corpului norvegian al forţelor VJTF, în cadrul exerciţiului multinaţional NOBLE JUMP 2017

.
.
         Corpul norvegian din cadrul Forţei Întrunite cu Nivel de Reacţie Foarte Ridicat (VJTF) care participă la exerciţiul multinaţional Noble Jump 2017 (NOJP17) soseşte vineri, 2 iunie, ora 21.00, pe Aeroportul Internațional din Sibiu.
         Contingentul norvegian, format din aproximativ 50 de militari, este o subunitate specializată în supraveghere, identificare și selectare a ţintelor, având rolul de a localiza sistemele de armament inamice și de a coordona atacurile la țintă.
DA PAGINA!            ...

29 mai 2017

1188.Pe "coada" "crocodilului de Dunare" - fotoreportaj cu Monitorul de Dunare 47, "Lascar Catargiu"

    La ora 10:30, in data de 9 mai 2017, monitorul fluvial Lascar Catargiu, aflat sub comanda d-lui locotenent Topor Adrian , acosteaza in portul Giurgiu,  locul de unde urmeaza sa incep "mini croaziera" pe fluviul Dunare pana la Turnu Magurele (practic o vizita informala pentru presa). 
    In timp ce asteptam ca echipajul sa finalizeze aprovizionarea navei, am fost intampinat cu amabilitate de catre doamna capitan Burlacu Nicoleta, care m-a invitat la bordul navei.

    Sa va spun cateva date despre monitor pe care le-am aflat de la aspirantul Avram Daniel, responsabil senzori si artilerie: nava a fost construita in anul 1996 la Drobeta Turnu Severin, este compusa din mai multe compartimente, are o lungime de 52 m, latime de 9 m si un pescaj de 1.6 m, viteza maxima pe care o poate atinge este de 32 km/h, propulsia este formata din 2 motoare diesel cu o putere de 4900cp.
    Este o nava purtatoare de armament, cu foarte multe guri de foc (imposibil sa nu remarci acest aspect).
DA PAGINA!

26 mai 2017

1187.Acum 100 de ani la Hârlău, o mare aplicație tactică cu trupe și o paradă militară.

Despre acest subiect am mai scris . Acum voi prezenta impresii din presă și declarațiile participanților la aceste evenimente.


generalul popescu-sanitaru
.
Ministrul Albert Thomas
.
    Ziarul “România”  era organul de presă  a apărării naţionale, ce apare la Iaşi din 1917, oferea publicului articole despre efortul de război al României în 1917 alături de Antantă, până la încheierea armistiţiului de la Focşani  (9 decembrie 1917).

    In luna mai, Marele Cartier General, Misiunea Militară Franceză, aliații ruși și celelalte misiuni militare aflate la Iași, constatau că există un curs ascendent al reorganizării armatei române pentru ofensiva planificată a se executa de aliați în vara anului 1917.

   Buna reorganizare a armatei române reiese din articolele ce prezintă aprecierile ministrului francez al armamentului, Albert Thomas, care la venirea dintr-o vizită din Rusia, se opreşte pentru trei zile la Iaşi. Presa română consacră în paginile sale importanţa cuvenită unui astfel de eveniment, această vizită arătând nu numai importanţa  României pentru Aliaţi, ci fiind şi un semn de încurajare pentru a fi „mai încrezători decât oricând în viitor”,  această încredere putându-se întemeia pe faptul că „aspiraţiile participării României la război sunt cunoscute de Aliaţi şi conforme cu principiile ce călăuzesc popoarele Înţelegerii”. În opinia conducerii armatei și guvernului român, aceste afirmaţii urmăreau să încurajeze participarea la luptă a armatei române alături de Aliaţi şi să creeze optimism în rândul combatanţilor şi civililor români.

DA PAGINA!

24 mai 2017

1185.Ceremonii militare pentru comemorarea eroilor din Primul Război Mondial


Ministerul Apărării Naţionale organizează joi, 25 mai, în București, în contextul Centenarului Primul Război Mondial (1916-1919) și al declarării anului 2017 ca “Anul Mărăști, Mărășești, Oituz - 100", acţiuni comemorative dedicate eroilor care au căzut în luptă sau în prizonierat în timpul acestei conflagraţii, conform următorului program:
• ora 10.00, la Cimitirul Israelit „Filantropia“ va fi organizată o ceremonie de depuneri de coroane de flori;
• ora 10.30, la Cimitirul de onoare românesc Ghencea Militar se va desfășura ceremonia militară intitulată “Rostirea solemnă a numelor eroilor români căzuți în Primul Război Mondial”;
• ora 12.00, ceremonii de depuneri de coroane de flori la Mormântul Ostașului Necunoscut (din Parcul Carol I), la Monumentul eroilor militari căzuţi în misiune în teatre de operaţii şi pe teritoriul României (Parcul Tineretului), la Monumentul Eroilor Patriei (Universitatea Naţională de Apărare Carol I”), la Cimitirul de onoare românesc Ghencea Militar și la Cimitirul Eroilor Revoluţiei.
Ceremonii militare și religioase, precum și de rostire solemnă a numelor eroilor români căzuți în Primul Război Mondial, vor avea loc în majoritatea garnizoanelor din țară.
De asemenea, depuneri de coroane și jerbe de flori se vor desfășura, cu sprijinul reprezentanțelor diplomatice ale României, la cimitirele și monumentele/operele comemorative dedicate ostașilor români din Austria, Cehia, Slovacia, Germania, Olanda, Federația Rusă, Republica Moldova, Bulgaria, Franța și Ungaria.
O amplă ceremonie militară de “Rostire solemnă a numelor eroilor români căzuți în Primul Război Mondial” va avea loc, începând cu ora 17.45, la Memorialul Eroilor Neamului și laMormântul Ostașului Necunoscut (ambele din Parcul Carol I). Personalităţi militare, ale vieţii culturale, politice şi sociale, veterani de război, militari răniţi în teatrele de operaţii, copii ai eroilor căzuţi în teatrele de operaţii, urmaşi ai eroilor căzuţi în Primul Război Mondial, cetăţeni și elevi vor da citire, succesiv, unor liste ce cuprind nume de eroi.
Programul ceremoniei “Rostirea solemnă a numelor eroilor români căzuți în Primul Război Mondial” cuprinde:
17.45 – 18.45 – Concert de cântece patriotice susținut de Muzica Reprezentativă a MApN și Corul Academiei Tehnice Militare;
18.45 – 19.00 – Moment artistic susținut de naistul Nicolae Voiculeț;
19.03 – 19.08 – Intonarea Imnului Eroilor;
19.08 – 19.15 – Moment religios susținut de preoți militari și ai Bisericii Ortodoxe Române;
19.15 – 19.17 – Semnal trompet și moment de reculegere;
19.30 – 23.00 – Rostirea solemnă a numelor eroilor căzuți în Primul Război Mondial. Proiecție de fotografii și filme.
Ceremonia de la Memorialul Eroilor Neamului și Mormântul Ostașului Necunoscut este organizată de Ministerul Apărării Naționale în parteneriat cu Primăria Municipiului București și Centrul Cultural al Municipiului București – ARCUB și va fi transmisă în direct pe pagina oficială de facebook a MApN și pe un ecran dispus în parcul din Piața Unirii.
Ministerul Apărării Naţionale îi invită pe cetăţeni să asiste la toate activităţile de comemorare a eroilor Primului Război Mondial.

* * *
Peste 330.000 de militari români şi-au pierdut viaţa în urma acestei conflagraţii mondiale, iar aproximativ 76.000 au rămas invalizi. Acestora li se adaugă victimele din rândul populaţiei civile, răpuse de boli, foamete sau executate de trupele de ocupaţie.
Prin Hotărârea Guvernului României nr. 314/2017 a fost aprobat Programul manifestărilor prilejuite de Ziua Eroilor - 25 mai 2017. În toate lăcaşele de cult se vor trage clopotele la ora 12.00, iar în instituţiile publice şi unităţile de învăţământ se va păstra un moment de reculegere în semn de omagiu pentru eroii patriei.
          De asemenea, prin Hotărârea Guvernului României nr. 821/2015, cu modificările şi completările ulterioare, a fost aprobat Programul Naţional al manifestărilor ocazionate de Centenarul Primului Război Mondial, iar anul 2017 a fost declarat „Anul Mărăşti, Mărăşeşti, Oituz — 100” și dedicat comemorării a 100 de ani de la sacrificiul ostaşilor români în luptele de la Mărăşti, Mărăşeşti şi Oituz, prin Hotărârea Guvernului României nr. 221/2017.