Se afișează postările cu eticheta cultura/arta. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cultura/arta. Afișați toate postările

18 septembrie 2019

1387. LA ŞCOALA DE ALTĂDATĂ

  A început şcoala nu numai pentru prichindeii cu ghiozdanul în spate, sau pentru adolescenţii cu mintea limpede şi ochiul ager, ci şi la Muzeul de Istorie „Paul Păltănea”. Cum era la şcoală, la sfârșitul secolului al XIX-lea și prima jumătate a secolului al XX-lea, puteţi afla din expoziţia „La școala de altădată”, care va avea vernisajul vineri, 20 septembrie, la ora 12.00.   

“În fiecare an, în luna septembrie, școala își deschide porțile elevilor care îi pășesc pragul cu emoția începutului, bucuria revederii sau cu umbra unei nostalgii ce însoțește fiecare sfârșit de vacanță. Prin intermediul expoziției „La școala de altădată”, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” adresează o invitație copiilor de azi și celor de ieri de a face o  întoarcere în timp, în perioada cuprinsă între sfârșitul secolului al XIX-lea și prima jumătate a secolului al XX-lea, pentru a intra în atmosfera școlii de odinioară. Vizitatorii vor avea prilejul de a admira un bogat material ilustrativ înfățișând elevi, profesori și vechi instituiții de învățământ gălățene, documente școlare, manuale, obiecte diverse care umpleau ghiozdanele elevilor și pupitrele școlare”, a precizat muzeograful Mihaela Damian. 

Proiectul expozițional a fost realizat în parteneriat cu Muzeul de Istorie „Teodor Cincu” din Tecuci, Colegiul Național „Vasile Alecsandri” din Galați, Asociația „Galați – orașul meu”, colecționarii Butucescu Georgeta și Iulian Panait.

Vernisajul expoziției va avea loc vineri, 20 septembrie 2019, ora 12.00, la secția Lapidarium a Muzeului de Istorie „Paul Păltănea” Galați, str. Mr. Iancu Fotea, nr. 2bis, lângă Biserica Greacă.

06 iunie 2017

1192.Minunile gradinii de piatra - statuile de la Magura


.
   Nu exista termen de comparatie.
   Un deal cu poieni de vis despartite prin palcuri de arbusti si copaci, la marginea unei paduri de poveste...Poieni pline de minuni din piatra sculptate de oameni maiestri in domolirea duritatii si transformarea ei in poezie si basm, in fantezie ,vis...realitate.
   Expozitia de la Magura  Buzaului (Tisau) este rezultatul unei tabere de sculptura care s-a stins in 1985, la terminarea programului de 16 ani pentru care a fost conceputa - marcarea a 16 secole de la prima atestare documentara a orasului Buzau prin  invitarea a cate 16 sculptori in fiecare an si expunerea realizarilor acestora (intre 1970 si 1985).

   Povestea taberei, a celor 16 sculptori invitati anual in aceasta perioada si a celor 256 de lucrari care la ora actuala sunt marcate si explicate, o gasiti peste tot in net, asa ca...nu-mi bat capul sa v-o repet .
   Eu doar va spun despre senzatia minunata de expozitie unica untr-un loc unic, un adevarat parc natural cu exponate fascinante in care vezi evolutia artei sculpturale, a conceptiilor artistice timp de 16 ani, nu doar ca teme, personaje alese cat ca stil, linii si chiar libertate de gandire si de exprimare!

   Practic treci de la un an la altul si ai senzatia ca intri in gandirea colectiva a perioadei, a societatii si chiar a...politicii vremii.

   Haideti sa va arat frumuseti, dar mai mult sa stiti ca va incit pt ca vreau sa ajungeti sa le vedeti cu ochii vostri si sa traiti senzatia aceea minunata de arta contopita cu natura.

DA PAGINA!

24 martie 2017

1154.Jean-Michel Jarre: Electronica World Tour (Cluj 2016)



Întotdeauna am visat să îl văd pe Jean-Michel Jarre la... Polivalentă, în Bucureşti! 

Da, bineînţeles că era doar un vis fără temei, din două motive simple:

 1. Indoor? Nu face. (Pe atunci era evident pentru oricine, dar asta nu mă împiedica să insist în dorinţă.) 

2. Bucureşti?! Şi ce ziceai că făcea marmota, în tot timpul ăsta?! Şi totuşi?!

 

Când am aflat,fără a sta pe gânduri, am exclamat: vreau şi eu! Abia la câteva secunde distanţă am fost în stare să bâigui un: deci... SE POATE! Da! Se pare că absolut orice se poate, doar astrele să fie aliniate pe coarda sensibilă... Un spectacol de scurtă durată, intim şi fără efecte speciale, mai mult pentru a oferi ocazia unei apropieri şi o prezentare a instrumentelor. Fapt care a lăsat şi victime - dezamăgiţi, care, neprimind în schimb un show gigantic (Sală, spaţiu închis, despre ce vorbim?!), au ajuns rapid la concluzia că... Jarre nu mai e ce-a fost... Sigur că da, ador judecăţile de valoare de genul! Haha!

Sala este plină, atmosfera excelentă, bucuria publicului demonstrează că ideea unui spectacol în această formulă a fost una foarte bună. Cunosc destul de bine sala; nici nu îmi mai caut locul, stau pe trepte, în partea stângă a scenei.

Am un compact mititel – un aparat mai mare îmi era teamă să nu atragă prea mult atenţia; era doar 2008, pe când nu făcea toată lumea poze cu telefonul!

Concluzia?! Dacă mai vine, merg iar, fără ezitare!

Şi aştept... Neaşteptând.

2010! Tot la Polivalentă, desigur! De această dată un spectacol în toată regula, atât cât poate permite o sală. Arunc un ochi pe youtube: două ore, efecte, lasere... Perfect. Unii renunţă din start, păstrând gustul "amar" al primei dezamăgiri. Mă bucur din nou că nu am obiceiuri dintr-astea: aşteptări, dezamăgiri...

Sunt în viaţă şi mă bucur de asta. Cu bucurie, deci, spre Bucureşti!

Care, de unde, unde ar fi loc de vreo dezamăgire?!

DA PAGINA!

01 aprilie 2015

807.Consumati drogul legal din Romania! Nu singuri ci cu Militari, Comedianti, Pulcinei (niste chestii) si Parapanghelosuri !(fotoreportaj si film)


Balamucul vesel: "Militarul fanfaron"
.
  Devii,desigur,deosebit de dependent,dar din cate se observa singurul efect secundar este unul benefic:da o stare de multumire si bunadispozitie sanatoasa timp de minim 7 zile,in doze de doar maxim 2 ore odata.
   Realitatea este ca se recomanda indesirea dozelor,dar...la 7 zile este multumitor.
   De curand cativa dependenti am abuzat luand doua doze de cate 2 ore la 48 de ore !
   Nu au fost alte probleme decat o inrosire mai puternica decat de obicei a palmelor si o indiferenta accentuata cu privire la mizeriile vietii !
   Dar haideti sa va explic despre ce este vorba mai bine.
   Drogul se numeste "Masca" si se  serveste in fata scenei, in stal, pe scari,in parcuri, pe strada, fara importanta locatia, astfel incat poti beneficia de el cat se poate de legal si...letal pentru proasta dispozitie,ipohondrie, deprimare, adica acele chestii urate generate ca binefaceri ale societatii noastre modern multilateral dezvoltate!
   Si noi ne-am tratat cu doze denumite astfel:"Comediantii",Militarul fanfaron","Secretul lui Pulcinel" si..."Parapanghelos"!
   Adevarul este ca ne-au cam zguduit !
   Fotografiile si flmul sunt realizate la lumina din sala.
   NU UITATI DE FILMULET !

   HAI SA VEDETI:

17 martie 2015

796.Maria Filotti. Destainuirile unei artiste

.
1. În galeria marilor artiste care au ilustrat scena românească un loc distinct îl ocupă Maria Filotti.
 
     Nemărginindu-se să-și pună în valoare marile însușiri scenice, care și acestea nu erau doar produsul intuiției, filtrate fiind printr-o inteligență ascuțită și o întinsă cultură, demnă de admirat era am spune vocația sa pentru inițiative menite să ridice condițiile de viață, morale, ale slujitorilor scenei, ideal pentru care își punea la contribuție o energie hotărîtă ce izbutea deseori să înfrîngă clasica idolență birocratică; sub conducerea sa Sindicatul artiștilor dramatici și lirici, ieșit din letargie, începuse să-și merite denumirea. Și chiar participarea sa, competentă, ca reprezentantă a României la numeroasele congrese internaționale ale teatrului, erau spre folosul teatrului nostru, care, prin deosebite realizări, merita să fie mai bine cunoscut în lume.

DA PAGINA !

11 februarie 2015

760.Actorul George Piștereanu, printre stelele de la Berlinale

George Cameleonu'
In primul sau film

 Uite ca asa sunt eu: daca-s celebru, de ce sa nu fie si prietenii mei !

 L-am cunoscut acum ceva timp, dupa succesele cu "Eu cand vreau sa fluier-fluier" si "Loverboy", cand inca era student la UNATC.

 De atunci ne ciondanim, ne vorbim...ne intalnim.Este traznit, vesel, mereu pus pe glume, o persoana incantatoare...dar baieti, nu va recomand sa va intalniti cu el cand sunteti cu prietena...Nu de alta, dar domnisoara o sa va uite instantaneu !

 Este bun,foarte bun.Ca om in primul rand, apoi ca actor si i-am spus-o, dar desigur o stia.S-a tinut tare si nu a vrut sa intre in proiecte proaste, slabe, doar pentru bani si a avut rabdarea de a sorta si a astepta.

 Chiar daca nu va obtine cu acest film recordurile realizate cu celelalte doua, in mod sigur va fi bun.In mod sigur a mai creat un personaj de care sa te indragostesti sau pe care sa-l urasti.

 Bafta Cameleonule !

 Sa vii cu inima sus, indiferent de  locul pe podium !

 Te astept cu vinul la rece ! 

*nemotoujours*

 Si acuma cititi despre film:

 Un român se va număra printre cei mai importanți actori care vor participa la celebrul Festival Internațional de la Berlin! Filmul „You’re ugly too”, în care joacă actorul român George Piștereanu, a fost nominalizat la categoria „Generation Kplus” în cadrul cunoscutului festival Berlinale!

DA PAGINA !

10 decembrie 2014

20 noiembrie 2014

696.„ ...aminte, aminte, cine-şi aduce de FLACĂRA ce astăzi arde sub cruce?” sau "Academus","Flacara" si...Paunescu !

Tica Luminare,Cristi Negrea,Andrei Paunescu
Al doilea eveniment artistic organizat de catre asociatia "Academus" a avut un succes deosebit, muzica,poezia si povestile impletindu-se fermecator si provocand publicul sa ramana pana dincolo de orele 22.00, limita greu de atins in cadrul unor asemenea manifestari.
 Prezenta lui Tica Luminare, a lui Andrei Paunescu si a nucleului trupei "Micul Paris" intre artistii deveniti traditionali cunoscatorilor - trupa de teatru "Joc" si profesoara lor Magda Bacescu ,a facut ca spectacolul sa fie chiar un mic "Cenaclu Flacara"
(nemotoujours)

Motto: 

“Bat frunzele uşor ca pentru nuntă,
Dar cine ştie că-n mişcarea lor, 
Se-ntâmplă că sub ele cântă,
Suflarea oamenilor care mor.”
 .
  La fel ca şi atunci, - în anul 2010,- după fix patru ani, toamna îşi îmbracă primăvăratic ziua de Vineri, şapte noiembrie, dăruind-o lumii prin nuanţe calde, bacoviene. În cimitirul Bellu vizitatori razleţi sau rude ale celor răposaţi nu-şi pot opri  tresărirea-reflex când trec pe lângă mormântul marelui,  controversatului, genialului poet  Adrian Păunescu  vegheat de câteva lumânări aprinse şi flori proaspete. Mă apropii  marcat emoţional,  atingând crucea pe al cărui suport stă scris “El a iubit valorile. “  Aprind  lumânarea rămânând minute bune fixat în profunzimea  pioşeniei de unde pelicula amintirilor îmi proiectează imagini dureroase, atât de vii încât, parcă aud aievea vocea  Maestrului predându-mi lecţia exerciţiului de imaginaţie:
“Expresivitatea unei flori este floarea însăşi. Poezia ne situează la nivelul prezenţei şi  nu  la cel al reprezentării; ea nu explică, ci revelează. Dumnezeu ne-a dat harul, dar nu ne poate învăţa nimic mai mult despre poezia trandafirului decât ne poate învăţa trandafirul însuşi prin emiterea sentimentală de care suntem în stare.“ 
DA PAGINA!

19 noiembrie 2014

694.Ploiești Hot Jazz Summit se întoarce acasă, după mai bine de patru decenii

Ploiești Hot Jazz Summit 2014 are loc, în perioada 20-23 noiembrie, la Filarmonica “Paul Constantinescu” Ploiești. Ediția este una cu o semnificație specială, marcând revenirea festivalului pe scena pe care a debutat, după 43 de ani de la ultima sa ediție găzduită în Prahova, interval în care evenimentul a fost “adoptat”, pe rând, de Sibiu și, din 2003, derulat în paralel și la Teatrul “Toma Caragiu” din Ploiești.
Ploiești Hot Jazz Summit se întoarce, începând cu 2014, la Filarmonica din Ploiești, instituție pe a cărei scenă evenimentul debuta în anul 1969. După numai trei ediții, festivalul a fost întrerupt, pentru a fi reluat, din 1974, la Sibiu. Din anul 2003, odată cu înființarea Asociației Culturale „Jazz Forum 03“, condusă de Lucian Sabados, fostul director al teatrului ploieștean, evenimentul a revenit, oarecum, la Ploiești, derulându-se în paralel cu edițiile din Ardeal, la Teatrul “Toma Caragiu”. Este de înțeles, așadar, de ce ediția de anul acesta este una cu încărcătură specială în istoria Hot Jazz Summit, marcând revenirea la origine, spațial vorbind. “Prima ediție de la Ploiești, cea din 1969, a fost de altfel prima din România. Festivalul de la Sibiu a preluat apoi manifestarea, așa că putem spune că Hot Jazz Sumit revine acasă. Timp de patru zile, pe scenă vor urca formații de primă mărime a muzicii jazz din România”, a anunțat directorul instituției gazdă, dirijorul Radu Postăvaru.
Patru zile de jazz
DA PAGINA !

22 august 2014

625.Toma Caragiu:"Talentul e moștenit de la bunica din Macedonia" (interviu din 1971,preluat)


  O zi cu Toma Caragiu? Un interviu sau o convorbire cu Toma Caragiu ar putea constitui o adevărată „probă de foc” pentru un tânăr aspirant la ziaristică. Dacă vreți să scăpați de cineva care solicită un post într-o redacție, cereți-i așadar, un „material cu Caragiu“…


Pentru că la 8 e la P.S. („Post-Sincron” în limbajul cineaștilor), la 10 la „Revizorul”, la 2 jumate la serial (la televiziune), la 19 la B.D. („Brigada diverse”, seria a treia), iar noaptea e pentru a treia oară „haiduc” în ceata regizorului Cocea.

  Trabuce, tablouri de Piliuță, poeziile lui Ion Barbu, romanele lui Dostoievski. Un cățel negru superb, de parcă era croșetat de o bunică harnică, își vestește prezența. Trebuie să ne grăbim – peste două ore începe „Gluga pe ochi”. E greu să-l asculți pe Toma Caragiu și să notezi ce-ți spune. Îl urmărești oficiind cuvântul – jucându-și sobru, economicos, biografic, opiniile.

Alecu Popovici: Mică biografie…
Toma Caragiu: Pe scurt: M-am născut la 21 august 1921, am stat o vreme la Silistra, dar am copilărit și am făcut școala la Ploiești. Sînt deci ploieștean get-beget. Am învățat aici la „Petru și Pavel” și făceam un sport de performanță: natație. Desigur, fondist. Aveam de altfel 60 kg, greutate pe care am purtat-o până la 32 de ani! Talentul? Se spune că-i moștenit de la bunica, personaj cunoscut în satul meu natal din Macedonia mai ales prin faptul că-și imita toți cunoscuții. Bineînțeles că jucam teatru, de mic, acasă.
Cînd au sunat trâmbițele drumului spre glorie?
DA PAGINA !

02 iunie 2014

558. Discutii cu un Maestru (in memoriam Mihail Gramescu)

  "Aha si tanarul acesta, pictorul, nu ar dori sa dea un interviu si sa-l prezentam la "Radio Shalom"?Sunt frumoase tablourile lui pe care le vad aici la tine si ar merita sa-l promovam!"
  "Maestre, daca dumneavoastra credeti ca merita...Sa stiti ca este apreciat de catre cunoscatori, dar prea putin aparut si vazut."
  "Nu-i nimic Nemo, spune-i sa vina la mine si-l promovam, e pacat, este tanar si merita !"
  Multe persoane a ajutat Mihail Gramescu, in general tineri necunoscuti pe care altii nu-i vad si nici nu au de gand sa-i stie, tineri care si-au gasit un om care avea incredere in noua generatie si stia sa vada dincolo de aparente si de obstructii.
  Apropiindu-ma, am vazut cu cat dezinteres si cata dragoste si-i apropia , ii ajuta si-i sustinea, publicandu-i, promovandu-i ,facandu-i cunoscuti.

DA PAGINA !

16 ianuarie 2014

13 ianuarie 2014

375.Artă şi meşteşug în epoca Regatului Dac. Artefacte de os şi corn


Cu ocazia Zilei Culturii Naţionale, Muzeul Judeţean Satu Mare vă invită miercuri, 15 ianuarie 2014, ora 14:00, la vernisajul expoziţiei „Artă şi meşteşug în epoca Regatului Dac. Artefacte de os şi corn”.


Expoziţia, realizată în colaborare cu Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane – Deva, Muzeul „Castelul Corvinilor” – Hunedoara şi Muzeul de Istorie Sighişoara, este un proiect inedit, ce are ca teme prezentarea, pe de o parte, a unor splendide obiecte realizate din materiale dure de provenienţă animalieră şi, pe de altă parte, a modului de prelucrare şi procurare a acestora.
 
 DA PAGINA !

11 septembrie 2013

232.Timişoara: Festivalul Timorgelfest – Zilele muzicii de orgă din Banat

.
    Festivalul Timorgelfest – Zilele muzicii de orgă din Banat – debutează miercuri, 11 septembrie 2013, la Biserica Adventistă din Timişoara (str. Independenţei nr. 19) cu un recital extraordinar de orgă susţinut de unul dintre cei mai cunoscuţi şi mai apreciaţi solişti ai României, prof. dr. Felician Roşca.

    Orga Bisericii Adventiste este un instrument de o deosebită valoare, a cărui realizare a durat ani de zile; orga a fost asamblată în forma pe care o are astăzi în anul 2011-2012 de către firma Pap Zoltan din Odorheiul Secuiesc. Ea include un pozitiv construit de firma Walcker în anul 1953. Orga Walcker este un cadou primit de la Institutul Teologic Adventist de la Cernica (Institutul o primise, de asemenea, prin intermediul unei donaţii, din Germania). Iată, aşadar, un excurs ce se întinde pe mai mult de 50 de ani.   Proiectul de construcţie a fost realizat şi coordonat de către Prof. univ. dr. Felician Roşca. Partea financiară a fost obținută din contribuția substanțială a domniei-sale și de către sponsori din Europa, America și biserica locala. Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea „Betania” din Timișoara a contribuit cu propriile resurse la realizarea proiectului in timpul Pastorului Teofil Brînzan.

  DA PAGINA !

22 august 2013

205.Romani celebri 2:Mihail Gramescu,ultimul scriitor de sci-fi din Romania ! - in sfarsit am avut placearea sa-l cunosc ! Partea I -a

  
Vizionarul Sci-Fi-ului romanesc: Mihail Gramescu (foto:nemotojours)
    Multi nici nu stiti cu ce se mananca Sci-Fi-ul (S.F., science - fiction )si asta in mod sigur, dar mai sigur de un Jules Verne ati auzit si probabil stiti si..."20.000 de leghe sub mari", adica macar titlul, nu?

      Si reactia vesnica:"A, nu ma intereseaza pe mine chestii de-astea, nu ma pricep, sau ma plictisesc...
      Stim, stim si asta de o viata, caci noi care iubim acest gen suntem de multe ori priviti ca niste nebuni care sigur au in cap numai roboti, rachete si razboaie galactice.
      Din fericire nu este asa, deoarece Sci-Fi-ul presupune mult mai mult de atat , iar cel de calitate nu poate fi digerat de oricine datorita faptului ca...trebuie sa ai o cultura minima tehnica, stiintifica, ori ...fantezie descatusata, vise, aspiratii.
      S.F.-ul este o cultura aparte, iar fanii sai sunt, culmea, oameni iubitori de jazz, muzica moderna, muzica clasica, poezie, imagine, drumetii...Oameni poate ceva mai dinamici si mai doritori de cunoastere decat restul majoritatii.
      Ei bine, aici intra desigur si scriitorii de S.F.! Culmea, nu?
      Care sunt multi dar cu mult mai putini decat in multe alte ramuri literare.
      In Romania au existat multisori raportati la nr. de poporeni si mai ales la politica literara ciudata a comunistilor, tinand cont ca vorbim de o litaratura de avangarda care in orice moment si forma a manifestarii sale poate "ciupi" si chiar"lovi"direct o politica de stat, un sistem, fiind si greu de depistat cum si in ce fel, nu de alta, dar S.F.-istii find oameni culti si f destepti au stiut intotdeauna sa foloseasca mesajele ascunse, inclusiv subliminale.In concluzie, in orice stat totalitar este considerata o literatura subversiva si controlata la sange.
      Dar tot scapa fraul.
      Dintre scriitorii romani, vi-l prezint pe ultimul, chiar ultimul, considerand ca Rodica Bretin este scriitoare si nu prea mai activeaza...
      Adica pe unul dintre idolii mei din adolescenta, omul care " a intors pe dos " S.F.-ul romanesc, cel care a provocat Noul Val in acest domeniu in Romania si...a fost si a ramas si singurul din segmentul sau de gen.
      Este vorba de MIHAIL GRAMESCU pe care am avut marea placere sa-l cunosc la solicitarea mea si invitatia sa.
- nemotoujours -
      DATI PAGINA !

21 august 2013

202.Biserica din întunericul peşterii Ialomiţa – calea spre Lumina lui Dumnezeu - reportaj din drumetie - debut

Cheile Ialomicioarei - partea sudica, dinspre pestera.(foto nemotoujours)
  Cand spun ca paradisul este pe pamant si nu in ceruri si mi se cer dovezi, una dintre cele pe care le scot des la iveala este Valea Ialomicioarei din Bucegi, un rai binecuvantat cu tot ce poate fi mai frumos si benefic pentru spirit si trup, unul dintre cele mai frumoase locuri din munti, o mirifica Shambala reala, usor de atins si de vazut.
  In acest loc minunat exista pestera Ialomocioarei si schitul cu biserica despre care noul nostru coleg va va povesti.
  Cunosc de la varsta de 14 ani acea zona si tot atunci am intrat prima oara in pestera, cand inca existau speologi si cercetatori, cand inca era ingrijita de oameni competenti.
  Dar cititi cele scrise de Marian, caci de mult ma chinui sa-l conving sa se lase publicat ,fiind un om cuvios si bine pregatit in domeniul care-l pasioneaza : religia ortodoxa romana cu arta si cultura sa.

- nemotoujours -
DATI PAGINA!  
     

26 iulie 2013

166. NU UITATI ! Festivalul Sighişoara Medievală va fi deschis de Marea Paradă a Cavalerilor, Trubadurilor, Menestrelilor şi Meşteşugarilor

Prietenul meu, turnul cu ceas.

Cea de-a XXI-a ediţie a Festivalului Sighişoara Medievală, care debutează vineri după amiază, la ora 16.00, sub o temă pur românească, 'Vlad - cavalerul dreptăţii', va fi deschisă de Marea Paradă a Cavalerilor, Trubadurilor, Menestrelilor, Actorilor şi Meşteşugarilor.

.

La această ediţie a Festivalului Sighişoara Medievală participă 216 cavaleri, actori şi muzicieni din România, Ungaria şi Bulgaria, care vor evolua sub genericul 'Vlad - cavalerul dreptăţii', o compilaţie între spiritul lui Vlad Ţepeş, despre care se spune că s-a născut la Sighişoara, şi spiritul lui Dracula. 

DA PAGINA !


24 iulie 2013

162."Canonicon" la Muzeul de Artă Ploiești "Ion Ionescu-Quintus"



 O deosebita expozitie de fotografie religioasa va asteapta pana (inca) pe 31.07.la Muzeul Judetean de Arta Prahova.
 Expozitia este itineranta, adica mai pe limba noastra circula prin tara de colo-colo si le arata doritorilor si iubitorilor de frumos locuri si momente cu subiectul de mai sus, adica...da, canonic.
 Deci..."Canonicon"!
 Printre altele, Dan are si un site deosebit de frumos pe care va rog sa-l vizitati, adresa fiind mai jos.
 De vreti sa aflati mai multe, dati pagina.

16 iulie 2013

153.Salonul National de Fotografie Turistica ed. XVII


.

Dragii mosului, va anunt ca joi, pe data de 18.07 A.D. are loc ceea ce am scris mai sus si, printre altele, voi fi prezent nu numai pentru voi ci...mai ales pentru mine, deoarece nu am avut ce face si am trimis ceva lucrari (fotografii) pentru toate categoriile, mai mult in joaca, dar se pare ca eu am crezut ca ma joc iar dansii vorbeau serios, asa ca...voi fi in zona oricum, ca sa "miros"lumea buna a imaginii vesnice.

Mai jos aveti descrierea a ce se va intampla.

Cititi si va astept pe acolo.

- nemotoujours -

26 iunie 2013

135. Harghita: Filme româneşti şi străine la prima ediţie a Festivalului de Film TIFFMiercurea Ciuc

Peste 20 de filme româneşti şi străine vor fi prezentate publicului în cadrul primei ediţii a Festivalului de Film TIFF Miercurea Ciuc, entitate independentă a Festivalului Internaţional de Film Transilvania, care debutează miercuri.


DATI PAGINA