Se afișează postările cu eticheta clasare in patrimoniu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta clasare in patrimoniu. Afișați toate postările

12 iulie 2023

2346. Desigur, ne desfid in continuare! Rafinaria, statut imprecis, din dispret fata de cetateni (ep.34)

.
  Institutiile statului au obligatia prin lege de a raspunde oricarui gen de corespondenta primita de la alte institutii sau cetateni, conform Legii Nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public, in termen de MAXIM 30 de zile de la primire. Din pacate Ministerul Culturii si Directia Judeteana pentru Cultura Prahova efectiv ne ignora, jucandu-se cu adresele si cererile noastre de peste un an, la unele raspunzand, la altele nu. In acelasi timp indiferenta lor se manifesta in modul cel mai grav, nerespectand prevederile legii 422/2001 care stipuleaza ca: 
 „Serviciile publice deconcentrate ale Ministerului Culturii pot declanșa procedura de clasare de urgență, din oficiu sau la solicitarea oricărei persoane interesate.” stabilind și un termen de „maximum 3 zile de la identificarea situației imobilului sau înregistrarea solicitării privind situația imobilului”.

  Consideram ca astfel susnumitele isi manifesta dispretul TOTAL fata de cetatean, fata de obligatiile pe care le au prin statutul lor.
 
Mai jos va prezentam ultimele noastre demersuri, efectiv desconsiderate total:

  
12.07.2023
(ca urmare a cererii de clasare de urgenta din
16.06.2023 la care NU S-A RASPUNS/ACTIONAT)

Asociația Cultural – Educativă pentru Protejarea și Promovarea 

Patrimoniului Tehnic, Științific și Istoric  - „Suntem România”


Către:

 Direcția Județeană Pentru Cultură Prahova

În atenția:

 D-lui. Director Executiv – Constantin Stere,
 Ministerului Culturii,
 Prefecturii Judetului Prahova,


Prin prezentul document, Asociația Cultural – Educativă pentru Protejarea și Promovarea Patrimoniului Tehnic, Științific și Istoric „Suntem România”  vă solicităm din nou declanșarea procedurii de clasare de urgență în Lista monumentelor istorice a stației de cale ferată Câmpinița, în condițiile instituite de  Legea Nr. 422/2001 și Ordinul Nr. 2260/2008.


De asemenea, vă rugăm să binevoiți a ne informa dacă rezolvarea situației sesizate în mod repetat de către membrii asociației noastre se află în prezent pe lista de priorități a Direcției Județene pentru Cultură Prahova și care au fost măsurile concrete pe care această instituție le-a luat pentru protejarea sitului cultural și tehnic menționat. 


Ne întemeiem prezenta solicitare pe prevederile Art. 21 din Legea Nr. 422/2001, ce stabilește faptul că „Serviciile publice deconcentrate ale Ministerului Culturii pot declanșa procedura de clasare de urgență, din oficiu sau la solicitarea oricărei persoane interesate.” stabilind și un termen de „maximum 3 zile de la identificarea situației imobilului sau înregistrarea solicitării privind situația imobilului”.


În fapt, considerăm că situația stației CFR Câmpinița v-a fost adusă la cunoștință în mod repetat, atât în cadrul demersului de clasare de urgență a întregului ansamblu al căii ferate Câmpina – Câmpinița – Doftana (Telega) cât și individual,
  prin solicitarea scrisă ce v-a fost trimisă în ziua de 16.06.2023,
 document la care nu am primit vreun răspuns până în momentul redactării prezentei solicitări.


  Ca urmare a celor menționate și a argumentelor istorice și tehnice pe care vi le-am adus la cunoștință pe care vi le-am prezentat în mod repetat, împreună cu materialul fotografic realizat în luna august 2021, cu ocazia vizitelor în care am parcurs integral traseul liniei menționate, vă solicităm pentru ultima oară ca în termen de maxim trei zile de la primirea prezentului document să demarați procedura de clasare de urgență a stației CFR Câmpinița. 


În cazul în care nici de această dată nu veți răspunde solicitării noastre și nu veți aplica integral și de îndată prevederile Legii 422/2001 vă aducem la cunoștință faptul că ne rezervăm dreptul de-a face uz de toate mijloacele legale pentru reglementarea, cu celeritate, a situației semnalate.


Alex Stoian – Președinte asociație – coordonator programe

​Detalii despre acest obiectiv posibil monument istoric:


Anterior, am trimis si acest document privitor la rafinaria "Steaua Romana" Campina, alt posibil  monument istoric unic in lume la ora actuala, document la care, desigur, pana la acest moment nu am primit nici un raspuns, document trimis si catre Ministerul Culturii care, desigur, nu a reactionat nicicum:


.

27.06.2023


 Asociația Cultural – Educativă pentru Protejarea și Promovarea Patrimoniului Tehnic, Științific și Istoric „Suntem România”


Către: Direcția Județeană Pentru Cultură Prahova

În atenția D-lui. Director Executiv – Constantin Stere



   Prin prezentul document, Asociația Cultural – Educativă pentru Protejarea și Promovarea Patrimoniului Tehnic, Științific și Istoric „Suntem România”,  în baza prevederilor Legii Nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public, vă rugăm ca în cel mai scurt timp de la primirea acestei solicitări să ne trimiteți un răspuns scris prin care să ne precizați situația actuală a procedurii de clasare de urgență în Lista monumentelor istorice a rafinăriei "Steaua Română" Câmpina și stadiul cercetărilor istorice întreprinse în cadrul acestei proceduri.

    În cazul în care în prezent ansamblul menționat nu mai face obiectul unei proceduri de clasare în Lista monumentelor istorice, vă rugăm să ne precizați motivele care au stat la baza hotărârii de sistare a acestui demers precum și temeiul juridic ce justifică această decizie a Direcției Județene Pentru Cultură Prahova.  

De asemenea, vă rugăm să ne precizați situația ofertei scrise pentru elaborarea studiului istoric necesar completării documentației prevăzute în Legea 422/2001, ce v-am transmis de la Biroul Individual de Arhitectură – Ruxandra Nemțeanu, măsurile concrete pe care le-ați luat pentru realizarea cercetării istorice în interiorul obiectivului posibil monument istoric unic in lume "Steaua Română" – Câmpina, în condițiile prezentate în respectivul document, precum și demersurile pe care le-ați efectuat pentru identificarea sursei de finanțare și alocarea fondurilor necesare acestei operațiuni.


Cu considerație,

Alex Stoian – Președinte Asociație – coordonator programe

16 iunie 2023

2431.Lupta pentru "Teleguta" merge inainte, nu vom renunta sa protejam istoria campineana! (Ep.33)

.
 Inca ne judecam cu Guvernul si, fara voia noastra, cu CFR, pentru anularea Hotararii de Guvern emisa complet in afara legalitatii, prin care linia de cale ferata "Teleguta" este efectiv propusa distrugerii.
 In 15.06.2023 delegatul Asociatiei noastre ( "Suntem Romania!") ne-a reprezentat la Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru a sustine cauza acestui posibil monument istoric ce deja este asaltat pentru a fi demolat. Intentiile administratiei locale sunt clar declarate de a o prelua pentru demontare si valorificarea materialelor obtinute. Din pacate nu o valorificare productiva, in interesul comunitatii, ci pentru niste proiecte inexistente, fanteziste: o ipotetica pista de biciclete (!!!) care astfel ar ajunge pe la 6-8 m inaltime sau drumuri...cu rost doar pentru anumite proprietati particulare.
 Procedura continua, nu vom renunta sa protejam istoria campineana!.
 Asociatia noastra dorind sa salveze macar ansamblul tehnico- industrial,
 posibil unicat european,  al statiei Campinita, azi a uzitat de dreptul
sau legal de a cere declansarea de
.
urgenta a procedurii de clasare, astfel incat sa se faca cercetare istorica strict in aceasta zona si cat mai rapid. Anterior acestei actiuni, noi am furnizat Directiei Judetene Prahova, Institutului National de Patrimoniu si Ministerului Culturii documente istorice si fotografii cu elemente, repere, etc, depistate in teren, pe traseul caii ferate in cauza.
  Conform legii procedura de clasare se declanseaza IN MAXIM 3 zile de la emiterea cererii de clasare.
  Din momentul emiterii cererii de clasare obiectivul este sub protectia legii 422/2001 (Legea Monumentelor Istorice)

Articolul 21 (1) Clasarea de urgență este procedura excepțională prin care un bun imobil aflat în pericol iminent de distrugere sau de alterare fizică este clasat în grupa A sau B, după caz, în vederea luării măsurilor urgente necesare pentru salvarea sa. (2) Serviciile publice deconcentrate ale Ministerului Culturii și Patrimoniului Național pot declanșa procedura de clasare de urgență, din oficiu sau la solicitarea oricărei persoane interesate. 
Cerere de clasare obiectiv istoric

 Asociația Cultural – Educativă pentru Protejarea și Promovarea Patrimoniului Tehnic, Științific și Istoric - „Suntem România”

Domnule Director,

25 aprilie 2023

2403. Lupta pentru "Teleguta" continua! (ep.32)

02

01





















   O gara unica in Romania (conexata tehnic la rafinaria- monument unic in lume- "Steaua Romana") si o linie de cale ferata istorica ce ar putea aduce bani continuu unui oras prin turistii atrasi. Asta inseamna "Teleguta".
   Din pacate administratia locala impreuna cu Guvernul insista sa distruga aceste adevarate monumente istorice, motivand fara baza ca ar face si ar drege niste piste de biciclete ipotetice, inexistente ca proiect si imposibil de realizat tehnic din cauza podurilor si rambleului ce sustin calea ferata ramasa unicat in aceasta parte a Romaniei.
   Pe acest fond, Asociatia noastra lupta pentru cercetarea si clasarea in Patrimoniul National a posibilelor monumente mentionate: vezi toate amanuntele AICI.
   In ultima instanta, sesizand neregulile unei hotarari de Guvern ce include si demolarea acestui obiectiv posibil monument istoric, am actionat in instanta de judecata pentru anularea unui act emis total ILEGAL.
   Ei bine, "dansul" continua, linia fiind in continuare sub protectia legii Monumentelor si astfel orice intentie de interventie distructiva asupra elementelor sale urmand a fi sanctionata PENAL.
   "Suntem Romania!" va fi iarasi prezenta in sala la termenul sedintei si va lupta in continuare impotriva unor astfel de practici neconforme cu legea.
   Desigur, intre timp, forurile abilitate pentru a cerceta legitimitatea salvarii acestui obiectiv- Directia Judeteana de Cultura Prahova si Ministerul aferent, refuza in continuare sa aloce sumele necesare cercetarii istorice si confirmarii sau infirmarii calitatii de monument istoric, desi colegii nostri au transmis de luni bune documentele de arhiva necesare aceste actiuni.
   Vom actiona pe toate caile legale in continuare pentru salvarea valorilor nationale si punerea lor in serviciul comunitatilor ce le detin, nu spre folosul unor interese partinice, clientelare.




29 martie 2023

2389. Câmpinenii au platit-o cu viata si cu viitorul copiilor lor- Rafinaria!

.
.

 Intentia noastra nu este de a indeparta  investitorii ci de a arata necesitatea ca toti campinenii sa beneficieze cu adevarat de rafinaria care a facut, a ridicat si finantat orasul, dar a si scazut radical limita de viata si a imbolnavit fiintele din zona, otravind mult din aerul si solul unor locuri minunate. Si de a convinge ca posibilii investitori sa dea orasului ceea ce este al sau, impartind cu acesta castiguri adevarate, pe termen foarte lung, nu de a obtine beneficii doar pentru ei prin tunuri si invârteli semilegale.
   In fond rafinaria este a campinenilor, care au platit cu viata, sanatatea si viitorul lor genetic aceasta industrie generatii la rand si mult mai putin a celor care detin documente de proprietate pentru ea. Indiferent de cine aruncã cu banii pentru acele terenuri, dreptul istoric al mostenitorului campinean este de a hotãrâ ce se va face cu aceasta ciudata mostenire istorica, unica in lume, care cu bani europeni si guvernamentali se poate ecologiza si rentabiliza folosind istoria sa deosebita, istorie ce poate aduce turisti cheltuitori din intreaga lume, turisti dornici de povesti adevarate, de peisaje naturale dar si industriale unice, de un aer, o atmosfera in sfarsit curate si nu de hypermarketuri si vile inutile, penibile, copii ale altor sute, mii din lume.
  Lauda unor "investitori" cu bani imprumutati din banci sau de la camatari complici in rechinaj, cum ca ar pastra istoria virtual si ar aduce binele public prin constructii terne mancatoare de spatii verzi, liniste si viitor, nu mai este crezuta de campineanul satul de distrugeri, mizerie, minciuna si de pervertirea bunurilor sale istorice distruse de lacomia si de lipsa de respect ce au invadat frumosul sau oras.
  Campineanul nu mai accepta sa i se arunce faramituri ca la ultimii flamanzi, resturi din mostenirea sa, a unui oras odata plin de cultura, arta, respectat in lume si laudat, acum parazitat si incetosat de interesele meschine ale catorva specimene care se lauda mult dând aproape nimic sau praf in ochi si extragand seva unei comunitati imbatranite pe care o tin cat mai jos cu putinta pe scara bunastarii, sub un control demonic.
  Rafinaria a adus bunastare, cultura, frumusete, dezvoltare, siguranta intr-un viitor.    Dar a si imbolnavit si scurtat vieti multe.
  Campinenii au platit scump pentru ceea ce petrolul si rafinaria au oferit.
  AU DREPTUL SA BENEFICIEZE DE PE URMA EI IN CONTINUARE!
  Campineni, nu lasati ca rafinaria sa fie distrusa! Transformati-o intr-o fabrica de bani din nou, pentru oras, pentru voi, revendicand-o, exploatand-o turistic, educational si cultural, asa cum alte orase europene fac deja cu fabrici, otelarii, mine istorice si scot bani grei fara poluare, fara a turna betoane si fara a favoriza pe  cativa contra intregii comunitati.
   Vilele si magazinele aduc bani doar celor ce le construiesc si exploateaza, monumentele istorice, salile de spectacol impreuna cu pensiunile, hotelurile, restaurantele, parcurile de distractii aduc bani intregii comunitati. 

   CAMPINENI,  AVETI DREPTUL DE A HOTÃRÂ VIITORUL VOSTRU! 

05 ianuarie 2023

2350. ADIO, RAFINARIE UNICA IN LUME! Adio speranta Câmpinii de a face bani buni din istoria sa!

.
   Se pare ca se  incepe demolarea celei mai vechi rafinarii in picioare din lume, posibil monument istoric unic, posibilã sansã de a pune Câmpina pe harta turismului industrial, care aduce bani grei in lume. Se pare ca se fac deja demersuri pentru contractarea de firme pentru reciclare feroase si neferoase. 

    Pana la aceasta ora, Ministerul Culturii nu stim sã fi alocat bani pentru cercetarea rafinariei, Directia Judeteana de Cultura Prahova se vede cã nu are nici ea de gând macar sa o cerceteze.
    Instalatii si echipamente ramase ULTIMELE DIN LUME, cele mai vechi de gen, vor merge la fier vechi, din ( se pare ) disperarea proprietarului de a-si acoperi gaurile firmelor sale datorate investitiilor proaste. Halele sunt inca pline cu transformatoare, generatoare, echipamente vechi, de muzeu, inestimabile ca exponate, dar si pline de materiale scumpe, numai bune de topit si de facut bani din ele.

    Iarasi Patrimoniul National pierde o valoare incalculabila.
    Lãudãm Occidentul pentru cum prezervã si face bani din "ruine" si "vechituri", dar noi bãgãm buldozerele în valorile noastre.
    Si Ceausescu in anii 70 a tavalit Sarmisegetuza cu buldozerele, deci avem antecedente.
    Prahova a mai pierdut mergând pe mâna institutiilor de cultura, fãcând hypermarket din cea mai veche fabrica de hartie europeana in loc de muzeu, a mai ingropat un sit arheologic antic la Cotofenesti, a permis BOR sa acopere cu pietris singurele terme romane din 4 judete, la vedere, la Targsorul Vechi, etc si amd.
    ADIO, MANDRIA UNEI TARI, a unui judet, a unui oras!
    ADIO, celei mai vechi rafinarii europene in picioare, posibil din lume!
   Aveti toata povestea AICI

14 decembrie 2022

2334.Comunicat referitor la documentul "Scrisoare deschisă – „Rafinăria Steaua Română”

.


Asociația Cultural Educativã pentru Protejarea Patrimoniului Tehnic, Științific și Istoric – ”Suntem România!”


Comunicat referitor la documentul

"Scrisoare deschisă – „Rafinăria Steaua Română”

semnat de catre cercetatori renumiti si transmis catre 
Direcția Județeana pentru Cultură Prahova,
 Ministerul Culturii si
Comisiei Naționale a Monumentelor Istorice


.

Noi, membrii Asociației Cultural Educative pentru Protejarea Patrimoniului Tehnic, Științific și Istoric – ”Suntem România!” luăm act de demersul public inițiat de Dl. Mădălin – Cristian Focșa, a cărui inițiativă o susținem, considerând-o o dovadă a corectitudinii pozițiilor publice și demersurilor inițiate de Asociația noastră, pe parcursul anilor 2021 – 2022, în vederea clasării în Lista Monumentelor Istorice a „Rafinăriei Steaua Română” – Câmpina. 

Scrisoarea deschisă redactată de dl. Madalin Cristian Focșa confirmă integral justețea argumentelor pe care ne-am bazat repetatele solicitări scrise adresate Direcției Județene pentru Cultură Prahova, materializate în final prin declanșarea în data de 9 Decembrie 2021 a procedurii de clasare în Lista Monumentelor Istorice a acestui deosebit de valoros ansamblu tehnico-istoric. 

Chiar dacă înțelegem și apreciem întreaga activitate a semnatarului scrisorii deschise, totuși nu putem trece cu vederea unele aspecte și fapte pe care documentul dat publicității nu le menționează în explicit: 

   Afirmația făcută de dl. Focșa în conformitate cu prevederile Art. 14 din Legea Nr. 422/2001, în virtutea căreia „timp de maxim 12 luni de la declanșarea procedurii de clasare, obiectivul a beneficiat de regimul juridic al monumentelor istorice”, deși corectă din punct de vedere juridic, poate fi considerată doar parțial validă, deoarece ea nu menționează faptul că actualul proprietar al rafinăriei în discuție a inițiat un demers juridic de contestare a deciziei declanșării clasării în Lista Monumentelor Istorice, proces ce se află încă pe rol.
  În această situație, obiectivul istoric in discutie- rafinăria- își păstrează chiar și în acest moment statutul de monument istoric, ea intrând sub incidența Art. 15. alin 7 din Legea Nr. 422/2001, ce stabilește indubitabil faptul că „în situația introducerii unei acțiuni în contencios administrativ împotriva ordinului de clasare sau a comunicării declanșării procedurii de clasare, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești rămase definitive și irevocabile asupra bunului imobil în cauză se aplică regimul juridic al monumentelor istorice”. 


   Deși susținem poziția d-lui. Focșa și apreciem activitatea de documentare pe care a realizat-o, materializând-o prin studiul istoric la care face referire în textul scrisorii deschise și prin fișele analitice anexate ei, trebuie sa mentionam ca, totuși, din nefericire acest demers, deși salutar, nu poate avea vreo relevanță asupra situației actuale în care se găsește rafinăria „Steaua Română” – Câmpina, din moment ce semnatarul documentului invocă foarte clar prevederile Art. 4 din Normele Metodologice de clasare și inventariere a monumentelor istorice, în virtutea căruia: „Fișa analitică de inventariere a unui monument istoric este realizată de către un specialist atestat de Ministerul Culturii și Cultelor”, iar „în cazul în care în cadrul serviciului public deconcentrat al Ministerului Culturii și Cultelor nu este încadrat un specialist atestat, fișa analitică de inventariere este realizată de către un expert sau specialist atestat de Ministerul Culturii și Cultelor”.


  Apreciem in mod deosebit valoarea documentară a fișelor întocmite de dl. Focșa și înțelegem motivele acțiunii sale, dar nu putem să nu ne manifestăm regretul că această vastă documentație are un caracter neoficial și nu poate reprezenta decât un material auxiliar pe care un expert autorizat se va baza (posibil si chiar recomandam calduros aceasta) în momentul întocmirii unor Fișe analitice definitive, realizate integral în cadrul instituit prin Ordinul Nr. 2260/18 aprilie 2008, documente ce vor putea fi ulterior introduse în dosarul de clasare ce ar urma să fie întocmit conform prevederilor Art. 14 din acest text de lege.   


  Deși lăudabilă inițiativa d-lui Focșa, din pacate nu se detaliază o serie de aspecte esențiale pentru clarificarea actualei situații în care se află rafinăria „Steaua Română” – Câmpina, nereușind să impulsioneze generarea unui răspuns oficial prin care să fie explicată în mod indubitabil și argumentat lipsa de acțiune a autorităților legal îndreptățite să inițieze și să sprijine orice inventariere a respectivului monument istoric:
- tergiversarea constantă a elaborării documentației necesare a fi introduse în dosarul de clasare cat si
- pasarea în mod total contrar oricăror prevederi legale a responsabilității întocmirii respectivului dosar către inițiatorii demersului de clasare;
- refuzul de a aloca ori de a solicita organismelor ierarhic superioare o alocare a sumelor necesare derulării în termenul legal a amplei cercetări necesare în cadrul procedurii de clasare a obiectivului;
- lipsa de implicare în demersurile menite să faciliteze accesul în interiorul rafinăriei a unei comisii formate din experți și lipsa oricărei comunicări cu actualii proprietari ai săi,

acestea fiind întrebări legitime formulate oficial si public în mod repetat de membrii asociației noastre, intrebari la care până în momentul de față nu s-a primit nici un răspuns.


Mentionand acestea, noi, membrii Asociației Cultural Educative pentru Protejarea Patrimoniului Tehnic, Științific și Istoric – ”Suntem România!”, apreciem in mod deosebit demersul inițiat de dl. Mădălin – Cristian Focșa și de catre ceilalti semnatari, unii fiind chiar colaboratorii ori sustinatorii Asociatiei noastre inca de la inceput in aceste actiuni, astfel încât reiterăm disponibilitatea noastră de a colabora cu orice instituție, organizație non-guvernamentală, persoană publică ori privată interesată să sprijine acțiunile menite să genereze o deblocare cât mai grabnică a impasului în care se află procedura de clasare a rafinăriei ”Steaua Română” – Câmpina. 

Sperăm doar ca acțiunile precum cea inițiată de semnatarul scrisorii deschise să nu fie deja tardive și să nu fie lipsite de forța și susținerea publică necesară pentru a genera o schimbare imediată a situației în care se găsește monumentul istoric a cărui salvare, restaurare și reconversie am propus-o în mod constant, pe parcursul întregii perioade scurse din momentul în care Asociatia noastra a documentat si a formulat prima solicitare de clasare a sa. 
  Despre subiectul rafinariei AICI si AICI toate articolele despre subiectul clasarii rafinariei

Membrii Asociației Cultural Educative pentru Protejarea Patrimoniului Tehnic, Științific și Istoric – ”Suntem România!”