Se afișează postările cu eticheta romania. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta romania. Afișați toate postările

30 aprilie 2024

2416.România sprijină populația civilă din Fâșia Gaza


 Două aeronave ale Forţelor Aeriene Române, un C-130 Hercules şi un C-27 J Spartan, execută, în zilele de 29 și 30 aprilie, misiuni umanitare pentru transportul unor produse alimentare și articole de cazarmament – corturi, saci de dormit, paturi etc., puse la dispoziție de Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale, în sprijinul populației din Fâșia Gaza.

            Misiunea de transport a bunurilor materiale acordate de România, cu titlu gratuit, se execută cu aprobarea ministrului apărării naţionale, Angel Tîlvăr, la solicitarea Departamentului pentru Situații de Urgență.

            Conform Hotărârii Comitetului Național pentru Situații de Urgență nr. 7/26.04.2024, misiunea se realizează pe cale aeriană până în Republica Cipru, cu resurse naționale puse la dispoziție de Ministerul Apărării Naționale, respectiv pe cale terestră, cu mijloacele din dotarea Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, până în Republica Elenă/Republica Turcia și, ulterior, pe cale maritimă până în HUB-ul constituit de Comisia Uniunii Europene în Republica Cipru, în cadrul Mecanismului European de Protecție Civilă. Transportul ajutorului umanitar pe relația Republica Cipru – Fâșia Gaza, se realizează cu ajutorul agențiilor specializate ale ONU.

05 octombrie 2021

2105. "Roumania (1935)"- România interbelică, arătată într-un documentar american din 1935

Un documentar american realizat în 1935 surprinde o Românie care îşi trăia perioada sa considerată „de glorie“. În cele 11 minute de filmare sunt arătate câteva dintre locurile din „una dintre cele mai frumoase ţări din sud-estul Europei“, iar oprirea finală este la „Micul Paris“.

Filmul se descrie drept „an early travelogue from the Van Beuren Vagabond Adventure Series“ şi este realizat de Van Beuren Corporation, un studio cinematografic şi de animaţie din New York care a activat în anii ’20-’30 şi s-a aflat în competiţie directă cu Walt Disney. Producător al documentarului este George G. Popovici. 

20 mai 2015

831.Istoria mai putin stiuta:GHEORGHIU-DEJ NU MAI PLEACĂ LA MOSCOVA (NOIEMBRIE 1957)-catastrofa aeriana devenita mit



Abstract: On November 4, 1957, a Soviet Ilyushin-14 plane (in VIP version) who was carrying to Moscow a Romanian delegation led by Prime-Minister Chivu Stoica crashed in a forest, nearby Vnukovo airport (Moscow). In this accident died Grigore Preoteasa and three members of the Soviet crew. Fortunately for Gheorghe Gheorghiu-Dej, he had cancelled the trip with that plane a few days before the accident because of a strong flu.

Ghe.Gheorghiu-Dej

IL14P al Tarom




La 4 noiembrie 1957, o delegaţie condusă de Chivu Stoica a plecat în URSS cu un avion de pasageri Il-14 P (înmatriculat YR-PCC şi amenajat în variantă VIP1), în scopul participării la Kremlin la sărbătorirea a 40 de ani de la declanşarea Marii Revoluţii Socialiste din Octombrie, precum şi pentru a lua parte la Consfătuirea reprezentanţilor partidelor comuniste şi muncitoreşti (Moscova, 14-19 noiembrie 1957). După o escală de alimentare cu combustibil efectuată la Kiev, avionul a continuat zborul spre capitala URSS şi s-a prăbuşit cu câteva momente înainte de aterizare, într-o pădure din imediata vecinătate a aeroportului Vnukovo, din cauza nerespectării de către piloţi a regulilor de zbor în condiţii de ceaţă persistentă. În accident şi-au pierdut viaţa Grigore Preoteasa (secretar al C.C. al P.M.R.) şi trei membri ai echipajului sovietic: locotenentul-major V.N. Şliahov (comandant), căpitanul I.I. Hriukalov (navigator) şi N.Z. Pavlikov (tehnician de bord). Copilotul V.I. Saraikin, mecanicul de bord V.A. Gurov, radiotelegrafistul A.G. Romanov şi ceilalţi membri ai delegaţiei române au fost răniţi: Chivu Stoica – preşedinte al Consiliului de Miniştri; Alexandru Moghioroş, Nicolae Ceauşescu, Ştefan Voitec, Leonte Răutu, Ştefan Voicu, translatorul Mihai Novicov, stenograful Ion Petrescu, Al. Micu – aghiotantul lui Chivu Stoica.2

DA PAGINA !

04 martie 2015

782.Putina moderatie - sau despre Romania intre orient si occident

    La inceperea primului razboi mondial, Romania nu s-a aruncat cu capul inainte, pentru a intra in razboi de o parte sau de alta. De fapt, romanii nu erau hotarati de partea cui sa se plaseze, caci erau deja formate niste tabere. Regele Carol I voia sa intre de partea Germaniei, dar politicienii romani nu voiau acelasi lucru. Pe regele Carol il legau de Germania legaturile de rudenie, insa pe politicienii romani de atunci nu-i mana in razboi decat interesul national. Iar interesul national al Romaniei insemna Transilvania, Basarabia si Bucovina. Ce sa alegi, Trasilvania si Bucovina, sau Basarabia? Era greu de prevazut de partea cui va fi victoria, iar a te plasa in tabara viitoriulor invingatori este un lucru foarte important in politica si chiar in viata. Dar politicienii romani nu s-au grabit si, urmarind evenimentele, au facut o alegere extraordinar de buna.

DA PAGINA !

15 februarie 2015

764.De dupa gard - Romania dependenta...independenta...? O armata si un NATO? (Anteconcluzii?)

   Colegul nostru Decenu a gandit iar...ca asta face cand are ce face si cand nu are ce face.
   Nu sunt in totalitate de acord cu ceea ce a scris aici, dar fiind o opinie obiectiva si pertinenta si cum politica publicatiei noastre este de a pune in pagina ideile alor nostri indiferent de parerile colegilor...o trecem in pagina !
(nemotoujours)

   Romania este o tara minunata, cu un popor minunat. Insa nu e o tara mare, nu e o putere militara, nu e nici macar o putere diplomatica, ca sa nu mai zic ca nu e nici o putere economica. In afara de perioada dacica, cand tara a fost independenta, in restul timpului a fost mereu sub influente straine. Asa a fost sa fie soarta poporului, aflat geografic intre imperii. In prezent e tot o tara dependenta, din toate punctele de vedere. Politicienii nostri si cei straini (care domina politica noastra) numesc aceasta dependenta “scut”, “tutela”, “pavaza” sau oricum altfel, numai despre dependenta nu spune nimeni nimic. Facem parte din “marea familie europeana”, suntem sub “scutul NATO”, economia noastra “se integreaza” in economia UE si alte chestii propagandistice de genul asta.

DA PAGINA !

16 decembrie 2014

722.București: Vizite ghidate in spatiile istorice din corpul central al Palatului Regal

 Muzeul National de Arta al Romaniei va invita la o serie de vizite ghidate in spatiile istorice din corpul central al Palatului Regal (Sufrageria Regala, Sala Tronului si Scara Voievozilor), care au loc in al treilea week-end din fiecare luna.
Durata: aproximativ o ora
Tarif bilet acces:20lei(intreg)/pensionari:10lei/studenti si elevi:5lei
Taxa de fotografiere (fara blit si trepied): 100 lei
Taxa de filmare (amatori): 150 lei
In luna decembrie vizitele au loc astfel:
· sambata, 20 decembrie, de la orele 11.30, 14.00 si 16.30
· duminica, 21 decembrie, de la orele 11.30, 14.00 si 16.30
Incepand din luna mai 2014, participarea la aceste tururi ghidate nu mai necesita o programare prealabila. Vizitatorii sunt rugati sa se prezinte cu 30 de minute in avans la casa de bilete de la parterul Galeriei Nationale pentru achizitionarea biletelor de acces. Participarea se face in limita locurilor disponibile.

DA PAGINA PENTRU DETALII !

26 mai 2014

551.Costumul nostru - cel de toate zilele ?

  Costumul ca emblema, costumul ca imagine, costumul ca necesitate, ca mandrie, ca nevoie...
  Cum se vede in fapt aceasta vestmentatie in relatie cu traditiile si cultura romanului, cu istoria si menifestarile sale de-a lungul vremii?
  Decenu al nostru a incercat sa ne raspunda in felul sau, asa cum a vazut acest fenomen vestimentar (in Romania) care se pare ca ne determina de multe ori actiunile, gandirea!
.
"  Romanii din ziua de azi au adoptat imbracamintea occidentala, odata cu alte obiceiuri, care nu au nici o legatura cu traditiile sau cu spiritualitatea romaneasca (cum ar fi Valentine Day, de exemplu).
  Dar n-a fost totdeauna asa, ci numai acum, in ultimul timp. Doua mii de ani, romanii au purtat costumul popular, un costum specific, mostenit de la stramosii lor. Si ce motiv ar fi avut sa adopte costumul din vestul Europei?"

DA PAGINA !

19 decembrie 2013

364.Exista un popor care iubeste romanii, iar pentru el produsele noastre sunt cele mai bune din lume

guvernator   AVEM UN NOU COLABORATOR:
   Adrian Mihailovici este un analist economic axat pe aducerea in fata publicului a oportunitatilor de afaceri,explicarea lor in detaliu fin, a felului cum le poti dezvolta, a suportului dat intreprinzatorului de legile statului roman si si nu doar.
   Pe mine personal m-a castigat cu frumoasa poveste a Kurdistanului pe care l-a vizitat si ceea ce a vazut el acolo din punct de vedere social si economic...pentru Romania!
CITITI SI BAGATI LA CAP :

   La invitatia unei cunostinte, am ajuns recent in Kurdistan, mai exact in capitala Erbil, si am ramas profund impresionat de experienta traita. Recunosc ca initial, cand m-am urcat in avion, mi-a fost putin frica, dar realitatea este cu totul diferita.
   Kurzii iubesc  romanii si nu se sfiesc sa o arate. Te iau in brate, te invita la masa, la ei acasa, fac tot posibilul sa te simti bine, si te ajuta cu ce ai nevoie – chiar daca nu te  cunosc.  Unul din socurile avute a fost cand, aflat intr-un taxi, urechile mi-au auzit muzica romneasca la un post de radio local. Mi s-a confirmat din mai multe surse ca toti s-au nascut si au crescut cu toate informatiile despre “fratii lor, romanii”. Toate acestea le-am descoperit in timp, pe parcusul mai multor vizite in Kurdistan si, deasemnea, in timpul vizitelor autoritatilor kurde in Romania.
DA PAGINA !

13 decembrie 2013

356.“Aurul și argintul antic al României”.-expozitie la Muzeul National de Istorie

Podoabe dintr-un inventar funerar de la Tomis-Constanța
Perioadă romană, secolul al III-lea p.Chr.
Muzeul de Istorie Naţională şi Arheologie Constanţa
Expoziția permanentă a Tezaurului Istoric din cadrul  Muzeului Național de Istorie a României (MNIR) va fi închisă în perioada 11-18 decembrie 2013. Această situație temporară este impusă de desfășurarea lucrărilor de amenajare a expoziției-eveniment “Aurul și argintul antic al României”. În intervalul de timp menționat, vizitarea colecției “Lapidarium – Copia Columnei lui Traian” și a expozițiilor temporare ale MNIR va fi gratuită.
În data de 19 decembrie 2013, muzeul va fi închis în întregime până la ora 18.00, când va avea loc vernisajul expoziţiei Aurul și argintul antic al României”.
DA PAGINA !

01 noiembrie 2013

304.Agonia sportului romanesc se va opri? Avem sperante ca da ! (Vin alegerile in Federatii si se incepe cu Federatia Romana de Natatie !)

   Toti suntem dezamagiti de sportul romanesc, de slabele sau inexistentele rezultate si lipsa reprezentarii Romaniei in marile competitii mondiale unde era nelipsita si domina podiumurile, fiind o putere sportiva categorica si avand de luptat doar cu Rusia si S.U.A. pe care periodic le detrona.
   Toti ne intrebam cum de era posibil ca in acei ani de trista amintire si mare mandrie patriotica sa fim in sferele inalte ale Olimpului sportiv, iar acum...sa ne plangem soarta.
   Am tot cautat pe cineva deschis, dispus sa discute aceasta situatie deplorabila si sa ma ajute sa gasesc raspunsuri.
   Persoana am gasit-o, dar nu incercati sa aflati numele sau functia pentru ca nu voi spune nimic, doar voi da o porecla conventionala:Ion.
   Ceea ce mi-a povestit m-a facut ca pana azi sa nu fiu capabil sa sortez si sa pun in pagina, in primul rand pentru ca m-a oripilat si m-a facut sa-mi fie si mai scarba de fosti, culmea ! fosti sportivi ajunsi la conducere si care -si fura discipolii si colegii mai tineri pe fata, cu nesimtire, ori fondurile primite inventand cheltuieli false, cu o intreaga contabilitate la negru.
   Nu este nimic inventat, voi scrie asa cum mi s-a spus si voi comenta eventual pe margine.
   Important este ca persoana in cauza (Ion) are mari sperante cu privire la alegerile din 01.noiembrie cand, citez:

   "Cu toate ca nu exista decat un singur candidat  (vorbim de F.R.de Natatie) si acesta fiind Camelia Potec, sperantele sunt foarte mari ca se va schimba in bine, pentru ca odata cu venirea ei la conducere suntem siguri ca se va schimba vechea structura, cu oamenii care au distrus natatia in Romania."
- nemotoujours -

DATI PAGINA!

16 august 2013

197.UMORUL ROMANESC NU A MURIT ! 2

Uite ca mai punem una, alt scheci superb cu Horatiu Malaiele, care ne si aduce aminte de vremurile de aur cica apuse.
Curios este ca eu vazandu-l...am crezut ca-i facut ieri, datorita subiectului incredibil de actual.
Hai sa vedem ce spuneti voi.
Dati pagina.

26 iulie 2013

166. NU UITATI ! Festivalul Sighişoara Medievală va fi deschis de Marea Paradă a Cavalerilor, Trubadurilor, Menestrelilor şi Meşteşugarilor

Prietenul meu, turnul cu ceas.

Cea de-a XXI-a ediţie a Festivalului Sighişoara Medievală, care debutează vineri după amiază, la ora 16.00, sub o temă pur românească, 'Vlad - cavalerul dreptăţii', va fi deschisă de Marea Paradă a Cavalerilor, Trubadurilor, Menestrelilor, Actorilor şi Meşteşugarilor.

.

La această ediţie a Festivalului Sighişoara Medievală participă 216 cavaleri, actori şi muzicieni din România, Ungaria şi Bulgaria, care vor evolua sub genericul 'Vlad - cavalerul dreptăţii', o compilaţie între spiritul lui Vlad Ţepeş, despre care se spune că s-a născut la Sighişoara, şi spiritul lui Dracula. 

DA PAGINA !


25 iulie 2013

163."Durerile colectivizarii", ultima parte - "Lumina"

(Fotografie de la Muzeul PMR: ţărani luându-şi partea de recoltă de la GAC „7 Noiembrie” Bihor — 1952)
"Dai in mine , dai in tine , dai in fabrici si uzine
Dai in scoli , laboratoare , dai in clasa muncitoare
Asta-i bine ? Nu e bine."


 Asa se recita intai pe la brigazile artistice, apoi pana si la gradinita auzeai versurile acestea atat de puerile...dar cu timpul incarcate de intelesuri.
  Si asta pentru ca rapida colectivizare, pe langa modul agresiv si abuziv in care a fost facuta, a avut si parti bune, printre altele reusind sa sustina o echilibrare economica si modernizare a lumii satului, cu o dezvoltare fulminanta a industriei.
  Dar...si aceasta a avut relele ei, pe care le suportam si astazi.
  Dati pagina si urmariti ultima parte a povestii colegei noastre.


24 iulie 2013

159.Cercetasii vanatorilor de munte - film de 6 minute

 Noutatile nu ne lasa sa lenevim cum am fi vrut, asa ca intorcandu-ma dintr-o zona de vis va aduc, desigur cu ajutorul colegilor de la "Pro Patria", un filmulet plin de parfumul si racoarea muntilor despre vanatorii de munte.
 Bucurati-va de el.

"Cercetaşii vânătorilor de munte
Tăcuţi, pregătiţi, letali! Meseria de cercetaş la vânătorii de munte presupune a avea calităţi deosebite pentru a face faţă orcăror situații.
Vă invităm să urmăriți un material realizat de o echipă a emisiunii PRO PATRIA, formată din:
Redactor: Lt. Cătălina Ţăruş
Operator imagine: Cpt. Marius Gheorghe
Editor imagine: M.m.p. Ştefan Bratosin

Vizionare plăcută !"


DA PAGINA !


17 iulie 2013

155.MARUL OTRAVIT !.Rusia este de acord cu Unirea României cu Republica Moldova dar, pune o condiție inacceptabilă

Cine - o fi acuma vrajitoarea cea rea ???
  Zilele trecute am citit un articol aparut in 7 Iulie 2013 la Chisinau si scris de Marius Dorin Lulea - Istoric şi specialist pe probleme de geopolitică regională, preşedinte al Centrului pentru Cultură, Istorie şi Educaţie -  Militant activ pentru consolidarea democraţiei din Republica Moldova, apărarea drepturilor omului
Un articol ce merita toata atentia !
- Ileana Cosanzeana -

"RUSIA ESTE DE ACORD CU UNIREA ROMANIEI CU REPUBLICA MOLDOVA DAR,PUNE O CONDITIE INACCEPTABILA"
DA PAGINA !

154." U " Cluj - povestea "sepcilor rosii " - inca o legenda a sportului romanesc - documentar

.
.
.
.

.







                                            
  Continuam cu povestile filmate despre sportul romanesc si oamenii din el.
  Un club sportiv nu este reprezentativ neaparat prin sportivii sai ,ci si prin suporterii care traiesc prin realizarile sale, respira aerul din jurul lor si nu pot trai far sa fie langa ei trup si suflet.
'U' Cluj este o istorie a recordurilor si implinirilor in sport, dar si un model de sustinere a unui club de catre fanii sai.
  La ora actuala, fiind intr-o situatie financiara foarte grea, s-a propus ca actiunile clubului sa fie preluate de catre suporteri, pentru a iesi din insolventa si a-l sustine, o propunere excelenta care face ca aceasta afacere de suflet sa iasa din mainile speculatorilor ce se numesc impropriu si pompos "finantatori" dar care nu fac altceva decat jupoaie tot ce pot si apoi arunca la gunoi resturile - vezi si cazul "Rapidul".
  Dati pagina si veti vedea un frumos documentar despre "Universitatea".
  Vizionare placuta!

   - nemotoujours -

26 iunie 2013

134.Moment duios.

 
   In cinstea Zilei Drapelului. colega noastra Danaban a transmis o scriere a sa mai veche cu privire la ce insemna Drapelul pentru  batranii nostri si cum il respectau.


   marţi, 30 noiembrie 2010 

   Bunicul își ținea cufărul sub pat, încuiat cu două lacăte mari și negre, obicei de care nu mai putea scăpa din tinerețe. Cufărul era o valiză de lemn care fusese cândva de un verde intens, insă timpul și locurile o cam prăfuiseră, dându-i o patină de vechi și de nelalocul ei. Ar fi fost o ciudățenie sub orice pat de om lăsat la vatră, la mai bine de 30 de ani de la sfârșitul războiului, dar nu și sub patul bunicului.


DATI PAGINA

05 iunie 2013

107.I.S.U.Prahova : COMUNICAT - INVITAŢIE









  MINISTERUL AFACERILOR INTERNE
INSPECTORATUL GENERAL PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ
       INSPECTORATUL PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ
         Şerban Cantacuzino”  AL JUDEŢULUI PRAHOVA

                                                                                                                                                                
                                                                           
Nr. 10
Ploieşti, 05.06.2013                                                                           
                    
COMUNICAT - INVITAŢIE

În data de 06.06.2013, începând cu ora  10:00, la S.C. Petrotel Lukoil S.A., se va desfăşura un exerciţiu cu forţe şi mijloace în teren pentru antrenarea structurilor profesioniste în vederea îndeplinirii misiunilor specifice în situaţia producerii unei explozii urmate de incendiu la un parc de rezervoare şi la rampa C.F.

DATI PAGINA :
 .

22 mai 2013

096.Industria de altădată!- orasul Harlau

Fișier:ROU Hârlău COA.gif
Stema orasului Harlau
  

   Din cartea recent lansata si la Hârlau a domnului Carol Iancu: “Evreii din Hârlau. Istoria unei comunitați”, in capitolul VIII “Comunitatea intre cele doua razboiae mondiale: Activitatile economice” (p.93), se prezita o perioada de avant economic a orasului.
Orasul Harlau in jud.Iasi


  In afara unor afaceri mai mici,  in domeniul comertului mai ales al prestarilor de servicii, in Hârlau au fost  initiative de afaceri si in domeniul industrial. Fabrica de sticlarie din Pârcovaci a lui Herman Juster (continuata de Vasile Iamandi si familia Ghica-Deleni),  Fabrica de sticla “Geamul Moldovei” a oamenilor de afaceri Ițic Barasch si fii, intrata in productie in 1924,  pe o toloaca “in hotar cu Badenii”, din fabrica  se mai vede astazi doar cosul inalt din caramida. Fabrica de tabacarie a lui David Herșcovici.
                                                      
col(r) Miron Dumitru

095.RECOMANDARE DUMNEZEIASCA !

ASTA-NSEAMNA SA AI PILE SUS !