Se afișează postările cu eticheta ww2. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ww2. Afișați toate postările

08 martie 2023

2376. Bombardamentele si tata.

.
De pe dealul copilăriei lui, tata, cu palma streașină la ochi, privea fascinat stolurile de avioane americane îndreptându-se spre rafinăriile din Ploiești...veneau ziua, fără nicio frică veneau...Nicu Tureac, tatăl lui, știa că Aurică e prea mic ca să facă prostii, așa cum făcuseră golanii satului...noaptea, beți și încălcând camuflajul, aprinseseră focuri mari pe vârful Istrița, punându-i la încercare pe piloții anglo-saxoni, care nu s-au sfiit ca să lase să cadă câteva bombe cărate din Libia până aici...

26 mai 2017

1187.Acum 100 de ani la Hârlău, o mare aplicație tactică cu trupe și o paradă militară.

Despre acest subiect am mai scris . Acum voi prezenta impresii din presă și declarațiile participanților la aceste evenimente.


generalul popescu-sanitaru
.
Ministrul Albert Thomas
.
    Ziarul “România”  era organul de presă  a apărării naţionale, ce apare la Iaşi din 1917, oferea publicului articole despre efortul de război al României în 1917 alături de Antantă, până la încheierea armistiţiului de la Focşani  (9 decembrie 1917).

    In luna mai, Marele Cartier General, Misiunea Militară Franceză, aliații ruși și celelalte misiuni militare aflate la Iași, constatau că există un curs ascendent al reorganizării armatei române pentru ofensiva planificată a se executa de aliați în vara anului 1917.

   Buna reorganizare a armatei române reiese din articolele ce prezintă aprecierile ministrului francez al armamentului, Albert Thomas, care la venirea dintr-o vizită din Rusia, se opreşte pentru trei zile la Iaşi. Presa română consacră în paginile sale importanţa cuvenită unui astfel de eveniment, această vizită arătând nu numai importanţa  României pentru Aliaţi, ci fiind şi un semn de încurajare pentru a fi „mai încrezători decât oricând în viitor”,  această încredere putându-se întemeia pe faptul că „aspiraţiile participării României la război sunt cunoscute de Aliaţi şi conforme cu principiile ce călăuzesc popoarele Înţelegerii”. În opinia conducerii armatei și guvernului român, aceste afirmaţii urmăreau să încurajeze participarea la luptă a armatei române alături de Aliaţi şi să creeze optimism în rândul combatanţilor şi civililor români.

DA PAGINA!

18 martie 2017

1148.100 DE ANI DE AUTOMOBILISM MILITAR-partea a doua


1 MARTIE 1917 – 1 MARTIE 2017

100 DE ANI DE AUTOMOBILISM MILITAR

Prin Înaltul Decret nr. 245 din 22 martie 1917 al regelui Ferdinand I, era înființat, începând de la 1 martie, Regimentul de Tracțiune Automobilă din Armata Română!


          Astfel apare, în Armata Română, ARMA AUTO! 
           Prima parte a acestei istorii o gasiti AICI !
          Repere istorice anterioare anului 1917:
          1908. Începutul înzestrării cu automobile. S-au achiziţionat, din import, 13 autoturisme Mercedes Simplex de 40 CP, câte unul la cele 4 corpuri de armată şi la fiecare din cele 9 divizii de infanterie.
          1909. 15 ianuarie, se înfiinţează la Bucureşti, “Garajul Central Auto” al Armatei. Tot in acest an ia fiinţă în capitală Scoala de Specializare Auto şi Compania de Specialităţi, cu patru secţii, din care Secţia a 3-a era “Secţia de Automobile şi Motociclete”.
          1912. Ia fiinţă “Corpul Automobiliştilor Voluntari”.
          1913. La 1 iulie, în cadrul Batalionului de Specialităţi, se organizează un “Serviciu al Automobilelor” de nivel companie.
          1915. Se înfiinţează “Compania de Automobile”.
          1916. Se deschide “Scoala de Şoferi Militari” la Cotroceni. În septembrie, se importa din Franţa primele 4 autoblindate (2 Peugeot şi 2 Renault). În 30 noiembrie, Scoala de Şoferi se reorganizează la Botoşani.


DA PAGINA!

12 iunie 2015

849.Mai facem si noi cadouri, nu doar primim!

.
.
.
  Zilele trecute am donat in numele publicatiei noastre o piesa deosebit de rara unor prieteni deosebiti,care sunt membrii unei mici dar active asociatii:"Redescopera istoria".
  Este vorba de un dictionar tehnic militar roman - german editat in 1941,editia a doua!
  Prietenii nostri au si o publicatie online cu acelasi nume ca al asociatiei si pe langa faptul ca sunt prezenti la diferite manifestari muzeale in uniforme militare din al doilea razboi mondial, au si o mica colectie de obiecte din acea perioada, colectie pe care o expun  de fiecare data cand sunt solicitati.
  Noi am considerat ca acest dictionar merita sa fie in posesia lor pentru a fi expus,cercetat si pus in valoare.
  Si sa stiti ca nu se vor supara daca si voi le donati efecte militare,fotografii,insemne si altele,chiar daca nu sunt din epoca WW2!
  Dati pagina pentru a vedea fotografii cu ei si pentru a accesa link-urile lor.

06 aprilie 2015

809.Intre ciocan si nicovala :MĂSURI ÎNTREPRINSE DE MARELE STAT MAJOR ROMÂN PENTRU APĂRAREA FRONTIEREI DE SUD-VEST A ROMÂNIEI, ÎN PRIMĂVARA ANULUI 1941

Dunarea
  Continuam seria despre istorii mai putin stiute cu o serie de actiuni ale armatei romane in al doilea razboi mondial, actiuni despre care nu ati citit mai nimic si nu ati aflat mai de pe nicaieri!
  Usurel si cu atentie, haideti sa vedeti despre ce este vorba:
(nemotoujours)

Asigurarea libertăţii de navigaţie pe Dunăre, în timpul celei de-a doua conflagraţii mondiale, a constituit o chestiune vitală pentru statul român. O mare parte din transporturile comerciale ale statelor din Europa centrală şi de sud-est se desfăşurau pe Dunăre şi importanţa militară a acestei căi de comunicaţie a fost sesizată din timp de toate statele europene angajate în război în toamna anului 1939. Interesele statului român au impus în acele momente menţinerea neutralităţii faţă de conflictul care se declanşase. Condiţiile externe erau însă vitrege: pe de o parte exista un tratat economic încheiat de România cu Germania în martie 1939, prin care se asigura o piaţă de desfacere pentru produsele româneşti, cu preţuri relativ bune şi o aprovizionare constantă cu produse manufacturate ce nu se puteau fabrica în România – îndeosebi tehnică de luptă modernă şi utilaje industriale, iar, pe de altă parte, politica externă tradiţională a României se sprijinea de două decenii pe alianţa cu Franţa şi Marea Britanie, adversarele Germaniei.
DA PAGINA !

30 martie 2015

803.RĂZBOIUL AERIAN ŞI MIZA PETROLULUI (DE LA PLOIEŞTI LA BAGDAD, VIA WASHINGTON)

Aviaţia este mereu un domeniu fascinant pentru cei care se încumetă să aprofundeze cercetarea istorică şi nu numai. A zbura pentru a atinge chiar şi pentru o clipă cerul cu mâna a fost unul dintre visele dintotdeauna ale fiinţei umane. El, Omul, şi-a recunoscut limitele fizice, dar a cutezat totuşi să privescă spre albastrul infinit al cerului şi să spună cu seninătatea şi inocenţa unui copil: „Mama, uite! Vreau acolo, sus!”
 
Poate că nici una dintre realizările umane nu îmbină atât de interesant şi de util, în acelaşi timp, ideea de zbor cu realizările de vârf ale ştiinţei şi tehnicii. Dar, dintr-o dată, pe pânza avioanelor de la începutul secolului trecut a apărut cocarda. Mai întâi timid, pictată şui de un oarecare meşter zugrav, mai târziu cu dimensiuni din ce în ce mai mari şi în culori adeseori stridente, amintind de carnavaluri. Lumea se înfierbânta, generalii fremătau laolaltă cu politicienii, iar publicul credea că piloţii-actori nu mor niciodată, că piesa are întotdeauna happy-end. 
 
Din păcate, dezamăgirea a fost teribilă. Omenirea a aflat încă o dată, mult mai curând decât se aştepta, că „războiul este o crimă imbecilă”1. În Marele Război (1914-1918), care nu a lăsat în urmă decât regrete şi doliu, avioanele au devenit dintr-o dată instrumentele distrugerii, cocarda fiind cizelată pe derivele şi aripile maşinilor zburătoare în funcţie de părerile diferiţilor artizani ai războiului aerian. Iar în cele două decenii de linişte relativă care au urmat (1919 – 1939), au fost experimentate noi metode de folosire a avioanelor pentru scoaterea din luptă a forţelor aeriene adverse şi nu numai.

DA PAGINA !

04 martie 2015

782.Putina moderatie - sau despre Romania intre orient si occident

    La inceperea primului razboi mondial, Romania nu s-a aruncat cu capul inainte, pentru a intra in razboi de o parte sau de alta. De fapt, romanii nu erau hotarati de partea cui sa se plaseze, caci erau deja formate niste tabere. Regele Carol I voia sa intre de partea Germaniei, dar politicienii romani nu voiau acelasi lucru. Pe regele Carol il legau de Germania legaturile de rudenie, insa pe politicienii romani de atunci nu-i mana in razboi decat interesul national. Iar interesul national al Romaniei insemna Transilvania, Basarabia si Bucovina. Ce sa alegi, Trasilvania si Bucovina, sau Basarabia? Era greu de prevazut de partea cui va fi victoria, iar a te plasa in tabara viitoriulor invingatori este un lucru foarte important in politica si chiar in viata. Dar politicienii romani nu s-au grabit si, urmarind evenimentele, au facut o alegere extraordinar de buna.

DA PAGINA !

04 februarie 2015

749.Man versus Man (Om versus Om) film de scurt metraj documentar - memorii din Al Doilea Razboi Mondial

  • Memorii din Al Doilea Razboi Mondial ale unui fost pilot de vanatoare roman. Un scurt-metraj documentar  cu accente de eseu si memorialistica de razboi (english  subtitles) / Man versus Man – short documentary, memories of former World War II Romanian fighter pilot. English subtitles.
Sinopsis: “In timpul unui razboi, oamenii mor indiferent de stindard, la fel. Astazi, eroii sunt construiti de agentiile de PR, pe vremuri, aviatorii cucereau vazduhul, inaltati de noblete si curaj. Un scurt metraj inspirational despre moarte, oameni si aripi, cu un aviator, general, scriitor si veteran al celui de-Al Doilea Razboi Mondial…”

  • Synopsis: “During a war, people die regardless of the side they fight. Today, the heroes are built by PR agencies, pilots once conquered the skies with courage and dignity. An inspirational short documentary about death, humans and wings, with an aviator, General, writer and veteran of the Second World War … “
  • DA PAGINA !

23 august 2014

626.Un 23 August vazut altfel: "Intalnirea" - un dram de adevar intr-un film de exceptie (plus filmul,desigur)

.
.
 Interesant este ca in acest film nu apare nimic controversat, de contrazis, de blamat, deoarece totul este normal plauzibil si se pare chiar pe baze reale.
 Da, am scris despre 23 August pentru ca actiunea din film pregateste intr-un fel mai putin stiut ceea ce se va intampla ulterior, in ziua "de glorie" sau fatidica, ziua in care Romania nu si-a schimbat doar istoria ei ci chiar a lumii, dupa unii scurtand razboiul si salvand sute de mii de vieti daca nu chiar mai mult, dupa altii pierzand sansa de a juca la masa invingatorilor asa cum ar fi putut sa o faca...Ori sa ramana un regat intr-o mare comunista.
 Nu mai are rost , nu asta discutam.
 Filmul este exceptional, considerat unul dintre cele mai bune filme de razboi si dragoste europene, asa ca , macar pentru valoarea artistica daca nu istorica vi-l oferim cu mare drag.

 DA PAGINA CA SA VEZI FILMUL !


25 noiembrie 2013

336.Razboi deasupra Romaniei , documentarul luptelor aeriene si al unei intalniri istorice

  Stiti ca odata cu "Tidal Wave", in al doilea mare razboi, Romania a suportat tavalugul raidurilor aeriene ale aliatilor, adevarate revarsari de foc si nu doar, asa cum unii cred, asupra campurilor petroliere.
  Bombardamentele si luptele aeriene infernale , care au durat ani, pana la 23 August 44, au marcat atat de puternic prin violentza lor viata romanilor care le-au suportat direct sau indirect incat 60 de ani mai tarziu, supravietuitorii de la orase ori sate inca au in memorie suierul bombelor si huruitul infiorator al motoarelor, flacarile ce uneori nu puteau fi stinse cu zilele, gropile care marcau locurile unde fusesera case...
  Si totusi acei aviatori care aduceau moartea nu au fost urati, batjocoriti, ori blestemati de romanul care i-a cunoscut, capturat ori pazit pana la eliberare.
  Romanii au avut o reactie ciudata, de compatimire, poate de intelegere cu privire la acesti "Copii ,maica, niste copii tineri, frumosi, inalti si care zambeau tot timpul!"-citez pe una din bunicile mele, care asistase la capturarea echipajului unui bombardier cazut langa satul ei.
  "Mi-era mila de ei cum mergeau intre jandarmi ".
  De unde empatia aceasta?De ce nu-i omorau cu furcile?
  Multe veti afla din acest film coproductie americano-romana, film in care este marcata si intalnirea istorica dintre doi piloti - roman si american -la 60 de ani dupa lupta in care s-au infruntat.
- nemotoujours -
DA PAGINA !

30 octombrie 2013

300.Stalingrad (2003) – film documentar

.
.
 CITAT din descrierea documentarului:
  O grozăvie pe care mulţi dintre bătrânii noştri nu au uitat-o! O durere pe care unii dintre ei încă o mai trăiesc, povestind-o cu glas stins nepoţilor lor, ne este azi împărtăşită tuturor.

 
  Bătălia pentru Stalingrad a fost una dintre cele mai brutale din istoria umanităţii. Asaltul germanilor asupra oraşului rus Stalingrad s-a sfârşit catastrofic pentru invadatoril, reprezentând o lovitură fatală dată Germaniei naziste. Bătălia a durat 199 de zile, din 21 august 1942 pînă în 2 februarie 1943. Într-o luptă în care speranţa de viaţă a unui soldat era de maxim 24 de ore, au pierit peste 1,5 milioane de oameni, din ambele tabere – ruşi, germani, unguri, italieni, români.
DA PAGINA SI VEZI FIMUL:

23 august 2013

207.23 August 1944 si enigmele razboiului al doilea mondial in Romania (1): Pogromul din 29-30 iunie 1941 de la Iaşi: cine poartă vina?

Pogromul din 29 30 iunie 1941 de la Iaşi: cine poartă vina? dosare ultrasecrete exclusiv zv
1.


   Incepem serialul de mult gandit cu privire la ce s-a intamplat in anii celui de al doilea razboi mondial in Romania si cum am reusit sa picam in ghearele comuniste cu un articol care se potriveste ca o manusa cu intentiile mele, in sensul ca arata excelent contextul politico-social din acea vreme, tocmai printr-un eveniment nenorocit devenit de-a lungul timpului deosebit de controversat.

                         - nemotoujours -

Articolul este preluat din" Ziua Veche" 
 
  Publicăm astăzi un text trimis  de către un român plecat din ţară de aproximativ 30 de ani, care s-a stabilit în SUA dar care, în ciuda acestui fapt, nu şi-a uitat rădăcinile.
  După o muncă de cercetare asiduă, compatriotul nostru crede că a descoperit o serie de dovezi care infirmă răspunderea României faţă de Pogromul de la Iaşi, şi pe de altă parte, care arată Germania nazistă ca fiind răspunzătoare pentru acest episod de o bestialitate rară.

Scris de : Ion Ionescu PETRE     2013-08-20 12:12 


     Ca urmare, semnatarul acestui text (care, din motive strict personale, a dorit să utilizeze pseudonimul IIP) doreşte să supună unei discuţii constructive cele expuse, invitând în acest scop pe toţi cei interesaţi în mod real de adevăr la o dezbatere sinceră, solicitând istoricilor să vină cu elemente noi referitoare la cele expuse, în măsura în care le cunosc sau au posibilitatea de a cerceta şi de a le obţine.

 Nota redactiei "Suntem Romania !" :
datorita amplitidinii si complexitatii articolului , l-am preluat in totalitate , mai ales ca se potriveste perfect cu evenimentele comemorate la fiecare 23 August.
 Multumim autorului/lor si publicatiei "Ziua Veche" pentru mentinerea liniei verticale si hotarate in aducerea istoriei la cunostinta romanului.